Yazmacılar Hanı, 700 yıllık tarihin izinde bir butik otel

Yazmacılar Hanı, 700 yıllık tarihin izinde bir butik otel
Selçuklu eseri olan ve 700 yıllık mimarisiyle tarihe gün ışığı tutan Yazmacılar Hanı, Tokat’ın en güzel butik oteli olarak hizmet veriyor. Yap-İşlet-Devret modeliyle Elmas ve Özkan Gündüzlü çifti tarafından hizmet veren Yazmacılar Hanı Butik Otel, hem iş seyahatleri hem de turistik geziler için keyifli bir konaklama alternatifi sunuyor.

Yazı: Aliye GÜMÜŞ

Yazmacılığın yapıldığı Anadolu kentleri arasında ayrı bir yere sahip olan Tokat’ta, 15’inci yüzyılda yapılan Yazmacılar Hanı uzun bir süredir atıl durumda bulunuyordu. Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edildikten sonra 2019 yılında ihale edilen Yazmacılar Hanı, bugün şehrin en güzel butik oteli olarak hizmet veriyor. Yap-İşlet-Devret modeliyle Elmas ve Özkan Gündüzlü çifti tarafından hizmet veren Yazmacılar Hanı Butik Otel, Tokat’ın şehir merkezinde konumlanıyor.

Selçuklu eseri olan bu han, 700 yıllık mimarisi ile tarihe gün ışığı tutuyor. Kitabesi olmayan hanın Kültür Müdürlüğü’nden bilinen evraklarına göre 13’üncü yüzyıl Selçuklu eseri olduğu düşünülüyor. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde “Pervane Hamamı Batısında Müftü Hanı” diye ifade edilen hanın Yazmacılar Hanı olduğu tahmin ediliyor. Osmanlı döneminden tadilat kitabesi ise bina girişinde yer alıyor. 1880 tarihli Osmanlı ve Rumca alfabesinde yazılmış bu kitabede Merkuroğlu Hanı yazdığı biliniyor. Cumhuriyet döneminde özelleşen bu han, 50 yıl boyunca yazmacılık üzerine kullanılmış ve adı ise Gazioğlu Han. 2010 yılında tekrar kamulaştırılan bu han Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010-2019 yılları arasında restore edilerek bugün butik bir otel ve restoran olarak konuklarını ağırlıyor.

Tarihi atmosferiyle dikkat çekiyor

Yazmacılar Hanı Butik Otel, tarihi dokuya sahip nostaljik atmosferiyle dikkat çekiyor. Hem iş seyahatleri hem de turistik geziler için keyifli bir konaklama alternatifi sunan tesis, misafirlerine A la Carte açık-kapalı restoran, araç kiralama, otopark ve resepsiyonda emanet kasası gibi imkanlar sağlıyor. Ayrıca 700 yıllık tarihi Pervane Hamamında ücretsiz hamam keyfi sunuluyor.

Dekorasyonu tarihi dokuya uygun olarak dizayn edilen otelde, 9 standart, 4 delüks, 6 ultra delüks ve ayrıca 2 VIP Sultan odası yer alıyor. Tamamı geniş ve ferah olarak dizayn edilen odaların en küçüğü ise 35 metrekare. Bağdadi sıvalı bu ahşap bina 4,5 metre yüksek tavanıyla kaliteli bir uyku vadediyor. Dağ manzarasına sahip odaların bazılarında jakuzi yer alırken tamamında saç kurutma makinesi ve havlu bulunur. Ücretsiz internet erişiminden faydalanabileceğiniz odalarda ayrıca eşya dolabı, su ısıtıcısı, mini bar, telefon ve televizyon yer alıyor.

Yazmacılar Hanı Butik Otel’in mutfağında Tokat’ın yöresel lezzetler ve Osmanlı mutfağı yemeklerine yer veriliyor. Pandemi kısıtlamaları öncesinde dışarıdan da konuk ağırlayan restoran kısmında açık büfe kahvaltı hizmeti veriliyor.

www.yazmacilarhani.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha