Tanisia, Cihangir’e Ege esintisi taşıyor

Tanisia, Cihangir’e Ege esintisi taşıyor
Yunan taverna ve meyhane konseptiyle geçtiğimiz günlerde kapılarını açan Tanisia, Cihangir eğlence hayatına yepyeni bir konseptle giriş yaptı. Konuklarını Ege esintili, sıcak ve samimi bir atmosferinde ağırlayan Tanisia’nın mutfak koordinatörlüğünü ise Şef Asım Yıldız yürütüyor.

Fotoğraf: Özgür BAKIR

Galvin Ristorante, People, Grey gibi İstanbul’un en popüler mekanlarının yaratıcısı Tayfun Topal, şimdi de Cihangir’deki yeni mekanı Tanisia ile semte yepyeni bir konsept kazandırıyor. Yunan taverna ve meyhane konseptiyle geçtiğimiz günlerde kapılarını açan mekanın mutfak koordinatörlüğü ise yine diğer mekanlardaki gibi Şef Asım Yıldız yürütüyor.

Ege esintili, sıcak ve samimi bir atmosfer

Tanisia’nın Ege esintili, sıcak ve samimi bir atmosferi var. Dekorasyonda beyaz ve mavinin hakim olduğu renk tonlarıyla bezeli detayların yanı sıra el işçiliği, her biri şahsına münhasır rengarenk balık figürlü tabaklarla bezeli duvarlar, Yunan tanrı ve tanrıça heykelleri oldukça şık ve keyifli bir hava katmış mekana.

Haftanın her günü 19.00 ile 00.00 saatleri arasında hizmet veren Tanisia’da taverna ve meyhane izlerini yan yana bulabiliyorsunuz. Tanisia’da her gün meze, ara sıcak, ana yemek, salata, tatlı ve içkiden oluşan 15 seçenekli bir set mönü servis ediliyor. Güvenli turizm sertifikasına sahip mekanda, pandemi koşulları sebebiyle 50 kişiye kadar konuk ağırlanabiliyor. “Lezzeti ve hizmeti garanti ediyoruz; eğlence ise bonus” diyen Asım Yıldız, mekanda Yunan müzikleri ağırlıklı bir eğlence anlayışı olduğunu belirtiyor.

Deniz mahsulü ağırlıklı bir mönü sunuluyor

Şef Asım Yıldız tarafından hazırlanan deniz mahsullerinin ağırlıkta olduğu mönüde; Girit ezme, babagannuş, uskumru füme, deniz börülcesi, fava, deniz levrek crudo gibi mezelerin yanı sıra köz patlıcanlı deniz ürünleri, Ege otlu kabak mücver, pastırmalı humus, hardallı kremalı karides saganaki, Yunan musakka gibi başlangıçlarıyla kıyı Ege’nin lezzetlerini bir araya getiriyor. Ana yemeklerde; fırında kaya levreği, safran soslu fırında dil balığı, taze kalamarlı risotto ve dinlendirilmiş antrikota yer verilmiş. Tabii bir de bu lezzetlere eşlik eden salatalar var. Gecenin tatlı finalindeyse her gün iki seçenek sunuluyor. Bu günlük veya mevsimsel ürünlere göre değişkenlik gösteriyor. Kimi zaman kaymaklı cevizli kadayıf yani nam-ı diğer cennet tatlısı, çam sakızlı sütlaç, un helvası ya da balkabaklı bir lezzet olabiliyor.

Tüm yemeklerin günlük ve taze olarak üretildiğini söyleyen Asım Yıldız, mutfağına derin dondurucu ve mikrodalga fırın sokmuyor. Şef Yıldız, “Bizim mutfaklarımızda; günlük ve taze malzemelerle, mevsimindeki meyve sebzeyle yemek pişer. Malzemelerimizi olabildiğince doğrudan üreticisinden alıyoruz ve yerel üretici desteklemeye özen gösteriyoruz” diyor.

Adres: Kılıçali Paşa, Akarsu Ykş. Sok. No:36, 34425 Beyoğlu/İstanbul

Yorum Yaz

 
 
  captcha