13 Ağustos 2020, Perşembe

Sitrona; Datça’daki yeni Akdenizli

Sitrona; Datça’daki yeni Akdenizli
Akdeniz’in gözdesi, Datça’nın en yenisi Sitrona Cafe & Bistro, lezzetleriyle fark yaratıyor.

Yöresel tatları, geleneksel lezzetleri, çikolatanın eşsiz aromasını kendine özgü dokunuşlarıyla harmanlayan Sitrona, ferah, şık ve Akdeniz’in derin mavisi dekorasyonuyla misafirlerini ağırlıyor. Aynı zamanda seyyah olan Fatoş ve Kutsi Bey’in dünyanın her yerinden aldıkları özgün parçalar ile dekorunu tamamladıkları mekan hayranlık uyandırıyor.

Sabah 09:30’dan itibaren hizmet veren Sitrona, güne zengin serpme kahvaltıyla başlıyor. Yöresel lezzetler, anne reçelleri, Datça balı, köy tereyağı, Datça zeytinyağı, yörenin zeytinleri, peynirleri, köy biberi, bahçeden maydanozu, rokası, domatesi gibi özlediğimiz doğal tatlarla zengin serpme sabah kahvaltısı, dinlendirici müzikler eşliğinde güne sağlıklı ve keyifli bir başlangıç sunuyor.

Gün boyunca, ev yapımı ekmek ve köftesiyle burger çeşitleri, kinoa, avakado, Datça kekiği, Datça bademi, Datça limonu gibi detaylarla zenginleştirilen sağlıklı salatalar, makarnalar ve Belçika çikolatası, halis tereyağı gibi lezzetlerle taçlanan tatlılar, Sitrona’da misafirlere sunuluyor. Glütensiz, vegan ve vejetaryen beslenenleri de unutmayan mekan, falafel burger, vegan burger, nohut penne, kırmızı mercimek spaghetti gibi özel mönülerle de hizmet veriyor.

Datça’nın mozaik yapısını mönüsüne yansıtıyor

Pek çok şey, seyahat nedeni olabilir. Kayak tatili, deniz tatili, yürüyüş tatili… Bu liste uzar gider ama hiç aklınıza limon kokusunun peşinden gidileceği gelir mi? Evet, limon kokusu! Sitrona’nın sahipleri Fatoş Hanım ve Kutsi Bey tam bir limon aşığı ve sadece seyahatlerini değil hayallerini de limonla birleştirmişler. Limon ağacının estetik görüntüsü, limonun kokusu ve parlak sarının cazibesini, Akdeniz çinisinin mavisiyle birleştirerek, dekorlarında ve tariflerinde yer vermişler.

Limonun en güzel yetiştiği yerler, dünyanın ılıman iklimine sahip, havanın pek sıfırın altına düşmediği ülkeler. Dünyada en çok Hindistan, Arjantin, Çin, Meksika gibi sıcak ülkelerde yetişiyor olsa da, Türkiye dünyanın dördüncü en büyük limon üreticisi. Hal böyle olunca da, tabi ki Ege ve Akdeniz bölgesindeki limon diyarları saymakla bitmez elbet ama hem bol oksijen, doğa, deniz, güneş; hem de limon denilince akla Datça gelir. Hemen her bahçede yerlere kadar uzanan limon ağaçları ve onların mis kokusu kış aylarında aydınlatır Datça sokaklarını…

Gerek begonvillerle kaplı taş evleri, gerekse de limon ağaçlarıyla donanmış köyleriyle Fransız köylerini hiç aratmayan Datça’da Sitrona Cafe, anne tarifleriyle hazırlanan ve Datça limonu, kekiği, keçiboynuzu, balı, bademiyle lezzetlenen mönülerle tatil severlerin gözdesi olacağa benziyor.

Beş duyuya da hitap eden kışkırtıcı lezzetlerin yer aldığı Sitrona, yemekleri kadar zengin içecek ve kahve menüsüyle de belde içindeki yeni trend buluşma noktası oluyor.

Instagram: Sitrona Cafe & Bistro

Yorum Yaz

 
 
  captcha