07 Temmuz 2022, Perşembe

“Dünyanın her yerinde Türk şefler mutfağımızı gururla icra ediyor”

“Dünyanın her yerinde Türk şefler mutfağımızı gururla icra ediyor”
Gastronomi sektörüne 40 yılı aşkın bir süredir hizmet üreten Şef Mehmet Siriş, şu anda Sunrise Resort & Cruise bünyesinde Mısır’da üç otelden sorumlu Cluster Executive Chef olarak çalışmalarına devam ediyor. “Mutfak yöneticisi iyi bir şefin yetişme süreci minimum 25 yıldır” diyen deneyimli Şef Siriş ile hem mutfak kariyerini hem de gastronomi sektörünü konuştuk.

Sektörde kaçıncı yılınızı kutluyorsunuz? Mutfak kariyeriniz hakkında bilgi verir misiniz?

40 yıla aşkın bir süredir sektördeyim. Kariyerim boyunca lokal, uluslararası, zincir ve luxury segment işletmelerde çalışmalar gerçekleştirdim. Tüm bu süreç içerisinde farklı ülkelerde otel açılışları da yaptım. Ayrıca çeşitli ülkelerde organize edilen uluslararası etkinliklerde mutfağımızı temsil ettim. Dünya Aşçılar Birliği sertifikasına sahibim ve bu kuruluşa bağlı resmi hakem statüsünü gurur ile taşımaya devam ediyorum. Çırağan Sarayı Kempinski’de çalıştığım dönemde sektörün önde gelen 3 Michelin yıldızlı ismi Alain Ducasse ile tanışma imkanı buldum. Ayrıca Roger Verge, Paul Bocus ve Gualtiero Marchesi gibi şefler de tanışma imkanı bulduğum önemli isimler arasında yer alıyor. Aşçılığın dinamik bir meslek olması nedeniyle farklı eğitimler alarak, yurt dışında çeşitli etkinlik ve promosyonlara katılarak günceli takip ediyorum. Gastronomi hakemliği yapmam da bu konuda çok avantaj sağladı. Bugüne kadar sayısız ödül ve sertifika aldım. Şu anda ise Sunrise Resort & Cruise bünyesinde Cluster Executive Chef olarak görev yapıyorum.

Mesleğinizi bize nasıl tanımlarsınız? Mutfakta olmak size neler hissettiriyor?

Mutfak yöneticisi iyi bir şefin yetişme süreci minimum 25 yıl sürüyor. Ve yetişen şef tüm bilgi birikimini kendi ekibine vererek döngüyü devam ettiriyor. Tüm ekipler başarmak için çabalar ancak sadece iyiler zirveye ulaşabilir. Dönüp baktığımda yetiştirdiğim şeflerin güzel işletmelerde mesleklerini icra ettiklerini gördüğümde yaşadığım haz ve mutluluk hissi çok farklı. Böyle olduğunda çok gururlanıyorum. Ve dünyaya bir kez daha gelme şansım olsaydı yine mutfakta olmayı seçerdim.

Haberin devamını Gastronomi Turkey by Rafine'nin son sayısından okumak için tıklayın.

Yorum Yaz

 
 
  captcha