Ceviz Üreticileri Derneği’nden bir ilk Türkiye’nin ilk ceviz konferansı 29 Eylül’de

Ceviz Üreticileri Derneği’nden bir ilk Türkiye’nin ilk ceviz konferansı 29 Eylül’de
Türkiye’nin verimli topraklarında yerli ceviz üretimini artırmak ve bu hedefle cari açığı kapatmak üzere 1 milyon dikili ceviz ağacıyla yola çıkan Ceviz Üreticileri Derneği (CÜD), 29 Eylül 2022 tarihinde ‘Türkiye’nin Cevizi, Türkiye’nin Geleceği 1. Ceviz Konferansı’na ev sahipliği yapacak. Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek olan ve tarım sektörüne dair sorunların da görüşüleceği konferans; CÜD Eş Başkanları Ömer Ergüder ile Hakkı Akhan, sektörün önde gelen alanında uzman isimleri, akademisyenler ve CÜD üyelerinin katılımıyla gerçekleşecek. Dünyada ve Türkiye’de ceviz ekonomisi, iklim değişikliğinin verim üzerindeki etkileri, verimli ceviz yetiştiriciliği ve cevizde markalaşma konularının konuşulacağı konferansta, tarım sektöründe yaşanan sorunlar ile ceviz üreticilerinin karşılaştığı zorluklar ve bu zorluklar karşısında alınacak önemler ele alınacak.

Türkiye’de yerli ceviz üretiminin artması ve beraberinde cari açığın kapanmasına destek amacıyla 2020 yılında kurulan Ceviz Üreticileri Derneği (CÜD), 29 Eylül 2022 tarihinde ‘Türkiye’nin Cevizi, Türkiye’nin Geleceği 1. Ceviz Konferansı’nı düzenliyor. Hilton Istanbul Maslak Otel’de gerçekleşecek olan ve tam gün sürecek konferansta, ceviz ve tarım sektörünün sorunları masaya yatırılarak çözüm önerileri dile getirilecek. Türkiye’de bir ilk olan ceviz ve tarım konulu konferansa; CÜD Eş Başkanları Ömer Ergüder ile Hakkı Akhan, alanında uzman isimler, akademisyenler ile CÜD üyeleri katılacak.

Türkiye’nin Cevizi, Türkiye’nin Geleceği 1. Ceviz Konferansı, CÜD Eş Başkanı Ömer Ergüder tarafından yapılan açılış konuşmasıyla başlayacak. Ergüder’in ardındanRodoslu Marketing Solutions Kurucusu Cem Rodoslu’nun konuşma kürsüsüne çıkacağı konferansta, yerli cevizin önemine dikkat çekilecek.

CEVİZ ÜRETİCİLERİNİN AKILLARINDA SORULARA YANIT ARANACAK

Türkiye’de tarım sektöründe yaşanan sorunlar ile ceviz üreticilerinin karşılaştığı zorluklar ve bu zorluklar karşısında alınacak önemlerin de masaya yatırılacağı “Türkiye’nin Cevizi, Türkiye’nin Geleceği 1. Ceviz Konferansı”nda ayrıca artan maliyetler, gümrük vergileri, ekolojik ve ekonomik sürdürülebilirlik gibi konular da konuşulacak. Sektörün önde gelen üreticileri, STK temsilcileri, tarım alanında faaliyet gösteren sektör temsilcileri ve akademisyenler ise ‘Dünyada ve Türkiye’de Ceviz Ekonomisi ve Bir Yatırım Aracı Olarak Ceviz’, ‘İklim Değişikliği Verimi Nasıl Etkiliyor? & Sürdürülebilir Üretim Nasıl Olmalı?’, ‘Verimli Ceviz Yetiştiriciliği ve Teknoloji’, ile ‘Cevizde Markalaşma, E-Ticaret ve Perakende Fırsatları’ başlıklarındaki panellerde üreticinin ve sektörün merak ettiği konular hakkında bilgi verecek.

“ÜLKEMİZİN KENDİNE YETER TARIMSAL ÜRETİME SAHİP OLMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

CÜD Eş Başkanı Ergüder, 29 Eylül’de gerçekleştirecek konferansla ilgili, Türkiye’de cevizin konuşulacağı ilk konferansın, Ceviz Üreticileri Derneği tarafından gerçekleştiriliyor olmasının kendileri için çok gurur verici olduğunu söyledi. Ergüder, “Ceviz Üreticileri Derneği olarak, sürdürülebilirlik kriterleri doğrultusunda, Anadolu'nun 3 bin yıllık ceviz kültürünün mirasıyla tabiatı koruyoruz. Ülkemizin ormanlaştırılmasına katkı sağlıyor, toprak ve insan sağlığını ön planda tutuyoruz. Ürettiğimiz kaliteli ve lezzetli cevizlerle ülkemizin cari açığına pozitif katkı sağlamayı hedefliyoruz. Toprağa ciddi oranlarda yatırımlar yaparak; ülkemizin istihdamına, kendine yeter tarımsal üretime sahip olması için canla başla çalışıyoruz. Çünkü tarımı, Türkiye’nin cevheri ve geleceği olarak görüyoruz. Ülkemiz için bu kadar önemli olan bir konuda daha önce böyle bir etkinlik yapılmadığını görerek, bu eksikliği gidermek istedik. ‘Türkiye’nin Cevizi, Türkiye’nin Geleceği 1. Ceviz Konferansı’nda üreticilerin karşılaştıkları sorunlara çözüm üretmek için neler yapılabileceğini konuşacağız. Ayrıca bizler için en önemli konulardan biri de hem üreticilerde hem de tüketicilerde yerli ceviz bilincini arttırmak. Yerli cevizi ön planda tutacağımız bu konferansta, ceviz üretimine yeni başlayan tüm arkadaşlarımızın, aklındaki tüm soru işaretlerine yanıt vermeye çalışacağız” dedi.

Yorum Yaz

 
 
  captcha