03 Aralık 2020, Perşembe

Koska’dan yepyeni bir kış lezzeti

Koska’dan yepyeni bir kış lezzeti
111 yıllık geçmişiyle Türkiye'nin en köklü markaları arasında yer alan Koska'nın yeni lezzeti ‘Kabuklu Tahin’, içerdiği yüksek lifle sağlıklı beslenmeye önem verenlere benzersiz bir lezzet sunuyor.

Günümüzde sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından biri de yüksek miktarda lif içeren gıdaların tüketimi. Susamın kabukları çıkartılmadan, hiçbir koruyucu ve katkı maddesi eklenmeden, en doğal haliyle üretilen ‘Kabuklu Tahin’ raflarda yerini aldı. Susamın kabuklarında bulunan doğal yüksek lifle ön plana çıkan ‘Kabuklu Tahin’ hem sağlığına hem de damak tadına önem verenler için iyi bir alternatif.

‘Kabuklu Tahin’ doğal olarak barındırdığı yüksek lifin yanı sıra, içeriğinde bulunan omega3 ve omega6 yağ asitleri yardımıyla beyin sağlığını destekliyor. Sinir hücrelerini korur ve yaşlılığa bağlı hafıza kayıplarını da önlüyor. İçerdiği yüksek miktardaki bitkisel protein sayesinde, kasların güçlü kalmasını sağlayarak; özellikle çocukların kas gelişiminde önemli yere sahip. Ayrıca ağır antrenman ve egzersiz yapan sporcuların antreman sonrası tükettikleri tahin, kasları güçlendiriyor ve koruyor.

Hiçbir katkı, koruyucu ve ilave yağ içermeyen bağışıklık sistemini destekleyen ‘Kabuklu Tahin’, dört ana madde olan, çinko, demir, bakır ve selenyum mineralleri bakımından oldukça zengin. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirerek mevsim geçişlerinde hastalanma riskini azaltıyor.

Soğuk kış günlerinde güç ve besin kaynağı ‘Kabuklu Tahin’ sofraların vazgeçilmezi olmayı hedefliyor.

www.koska.com.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha