Rita Monastero'dan yeni bir kitap: Unutulmuş Tatlılar

Rita Monastero'dan yeni bir kitap: Unutulmuş Tatlılar
Unutulmuş Ekmekler kitabıyla kaybolmuş lezzetlerin peşine düşen Rita Monastero bu seferde mutfaklarımıza Unutulmuş Tatlılar kitabıyla giriyor. 100'den fazla tatlı tarifinin olduğu bu kitapta bir zamanların İtalya'sında kuşaktan kuşağa aktarılan deneyimler bir araya getirilmiş.

Oğlak Yayınları'ndan çıkan Unutulmuş Tatlılar kitabında incirli kekten kestane tatlısına, kara ekmek turtasından sütlü pastalara, sayısız çeşitlemeleriyle çikolatalı puding tatlılarına kadar birçok tarif bulunuyor. Rita Monastero Unutulmuş Tatlılar kitabını şu sözlerle anlatıyor: "Unutulmuş ekmeklerin ardından geçmişten ve anılardan söz edebilmek için bu kez tatlılara sığındığımı söylemeliyim. Unutulmuş tatlılardan söz etmek, geçmişe açılan bir pencerenin önünde durmak, eski dostların ya da hiç tanımadığınız kişilerin evlerine girmek, onlarla birlikte anıları durdukları yerden çıkarmak, duygulanımları harekete geçirmek, artık bizimle olmayan ama hepimizde derin izler bırakmış sevdiklerimizi yeniden aramıza almak gibi..."

Basit ama leziz tarifler

100'den fazla tarifin bir araya geldiği bu kitapta amacının bir zamanların İtalya'sında kuşaktan kuşağa aktarılan deneyimlerin arasında bayram günlerinin kokusunu içine çeke çeke dolaşabilmek olduğunu söyleyen Monastero, ekliyor: "Eskilere özgü, basit ve sıradan ama ama leziz malzemelerle hazırlanmış pek çok tatlı kitabın içerisinde yer alıyor."

Yorum Yaz

 
 
  captcha