Divan’dan mevsime özel palamut mönüsü

Divan’dan mevsime özel palamut mönüsü
Divan Grubu, denizin en sevilen tatlarından ve tam mevsimi olan palamudu yeniden yorumluyor. Yüksek besin değerine sahip palamut, Divan şefleri tarafından özenle hazırlanan mönünün başrolünde yer alıyor.

Divan Grubu bünyesinde hizmet veren Divan Brasserie Akasya, Divan Brasserie Beyoğlu, Divan Brasserie Kalamış, Divan Brasserie Bebek, Divan Pub Erenköy ve Divan Pub Ataşehir, denizin en sevilen tatlarından ve tam mevsimi olan palamudu yeniden yorumluyor. Yüksek besin değerine sahip palamut, Divan şefleri tarafından özenle hazırlanan mönünün başrolünde yer alıyor.

Deneyimli Divan şeflerinin yorumlarıyla hazırlanarak 5 Ekim ile 5 Kasım tarihleri arasında servis edilecek mönüde; rezene, portakal, arpacık soğan ve vinegret sos ile servis edilen lakerda, domates salatası, kıtır palamut derisi, dereotu ve limon sosun eşlik ettiği palamut tartar, karamelize kırmızı soğan, domates komposto ve körpe roka ile sunulan palamut tava, karamelize kırmızı soğan ve közlenmiş biber sos ile hazırlanan palamut ızgara ve karamelize kırmızı soğan, domates komposto, körpe roka ve sarı biber sos ile tatlandırılan palamut şiş yer alıyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha