Konaklama sektörü yeni dönem hazırlıklarına başlıyor

Konaklama sektörü yeni dönem hazırlıklarına başlıyor
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan ‘Konaklama Tesislerinde Normalleşme Süreci’ başlıklı genelgeyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Salgının ülkemizde kontrol altına alınması ve diğer ülkelerde gelişmeler dikkate alınarak, turizm ve konaklama sektöründe Haziran ayının ikinci haftası itibariyle yavaş da olsa hareketlenmenin başlamasını umut ediyoruz. İnsan hayatını endişelerimizin merkezine koyduğumuzu, insan sağlığını her türlü ticari beklentinin önünde tuttuğumuzu özellikle belirtmek isteriz. Kamu otoritelerinin ‘artık evden çıkabilirsiniz’ diyeceği gün için tüm hazırlıklarımızı yapıyor ve otellerimizi Koronavirüs’ten sonraki günlere hazırlıyoruz. Elbette ki bu hazırlıkların en önemli kısmını da Koronavirüs salgını sonrasında değişime uğrayacak olan sektör uygulamaları oluşturuyor. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle halen faal olan veya faaliyete geçecek olan konaklama işletmeleri tarafından, Korobavirüs salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik işletme bünyesinde alınması gereken tedbirler açıklandı. Bu tedbirlerin birçoğu zaten konaklama sektörü olarak genel olarak uyguladığımız kurallar. Yeni başlatılan uygulamalarla kurallara daha da büyük bir hassasiyetle uyulacaktır. Uygulamalar sürece bağlı olarak zaman içinde güncellenecektir. Bu süreçte tüm üyelerimizle işbirliği içinde olacağız ve üyelerimize tüm desteği sağlayacağız.

Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı Sağlıklı Turizm Sertifikasyonu programının da başta tüketici güveni sağlanması, çalışan güvenliği ve olumlu algı dikkate alınarak kesinlikle ileriye dönük olarak sektörümüze büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Hijyen ve COVİD-19 önlemleri konusunda tüketici hassasiyeti artacaktır. Bu konularda önlemlerini alan işletmelerin tüketiciler tarafından öncelikle tercih edilmesi bekleniyor.


Hem konaklama tesislerinde normalleşme süreci hem sertifika programı TÜROB olarak bizim de görüşlerimiz alınarak hazırlandı. Önerilerimizin büyük bölümünün dikkate alındığını görüyoruz. Başta TC Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere tüm Bakanlıklar ile STK’lar olarak bizler bilgi ve görüş alışverişinde bulunduk. İnsan sağlığı önceliğimiz, bu nedenle zaten özellikle Sağlık Bakanlığımızın tavsiyelerini tamamen uygun bulduk ve değiştirilmesi için öneride bulunmadık. Bu süreç için TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve TC Sağlık Bakanlığı’na teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Yorum Yaz

 
 
  captcha