24 Eylül 2020, Perşembe

Geleneksel lezzetin adresi; Bakırkazan Şekerleme

Geleneksel lezzetin adresi; Bakırkazan Şekerleme
Mardinli bir aileden gelen 80 yıllık geleneksel lokum anlayışına yeni bir form ve lezzet katan Bakırkazan Şekerleme, geçmişine olan saygıyla yenilikçi tatlar üretiyor. Üretimde geleneği bozmadan lokum ve şekerlemeleri bakır kazanda pişirmeye devam eden marka, glikoz şurubu kullanmadan Antep fıstığı, fındık, badem ve doğal meyvelerle lezzet çıtasını üst seviyelere çıkarıyor.

Hikayesi 1930’lu yılların sonunda başlayan ve şu an Bakırkazan Şekerleme adıyla ailenin üçüncü kuşak üyeleri Yaser ve Leyla Sekizkardeş tarafından yönetilen marka, geçmişinde olduğu gibi bugün de kaliteli temiz gıdayı lezzetli haliyle sunuyor. “Şekerleme üretimimiz ilk olarak 1930’ların sonlarında büyükannemiz Fatma ve büyükbabamız Mahmut Sekizkardeş öncülüğünde başladı. Mardin’de taş yapılı bir evin alt katında konuşlanmış mütevazı imalathanemizde bir aile işletmesi olarak faaliyet gösteriyordu. 1960’lara kadar Mardin Merkez, 1960-1970 yıllarında Diyarbakır ve 1970-1980 yıllarında da Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, aynı disiplin ve kıvamla, şekerleme ve lokum üretimimiz sürdürüldü. 2011 yılına gelindiğimizde ise yeniden yapılanarak Bakırkazan Şekerleme adıyla, aynı kalite ve müşteri memnuniyeti ekseninde üretimimize devam ettik” diyerek, Bakırazan’ın hikayesini anlatan Firma Yöneticisi Yaser Sekizkardeş, “Şu an ailenin üçüncü kuşakları olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyor.

Bakırkazan Şekerleme, İstanbul Yenibosna’daki üretimhanesinde butik üretim gerçekleştirerek geçmişten günümüze taşınan bilgi birikimi ve kalitesiyle, sektördeki bilinirliğini arttırmayı sürdrüyor. İlk butik mağazasını 2017 yılında Şişli Halaskargazi Caddesi’nde açan markanın ilk franchise şubesi ise Zorlu Center AVM’de 2019 Ocak ayından bu yana hizmet veriyor. Firmanın mağaza yönetimlerini ise Leyla Sekizkardeş sürdürüyor.

Lezzetli seçenekler

Bakırkazan Şekerleme bünyesinde lokum, cam akide çeşitleri, Lebbess badem şekeri üretimi yapılıyor. Lokumlar klasik sade grubu ve çifte kavrulmuş Antep fıstıklı duble lokum dışında, gelenekselle modernin buluşması ‘Behlül’ lokumları sekiz farklı lezzetiyle lokumseverlerin damak zevkine hitap ediyor. Geleneksel yöntemlerle bakırkazanda pişirilerek hazırlanan ‘Behlül’ Mardin’e özgü yuvarlama tekniğiyle elde hazırlanıyor. El yapımı olmasının dışında yüzde 33 Antep fıstığı içeren butik lokum Behlül çeşitlerinin her biri farklı lezzette sunuluyor. Lebbess badem şekeri ise piyasadaki diğer badem şekerlerinden yüzde 15 şekerle kaplı olmasıyla ayrılıyor.

“Behlül ilk olarak babamız ve ustamız Hasan Sekizkardeş tarafından üretildi. Tabi ilk kez üretimi denenen ürün önce aile üyeleri tarafından test edilmek üzere eve getirilir, babam da öyle yaptı. Mardinli bir aileyiz, Arap asıllı olduğumuz için kendi aramızda Arapça konuşuyoruz. O sırada annemiz Zübeyde ve babamız Hasan arasında geçen konuşmada uzun ince ve elde şekillenen lokum için ‘Behlül yapmışsınız’ dedi” diyerek, Bahlül’ün hikayesini anlatan Yaser Sekizkardeş, “Bu arada Behlül ismi Mardin'e özgü bir yuvarlama tekniğinden gelmektedir. Biz bu yuvarlama tekniğini lokumda uyguladık” diyor.

Bakırkazan’da lokum üretimi en kaliteli hammadde alımıyla başlıyor. Bakır kazanlarda toz şeker, mısır nişastası ve su karıştırılarak kaynatılıyor; limon tuzu ile asitliği düzenleniyor (şekerin kristallenmemsi için), kıvama geldiğinde kuruyemiş veya meyvelerle lezzetlendiriliyor. Kitle sıcakken klasik lokumlar tablalara dökülüyor ve bir gün bekletildikten sonra kesilip paketleniyor. Behlül ise kitle sıcakken elle yuvarlanarak şekillendiriliyor ve yine bir gün dinlendirildikten sonra kesilip paketleniyor.

Malzemeler özenle seçiliyor

Leyla Sekizkardeş, “Mardinli bir aileden gelen 80 yıllık geleneksel lokum anlayışımıza yeni bir form ve lezzet katarak klasik tadı daha günümüzde tercih edilmesini sağlıyoruz. Yenilikçi oluşumuzu üretimimize yansıtırken çocuklugumuzun şekerci dükkanlarını modern tasarımıyla yeniliyerek mağazalarımıza da yansıttık. Ürünlerimiz hem lezzeti hem de görselleriyle misafirlerimizden tam not alıyor” diyor. Bakırkazan Şekerleme, üretimini Yenibosna’daki 250 metrekarelik alanda yıllık 100 ton kapasiteye sürdürüyor. Lezzeti ve kaliteyi iyi hizmetle hem lezzete hem de sunumuna yansıtarak farklılaşaan Bakırkazan Şekerleme, üretimde geleneği bozmadan lokum ve şekerlemeleri, bakır kazanda pişirmeye devam ediyor. Glikoz şurubu kullanmadan; Antep fıstığı, fındık, badem ve doğal meyvelerle lezzet çıtasını üst seviyelere çıkardıklarını vurgulayan Leyla Sekizkardeş, “Bizim için önemli olan hammadenin kaliteli ve yerli olması” diye konuşuyor.

Üretimde kullanılan badem, fındık ve fıstık gibi ürünlerin tedarikini özenle yapan Bakırkazan Şekerleme, Antep fıstığında özellikle fıstığın duble kalibrasyonda olması, körlü olmaması, yeterince kavrulmuş olması ve borsaya kayıtlı vergisi ödenmiş faturalı olmasını tercih ediyor. Badem tercihini ise öncelikli olarak Mardin veya Güney Doğu bölgesinde yetişen bademlerden tercih ettiklerini söyleyen Leyla Sekizkardeş, “Yerli badem yetiştiriciliği ülkemizde çok eksik olduğundan büyük siparişler geldiğinde tedarik edemiyoruz ve ithal bademlere kayabiliyoruz. Bademde acı olmaması (yerli bademde mümkün değil), istediğimiz kalibrasyonda olması tercih sebebimiz. Fındığımızı ise 13-15 kalibrasyonda olan ve Giresun’da yetişen fındıklardan alıyoruz” diyor.

Öncelikli hedef kalitenin korunması
Osmanlı döneminin eşsiz lezzetini Bakırkazan adıyla kaliteden ödün vermeden geleneksel yöntemlerle üreterek çalışmalarını sürdüren Bakırkazan, mağazalaşma konusunda öncelikle kalitesini korumayı önemsiyor. Yaser Sekizkardeş, “Mağazalaşma politikamız ilk kez 2017 ağustos ayında başladı. İlk franchise mağazamız ise 2019 yılında Zorlu Center’da faliyete geçti. Perakendeciliği şu an için öğrenme sürecindeyiz. Mağazamız ve franchise mağazamızda sadece kendi ürettiğimiz ürünleri bu mağazalarda satışını yapıyoruz. Ciromuzun yüzde 90’ını Behlül ve Lebbess markalı bize özel olan ürünlerle sağlamaktayız. Mağaza ve franchise olarak belli bir hedefimiz şimdilik bulunmuyor. Ama ürünlerimize ve markamıza inanan ve değer katmak isteyen girişimcilerlebelli lokasyonlarda olması şartıyla franchise verebiliriz” diyor.

www.bakirkazan.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha