Glütensiz Bir Başka Kafe

Glütensiz Bir Başka Kafe
Yürüttüğü sosyal projelerle adından sıkça söz ettiren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de 2018 yılında kapılarını açtığı “Glütensiz Bir Başka Kafe” projesiyle hem çölyak hastalarına hem de engelli bireylere umut ışığı oldu. Türkiye’de yerel yönetimlerin hayata geçirdiği ilk korumalı işyeri olan Glütensiz Bir Başka Kafe, çölyaklıların günlük yaşantılarını kolaylaştırmayı, çölyak hastalığı hakkında kamuoyu farkındalığı yaratmayı, glütensiz yiyeceklerin üretimi ve tüketimiyle ilgili hedef kitleyi bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Aliye GÜMÜŞ

Çölyak hastalığı ve glüten sorunu, bilinçlenmenin artmasıyla daha da önemli bir konu haline geldi. Glüten hassasiyeti, mide bağırsak problemleri, depresyon, cilt problemi, kilo problemleri ve otoimmün hastalıklar da dahil birçok hastalığa sebep olabiliyor. Bunun tek tedavi şekli ise ömür boyu sürecek glütensiz diyettir. Türkiye’de sayıları yüzbinleri bulan çölyaklıların glütensiz üretime dair çok fazla ürüne ulaşamamaları ise beslenmede büyük ölçüde sorun yaşamalarına sebep oluyor.

Yürüttüğü sosyal projelerle adından sıkça söz ettiren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de 2018 yılında kapılarını açtığı “Glütensiz Bir Başka Kafe” projesiyle hem çölyak hastalarına hem de engelli bireylere umut ışığı oldu. Türkiye’de yerel yönetimlerin hayata geçirdiği ilk korumalı işyeri olan Glütensiz Bir Başka Kafe’de çalışanların yüzde 75’i engelli bireylerden oluşuyor. Burada istihdam edilebilirlik oranı çok düşük olan engelli bireyler, tüketici konumundan üretici konumuna geçiyor.

Online sipariş ve gel-al yöntemiyle satışını sürdürüyor

Glütensiz Bir Başka Kafe, çölyak hastalarının kısıtlı diyetleri sebebi ile hayati öneme haiz özel formüllü un içeren mamuller üreterek, bulmakta zorlandıkları besinlere kolay erişimlerini sağlamayı, çölyaklıların günlük yaşantılarını kolaylaştırmayı, çölyak hastalığı hakkında kamuoyu farkındalığı yaratmayı, glütensiz yiyeceklerin üretimi ve tüketimiyle ilgili hedef kitleyi bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Mutfak Sanatları Merkezi Gıda Mühendisi Hazal Bostancıeri, “Temel hedefimiz, glütensiz ürünlerin, glütensiz diyetle beslenen farklı ekonomik düzeylerdeki çölyak hastalarının rahatlıkla satın alabileceği ve kolay ulaşabilmesi” diyor.

Gaziantep’in eski istasyon bölgesinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki bir binada konumlanan Glütensiz Bir Başka Kafe, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında şu sıralar sadece online sipariş ve gel-al yöntemiyle satışına devam ediyor. https://birbaskakafe.store internet adresi üzerinden şimdilik sadece Gaziantep sınırları içinde sipariş alınıyor.

Glütensiz çiğköfte, içli köfte gibi alternatif lezzetler sunuyor

Glütensiz Bir Başka Kafe’nin mönü oluşturma süreci ve mönüsü hakkında Hazal Bostancıeri, şu bilgileri veriyor: “Mönüyü oluştururken önceliğimiz, glütensiz diyetle beslenenlerin tatmaktan mahrum kaldıkları ürünleri geliştirmek oldu. Çoğunlukla unlu mamul üretiyoruz. Ekmek çeşitlerinden pastalara, makarnalardan pizza ve tatlı çeşitlerine kadar zengin bir mönü oluşturduk. Sebzeli, çekirdekli, zerdeçallı ve sade tost ekmeği, hamburger ekmeği, sandviç ekmeği, lavaş ekmeği, tatlı tuzlu kurabiyeler, yaş pastalar, nohut unlu kurabiyeler, mercimek unlu ekmekler gibi… Glütensiz çiğköfte, içli köfte gibi alternatif lezzet denemeleri yaptık ve çok beğenildi. Hala yeni ürün denemeleri yapıyoruz ve ürün çeşitliliğini artırmaya özen gösteriyoruz.”

Glütensiz Bir Başka Kafe’nin mutfağında; ekmek ve benzeri ürünleri yapmakla görevli bir usta, pasta ve benzeri grupta yetkin bir usta ve dört kişilik yardımcı bir usta ekibi üretim yapıyor. Hazal Bostancıeri, tesis hakkında ise şu bilgileri paylaşıyor: “Yakın zamanda üretimi ayrı bir tesise taşıdık. Üretim kapasitesini talebe bağlı olarak artırmak için böyle bir çalışma yaptık. Satış mağazası ve kafe olarak ayrı bir tesis kullanıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde, pandemi kısıtlamaları sonrasında yeni bir şube açmak yerine satış noktalarını artırmayı planlıyoruz. Ekibimiz bu konuda bir çalışma yürütüyor. Şehrin merkezinde ve kayıtlı çölyak hastalarının yoğunlaştığı bölgelerde marketlere stant kurmaya başlayacağız.”

www.birbaskakafe.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha