Cenk Girginol’dan evde kahve keyfini arttıracak öneriler

Cenk Girginol’dan evde kahve keyfini arttıracak öneriler
Cenk R. Girginol, Gastro Coffee Roastery içinde yer alan kahve akademisinde; işletmelere özel kahve harmanı ve tadımı, kahve eğitimleri, işletmelere özel mönü reçetelendirme, oluşturma ve uygulamaları gibi çalışmalara imza atıyor. Dünyada gastronomi ödüllerinin Oskar’ı sayılan ‘Gourmand World Cookbook Awards’, 1995'den bugüne Best in the World ödülü alan kitaplar içinde ‘Best of the Best’ ödülüne, Cenk Girginol’un ‘Kahve, Fincandan Lezzete’ kitabını layık gördü. Uzun yıllardır kahve eğitmenliği, kavurması, kahve ve cafe danışmanlığıyla tadım uzmanlığı yapan bir kahve duayeni olan Cenk Girginol, evde kaldığımız şu günlerde en çok tükettiğimiz ürünlerden biri olan kahvenin keyfini arttıracak bilgileri Gastronomi Dergisi okurları için anlattı…

https://www.instagram.com/gastronomidergisi/

Credit: @Gastronomi Dergisi

“Kahve benim için hep bir tutku, her saniyesi keşfedilesi bir bağımlılık” diyen Cenk R. Girginol, uzun yıllardır kahve eğitmenliği, kavurması, kahve ve cafe danışmanlığıyla İsviçre’de bir firmanın tadım uzmanlığı görevlerini bir arada yürüten bir kahve duayeni. Kahveyi bir iş ya da hobi olarak değil tutku olarak benimseyen Girginol, dünyaca kabul edilen oranlamalar, bilgilerle kendi deneyimlerinin harmanını sade ve anlaşılabilir bir dille anlattığı Kahve-Topraktan Fincana kitabıyla da kahve sektörünün gastronomik anlamda gelişmesi için bir bellek yarattı. Kahve-Topraktan Fincana kitabı, dünyada gastronomi kitap ödüllerinin Oscar’ı sayılan ‘Gourmand World Cookbook Awards’ tarafından ‘2017 Dünyanın En İyi Kahve Kitabı Ödülü’nü ve Amerika’nın en prestijli kitap ödüllerinden ‘Independent Press Awards’ tarafından Türkçe kitaba verilen ilk ödülü aldı.

Geçtiğimiz günlerde ise Girginol, çok önemli bir başarıya imza attı. Dünyada gastronomi ödüllerinin Oskar’ı sayılan ‘Gourmand World Cookbook Awards’, 1995'den bugüne Best in the World ödülü alan kitaplar içinde ‘Best of the Best’ ödülüne, Cenk Girginol’un ‘Kahve, Fincandan Lezzete’ isimli ikinci kitabı layık gördü. Cenk Girginol, ‘Kahve: Fincandan Lezzete’ isimli ikinci kitabında, dünya ve Osmanlı-Türk kahve kültüründen başlayarak, dünya ülkelerinde içilen yerel ve geleneksel kahve türlerinin orijinal reçeteleriyle yine o ülkelere özgü kahve yanı lezzetlerin geleneksel tariflerine yer veriyor. Ünlü şefler Aydın Demir, Maria Ekmekçioğlu, Rafet İnce, Pelin Bilgiç ve Diler Terzi’nin özel kahveli ve kahve yanı sürpriz reçeteleri, Girginol’un Türk damak tadına ve anlayışına uygun olarak geliştirdiği Kahve Tadım Çarkı ile kahveseverlerin tadımlarını hatıra olarak kitapta saklayabilecekleri Türkçe Tadım Formu da okuyucuları bekliyor.

A’dan Z’ye çözüm sunuyor

Cenk Girginol, 2010 yılında 90 yıllık aile şirketinin başına geçerek tescilli markası ‘Alberto del Caffe’ ile CC Coffee Systems olarak kahve kavurma ve blend yaratımlarında birçok marka/firmanın üreticisi olmuş, yurtdışından alınan kahve makinesi distribütörlükleriyle ünlü marka ve zincir noktaların tedarikçisi konumuna geçmiş. Girginol, bu alanda satış sonrası hizmet ve kahve eğitimleriyle çözümler sunmaya devam ediyor. Girginol, Levent Gastro Plato içerisinde yer alan ve CC Coffee Systems bünyesinde yer alan kahve akademisinde; işletmelere özel kahve harmanı ve tadımı, kahve eğitimleri, işletmelere özel mönü reçetelendirme, oluşturma ve uygulamaları gibi çalışmalara imza atıyor. İşletme ve barista eğitimi verilen akademide, eğitimler en fazla 12 kişilik gruplar halinde gerçekleşiyor. Baristalar için iki ayrı seviyede modülün aynı anda işlendiği eğitim programında, ev kahveseverleri için home barista modülü, şirketler için ayrı modüller uygulanıyor. Tabii özel eğitim talebinde yeni bir modül geliştirilebiliyor. Akademide teorik ağırlıklı bir eğitim programı var. Girginol, “Teoriyi iyi bilirseniz, uygulamada o kadar iyi olursunuz. Bir konunun standartlarını bilirseniz, yaratıcılığınızı da o kadar geliştirebilirsiniz” diyor.

Türkiye’nin ilk ve tek tam zamanlı kahve dersi

Cenk Girginol, Türkiye’nin ilk ve tek tam zamanlı Kahve Bilimi ve Uygulamaları dersinin de eğitmeni. Okan Üniversitesi’nde müfredata alınan ve 14 hafta süren derslerde öğrenciler, kahveyi A’dan Z’ye öğreniyor. Teorik ve uygulamalı olarak başlayan Kahve Bilimi ve Uygulamaları dersini 2018 yılında 50 öğrencinin aldığını belirten Girginol, “Bu, 50 kişinin kahveyi A’dan Z’ye bildiği anlamına geliyor. Bu dersi gören mezunlarımız barista da olabilirler, yönetici de operasyon müdürü de kahve kavurucusu da... 14 haftada, bir cafe’de kahvenin maliyetlendirmesine kadar her şeyi öğretmiş oluyoruz” diyor.

www.cenkgirginol.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha