Sahrap Soysal, “Kadın Eli Değsin, İhtimaller Değişsin!” diyor

Sahrap Soysal, “Kadın Eli Değsin, İhtimaller Değişsin!” diyor
Roche İlaç Türkiye, ünlü şef Sahrap Soysal ile birlikte, meme kanserinde erken teşhisin önemini vurgulamak ve özellikle pandemi nedeniyle periyodik kontrollerin ertelenmesinin önüne geçmek için "Kadın Eli Değsin, İhtimaller Değişsin" farkındalık projesini hayata geçirdi.

Roche İlaç Türkiye, hayat boyu her 8 kadından 1’inin yakalanma riski taşıdığı meme kanserine yönelik olarak düzenlediği farkındalık projelerine bir yenisini ekledi.1 Meme kanseri, dünyada her yıl yaklaşık 2,12 milyon kadını etkiliyor ve bu hastalığın tedavisindeki en önemli unsur ise ‘erken teşhis’.2 Yaşanan pandemi dönemindeki sosyal izolasyon nedeniyle evde elle muayenenin daha da önem kazandığı gerçeğinden yola çıkan şirket, kadınların beğenerek takip ettiği ünlü şef Sahrap Soysal ile “Kadın Eli Değsin” isimli projeyi başlattı.

Sahrap Soysal erken teşhis için Anadolu’daki şeflere “El veriyor”

Proje, Türkiye’nin 7 bölgesinde büyük bir kadın hayran kitlesine sahip ve birçok kadının mutfaktaki rol modeli olan ünlü şef Sahrap Soysal’ın mutfağında çekilen ve sosyal medya kanallarından izlenebilen videolarla başlıyor. Soysal, bu videolarda memeyi temsil eden özel bir hamurla “hayat kurtaran tarif” olarak isimlendirdiği Kibele ekmeğini hazırlıyor. Soysal’ın bu proje için seçtiği ekmek, dünyaca ünlü mutfağıyla UNESCO Yaratıcı Şehirler Listesi’nde yer alan Afyon yöresine ait ve patatesle hazırlanan eski bir tarif. Kibele adı verilen bu ekmek adını Frigya mitolojisinde doğurganlığı ve bereketi temsil eden Ana Tanrıça Kibele’den alıyor.

Özellikle kadınlar için hamurun kıvamının tam olması bir gurur kaynağıdır. Ünlü şef Sahrap Soysal da ‘’kıvamında hamur’’ üzerinde, meme kanserinde erken teşhise yardımcı olacak elle muayene yöntemlerini anlatıyor. Bunu yaparken de videolarda kendisine Prof. Dr. Hasan Karanlık eşlik ediyor.

Tarifin ardından, uzman hekim, meme kanseri kitlelerine çok benzer temsili kitleler içeren ve “mammoquin” olarak adlandırılan kadın figürü üzerinden elle muayenenin tüm püf noktalarını izleyicilere aktarıyor.

7’den 70’e, her yöreden ve kesimden kadınının ilgiyle takip ettiği Sahrap Soysal, Anadolu’da yaşayan ve Anadolu’nun yerel lezzetleri üzerinde çalışan, genç aşçılara da “el veriyor” ve “Ustasından el alan” her yerel şef, bölgesinde meme kanserinde elle muayenenin önemini aktaran, “yeter ki kadın eli değsin, sağlıklı yarınlar için ihtimaller değişsin” diyen sözcülere dönüşüyor.

1http://www.turkkanserdernegi.org/tr/kanser-turleri/133/meme-kanseri.html

2 https://www.who.int/cancer/prevention/diagnosis-screening/breast-cancer/en/

M-TR-00000367

Yorum Yaz

 
 
  captcha