19 Eylül 2020, Cumartesi

Jumbo , zamansız tasarım çizgisinden ödün vermeden büyümesini sürdürüyor

Jumbo , zamansız tasarım çizgisinden ödün vermeden büyümesini sürdürüyor
Türkiye’de ilk paslanmaz çatal, paslanmaz kaşık, kırılmayan bıçak ve modern koleksiyon üretimi yapan markası olarak çalışmalarını sürdüren Jumbo, yemek takımı, çatal-kaşık-bıçak ve tencere ürün gruplarında 70 yılı aşkın bilgi birikimi, zamansız tasarım çizgisi ve ürün kalitesiyle ön plana çıkıyor. Jumbo Horeca markasıyla da otel, restoran ve catering firmalarının ihtiyaçlarına özel üretilen ürünleriyle hizmet veren firma, yurtiçi ve yurtdışındaki çalışmalarıyla da dikkat çekiyor.

Sektörün önde gelen markalarından Jumbo, daima yeni kalmaya ve sektörde trendin öncüsü olmaya odaklanarak çalışmalarını sürdürüyor. Hem horeca hem de perakende ürün grubunda kalite ve tasarımlarıyla beğeni kazanan marka, ürün gamını her yıl değişen tasarım trendleri doğrultusunda yeniliyor ve her yeni tasarımıyla ses getirmeyi başarıyor. Pazardaki yerini her geçen yıl daha da güçlendiren markanın çalışmaları hakkında Jumbo Genel Müdürü Sami Hotak’tan bilgi aldık.

Öncelikle kısaca 2019 yılı Jumbo açısından nasıl geçti, anlatır mısınız?

2019 yılı, Jumbo’nun pazardaki yerini sağlamlaştırdığı ve yeni başarılara imza attığı bir yıl oldu. Jumbo, geçen yıla kıyasla tüm satış kanalları toplamında yüzde 70'in üzerinde bir büyüme gerçekleştiriyor. Bu büyüme trendini önümüzdeki yıllarda da devam ettirmeyi hedefliyoruz. 2019 yılında sekiz yeni mağaza açılışı yaptık. 2020’de 10 yeni mağaza daha açarak tüketicilerimizle yeni lokasyonlarda buluşmayı hedefliyoruz. Ayrıca Horeca yapısı içerisindeki bölge organizasyonumuzu geliştirerek sektörün en güçlü oyuncularından biri olmaya devam ediyoruz. Gastronomi sektörünü geliştirmeyi hedefleyen ve katma değer sağlayacağına inandığımız projeler planlıyoruz. Gündemimizin diğer bir önemli konusu ise yurtdışı pazarlarında güçleneceğimiz projelerimiz. Geçtiğimiz Eylül ayında Hotel Show Dubai Fuarı’na ve Kasım ayında Riyad’da Saudi Horeca Fuarı’na katılarak bölgede verimli bağlantılar kurduk. Şu anda 50’ye yakın ülkede faaliyet gösteriyoruz. Geçtiğimiz aylarda İsviçre’de bayi açtık. 2020 yılında Chicago’da The Inspired Home Show fuarında ve Frankfurt’ta Ambiente fuarında yer alacağız. Amerika’da ve Avrupa’da yeni projeleri takip ediyoruz, yakında bu bölgelerde satış noktaları açmayı hedefliyoruz.

Bu yılki yenilikleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Yurtiçi ve yurtdışındaki yeni projelerimizle birlikte, ürün gamımızı genişleterek bir otelin ve restoranın ihtiyacı olan her ürünü sunmayı hedefliyoruz. Bu yıl ürün gamımıza yeni eklenen ürün gruplarından bazıları pişirme grubu ve bar aksesuvarları. Ayrıca güncel tasarım trendleriyle aynı çizgide yeni ürün modellerimizi tüketicinin beğenisine sunduk.

Ürün gamına yeni eklenen ürünlerden bahseder misiniz? Bu ürünlerin özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Jumbo, kalitesi ve zamansız tasarım anlayışıyla sektördeki rakiplerinden ayrılan bir marka. Jumbo olarak daima yeni kalmaya ve sektörde trendin öncüsü olmaya büyük önem veriyoruz. Ürün gamımızı, her yıl değişen tasarım trendleri doğrultusunda yeniliyoruz. Gelecek yılların moda trendlerini öngören şirketlerin raporlarını inceliyor ve ürün koleksiyonlarımızı bu raporlar ışığında hazırlıyoruz. Aynı zamanda tasarım alanındaki gelişmeleri ve geleceğin trendini yakından takip ediyor, yurtdışında düzenlenen fuarlara katılarak yerinde gözlemliyoruz. Sezonun trendini yakalayabilmek, yeni trendlerin öncüsü olmak ancak ileriki yılların trendlerini şu an bilmek ve uygulamakla mümkün. Bizim marka olarak bunu başardığımıza inanıyorum.

Yurtiçi ve yurtdışı çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Türkiye genelinde 44 mağazamız bulunuyor. 2019 yılında şu ana kadar sekiz yeni mağaza açtık. 2020’de 10 mağaza daha açarak yeni lokasyonlarda tüketiciyle buluşmayı hedefliyoruz. Dubai, Katar, Yunanistan, Fransa, Almanya, Romanya, Karadağ, Rusya, Azerbaycan, Umman, Bahreyn, Gürcistan gibi ülkelerde bayiliklerimiz bulunuyor ve yurtdışında yaklaşık 50 ülkede faaliyet gösteriyoruz. Otel ve restoran sektöründe Jumbo Horeca markamızla önemli bir pazar payına sahibiz. Horeca ürünlerimiz Türkiye’de ve dünyada birçok prestijli otel ve restoran tarafından tercih ediliyor.

Değişen tüketici alışkanlıklarına nasıl cevap veriyorsunuz, bu konuda nasıl bir yol izliyorsunuz?

Son yıllarda Türkiye’de ve dünyada, yemeğin sunumunun da en az lezzeti kadar önem kazandığını gözlemliyoruz. Bunun yanında yemek hazırlarken ve sunarken kullanılan ürünlerin sağlıklı malzemeden üretilmiş olması konusunda tüketicinin hassasiyeti arttı. Jumbo, lezzetli ve sağlıklı bir yemek hazırlamanın ipucu olan doğru ve kaliteli ürün ihtiyacına; en kaliteli malzemelerle üretilmiş ürünleriyle cevap veren bir marka. Zamansız ürün tasarımlarımızla, yemeğin sunumuna sanatsal bir boyut katarak fark yaratmak isteyen tüketicilerin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap vermek için çalışıyoruz.

Horeca sektörü için sunduğunuz ürünler kullanıcılarına nasıl avantajlar sağlıyor?

Türkiye’de gastronomi kültürüne katkıda bulunmayı ve gastronomik zenginliği yaşatmayı önemsiyoruz. Ürünlerimizi geliştirirken hem sektör ihtiyaçlarını hem de gastronomi tüketicisinin ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde bulunduruyoruz. Günümüzde gastronomi tüketicisi yemeğin tabaklamasına, en az yemeğin içeriği kadar önem veriyor. Ürünün malzemesi, kalitesi ve ergonomik olması büyük önem taşıyor. Jumbo olarak hem sektörü hem de ürünleri çok iyi tanıyoruz, bu yüzden tüketicinin ihtiyaçlarına en doğru şekilde cevap verdiğimize inanıyorum.

Gastronomi sektöründe iyileştirme ve geliştirme amaçlı çalışmalar yapıyoruz, sektör ihtiyaçlarını gözlemleyip çözümler sunuyoruz. Otel ve restoranlara sofra ve mutfak ekipmanı satınalma planlaması konusunda destek veriyoruz. İş partnerlerimizin ihtiyaçlarını tespit edip, mekan konseptini ve hacmini de göz önünde bulundurarak doğru çözümleri sunuyoruz. Sektör ihtiyaçlarına yönelik sunduğumuz bir diğer çözüm, otel ve restoranların özellikle tabaklarda yaşadığı en büyük sorunlardan biri olan kenar çıtlamasına yönelik. Tabak kenarlarının darbeyle zarar görmesini önlemek için tabak kenarlarını özel bantla kaplıyoruz ve garanti desteği veriyoruz.

Yeni ürünler konusunda şeflerle çalışmalarınız oluyor mu?

Ürün geliştirme aşamasında önemli hususlardan biri, pazarın ihtiyaçlarını ve beklentilerini doğru tespit etmektir. Sektörün önde gelen şeflerini dinliyor, ürün geliştirme çalışmalarımızda bu değerli fikirlerden besleniyoruz. Türkiye’nin önde gelen şeflerini yetiştiren yemek okulu USLA ile işbirliğimiz doğrultusunda yeni şeflerin yetişmesine destek oluyor ve sektöre katkıda bulunuyoruz.

Ürünlerin kalitesi konusunda neler söylemek istersiniz?

Bir ürünün kaliteli olması için; iyi bir malzemeyle üretilmesi, iyi bir tasarım anlayışıyla tasarlanması ve ergonomik olması gerekir. Türkiye’de ilk paslanmaz çatal, paslanmaz kaşık, kırılmayan bıçak ve modern koleksiyon üretimi yapan marka olarak; yemek takımı, çatal-kaşık-bıçak ve tencere ürün gruplarında 70 yılı aşkın bilgi birikimimiz, zamansız tasarım çizgimiz ve ürün kalitemizle ön plana çıkıyoruz. Jumbo Horeca markamızla otel, restoran ve catering firmalarının ihtiyaçlarına özel üretilen ürünlerimizle hizmet veriyoruz.

Hem Horeca hem de perakende grubunda, alanında fark yaratan endüstriyel tasarımcılar ve desen tasarımcılarıyla birlikte çalışıyoruz. Ekibimiz Türk ve yabancı tasarımcılardan oluşuyor. Bizim hem uzun bir geçmişe dayanan pazar tecrübemiz var hem de ürünü çok iyi tanıyoruz. İkisini mükemmel bir tasarım anlayışıyla birleştirip en iyisi olana kadar hazırlık ve çalışmalar yapıyoruz. Tasarım anlayışımız, zamansız tasarım çizgisini yakalayabilmek ve böylece daima yeni, modası hiç geçmeyen ikonik Jumbo ürünlerini ortaya çıkarmak üzerine kurulu.

Jumbo’nun yakın vade için planları neler? Hedeflerinizden kısaca bahseder misiniz?

2019 yılında perakende, Horeca, toptan, e-ticaret ve ihracat kanallarında toplamda yüzde 70’in üzerinde büyüme gerçekleştirdik. 2020 yılı içerisinde 10 mağaza daha açarak tüketiciyle yeni lokasyonlarda buluşmayı hedefliyoruz. Yeni yılda bayi açılışlarımız tüm hızıyla devam edecek. İhracat faaliyetlerine ağırlık verdiğimiz bir döneme giriyoruz. Yeni yılda ünlü bir tasarımcıyla ürün tasarımı projesi gerçekleştireceğiz. Jumbo, 72 yıllık mirasıyla Türkiye için çok önemli bir değer. Bu değeri Türkiye ve dünya çapında daha yükseğe taşımak için çalışıyoruz. Sektörün tasarım ve kalitede önde gelen markası olmaya devam edeceğiz.

www.jumbo.com.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha