19 Eylül 2020, Cumartesi

"Denetimden uzak gıda ürünü almayın"

Antalya Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Ali Manavoğlu, işletmelerin de gıda güvenliğine dikkat etmelerini istedi.

Antalya Gıda Mühendisleri Odası, vatandaşları özellikle merdiven altı diye tabir edilen kayıt dışı ve denetim mekanizmasından uzak gıda işletmelerinin ürettiği ürünlerden uzak durmaları konusunda uyardı. Oda Başkanı Ali Manavoğlu gıda maddeleri ve Corona virüsü ilişkisi konularında açıklamalarda bulunarak, “Her ne kadar gündemimizde olan Corona Virüsü’nün gıdalar kanalıyla yayılması söz konusu değilse de vatandaşlarımızın gıdaların üretimi ve tüketimi süresince uyulacak hijyen kurallarına çok dikkat etmeleri gerekmektedir” dedi.

Corona virüsünün gıdalarda olup olmadığı ya da gıdalar yoluyla yayılmasının mümkün olup olmadığı sorularıyla sık sık karşılaştıklarını belirten Ali Manavoğlu şunları söyledi:

Gıdalarla bulaştığına dair kanıt yok

“Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da ‘PANDEMİ’ olarak ifade edilen bu bulaşıcı hastalıkla ilgili kamuoyunda “Gıdalarda bulunabilir mi?” ve “Gıdalarla yayılması mümkün müdür?” sorusunu akla getirmektedir. Gerek, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) gerekse Amerika Gıda ve İlaç Otoritesi (FDA) ve Amerika Tarım Birimi (USDA) yaptığı araştırmalar sonucunda eldeki veriler çerçevesinde virüsün gıdalarla bulaşmadığını ifade etmişlerdir. Çin’den ve diğer ülkelerden ithal edilen veya ülkemizde üretilen gıdaları, COVID-19'un yayılmasıyla ilişkilendirecek hiçbir kanıt bulunmadığını göstermektedir. Bir başka deyişle COVID-19’un iletiminde gıda veya gıda ambalajının rolü olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Ancak kimi diğer virüslerde olduğu gibi, COVID-19’un da yüzeylerde belirli sürelerle de olsa hayatta kalması mümkündür. Yine gerek WHO, gerekse ülkemiz Sağlık Bakanlığı açıklamalarından virüsün sıcaklığa dirençli olmadığı bilinmektedir.”

Merdiven altı gıdaya dikkat!

Gıda güvenliğinin dört temel adımı olan çiğ ve pişmişle gıda olanla olmayan, temizle kirli, doğru pişirme ve güvenli sıcaklıkta tutma prensiplerinin mutlaka takip edilmesi gerektiğine dikkati çeken Ali Manavoğlu, “Her zaman olduğu gibi, bu süreçte de ilk önerimiz gıda ve gıda ürünleri alırken ambalajlı iyi hijyen uygulamaları ve gıda güvenliği yönetim sistem uygulamalarını üretim tekniklerinde uygulayan, gıda mühendisi veya ilgili meslek mensupları tarafından denetim ve kontrole tabi kayıtlı veya onaylı işletmelerde üretilen gıda ürünlerinin tercih edilmesidir. Özellikle merdiven altı diye tabir edilen kayıt dışı ve denetim mekanizmasından uzak gıda işletmelerinin üretmiş olduğu gıda ürünlerinin tüketilmemesini halk sağlığı açısından önermekteyiz” diye konuştu.

Yorum Yaz

 
 
  captcha