12 Nisan 2021, Pazartesi

Bir müdavim dükkanı, Araka

Bir müdavim dükkanı, Araka
Şef Zeynep Pınar Taşdemir’in kurucusu olduğu Araka, özgür mutfak anlayışının öne çıktığı keyifli bir mekan. Kalıplaşmış lezzetlerden uzak seçeneklerin müdavimlerini yarattığı mekanda, Üryani erikli kuzu ya da ördek confit ve reyanlı-isli yoğurtla servis edilen fellah köfte gibi mutlaka deneyimlenmesi gereken seçenekler yer alıyor. Araka’nın lezzetlerine pandemi döneminde de gel-al ve kapıya servis hizmetleriyle ulaşmak mümkün…

Röportaj: Nalan Güneş - nalan.gunes@rafinemedya.com

Yeniköy'de, üç katlı müstakil bir binada konumlanan Araka, sunduğu keyif ve lezzet odaklı hizmetleriyle iyi yemek deneyimi yaşamak isteyenlerin rotası oluyor. Ayakları yere sağlam basan bir marka yaratan Şef Zeynep Pınar Taşdemir, Araka’nın hikayesini şöyle anlatıyor: “Benim kariyerim biraz hızlı gelişti; 2014 yılında birkaç ortakla Fumee’yi açtık. Yönettiğim ilk mutfaktı, benim için kuvvetli bir çıkış oldu fakat ticari açıdan başarısız kurgulanmış bir deneyimdi. Sonrasında daha önce 2 yıl çalışmış olduğum Müzede Changa'nın şefi oldum. Changa kapandı ve ben kendi imkanlarımla, küçük, kontrollü ve herkese değil, hedeflediğim kesime hitap eden fakat ticari olarak daha karlı bir iş planı kurgulayarak Araka'yı açtım.”


Sınırlandırılmamış lezzetler

Dekorasyondan yemeklere kadar her konuda özgür davranan Taşdemir’in Araka’sı, bir müdavim dükkanı olarak tanımlanabilir. Taşdemir, “Sevdiğim eşyaları, objeleri bir araya topluyorum; uygun mudur değil midir diye pek düşünmüyorum açıkçası. Mutfak olarak da kendimi şu mutfağa ait hissediyorum demiyorum artık. Böyle sınırlandırılmak saçma geliyor. İçimden ne geliyorsa onu yapıyorum. Uzak Doğu malzemeleriyle kuru fasulye yapıyorum, üstüne pepeçura koyup ördek confit ile servis ediyorum mesela. Buna da bir isim bulmak zorunda hissetmiyorum” diyor.

Mekanda en çok tercih edilenler arasında confit ördek, reyhanlı ve isli yoğurtla servis edilen fellah köfte, kışın narenciyede uzun sürede pişmiş kereviz, yazın karpuz, peynir, ekmek ve lavantalı taş kadayıf bulunuyor. Maksimum 22 tabaklık bir menü ile hizmet verilen mekanda malzemelere göre değişiklikler yapılıyor. Gustosu yüksek, yediği yemeği algılayabilecek, misafir etmekten keyif duyabileceği kişileri hedeflediğini söyleyen Taşdemir, “Araka’da amacım kendi habitatımı yaratmaktı. Bunu başardığımı düşünüyorum. Bize gelen insanlar genellikle bildiğimiz, tanıdığımız kişiler. Üryani erikli kuzu ve ördek confit gibi seçenekleri menüden çıkardığım zaman müdavimlerimizden tepki aldığım tabaklar var örneğin... Onlarda mevsime göre ufak değişiklikler yapıyoruz sadece” diyor.

İletişim: 0212 223 7 223

Röportajın devamı Gastronomi Turkey Dergisi'nde...

İncelemek için tıklayın: rafinedergi.gastronomiturkey.com/1/

Yorum Yaz

 
 
  captcha