07 Temmuz 2022, Perşembe

TAFT Coffee Co., yüksek kafein ve lezzetli kahve aroması

TAFT Coffee Co., yüksek kafein ve lezzetli kahve aroması
Dünyanın en yüksek kafein oranına sahip markası olan TAFT Coffee Co. aynı zamanda katkı maddesi içermeyen yapısı ve kimyasal işlemsiz üretimiyle ön plana çıkıyor. Yüksek kafein ve yumuşak içimi bir arada sunan marka, enerjisini yükseltmek isteyen kahveseverlerin tercihi olmayı başarıyor.

Röportaj: Gülçin Acar

2017 yılında Umut Erkan tarafından kurulan TAFT Coffee, dünyanın en yüksek kafein oranına sahip kahvesini ve çeşitli kahve ekipman ve aksesuarlarını bünyesinde barındırıyor. Aynı zamanda endüstri mühendisi olan Erkan, markanın kuruluş sürecini şu sözlerle anlatıyor: “2012 yılında Sabancı Üniversitesi’nde eğitime başladığımda Türkiye’deki kahve kültürü hazır kahve ve Türk kahvesi dominasyonu altındaydı. Üniversite hayatım boyunca İstanbul’daki çoğu kahve dükkanında filtre kahve deneyimleme fırsatım oldu. Ve kahve tadımı benim için keyifli bir hobiye dönüştü. O dönem için kısıtlı düzeydeki yerli ve yabancı kaynaklar aracılığıyla kahveye dair araştırmalar yapıyor, bilgi yelpazemi genişletmeye çalışıyordum. Üniversite eğitimimin dördüncü senesinde Erasmus programı ile gittiğim Portekiz’de kahvenin çok daha gelişmiş yöntemlerle hazırlandığını ve düşündüğümden daha derin bir kültüre sahip olduğunu gündelik yaşantıma entegre etme fırsatı buldum. Kahveye duyduğum ilginin artmasıyla birlikte, kariyerimi kahve ekseninde sürdürmeye karar vermiştim. Endüstri mühendisliğinden mezun olmadan kısa bir süre önce dünyanın en yüksek kafein oranına sahip kahve markası olan TAFT’ı kurdum. Şu an kahvenin yanı sıra teknoloji ve yazılım sektörlerindeki girişimlerimle kariyerime devam ediyorum.”

Uzun Ar-Ge dönemi

Geçmişte özellikle sınav dönemlerinde ders çalışırken yeterli enerjiye sahip olmak için kahve tükettiğini söyleyen Erkan, bu dönemde yüksek kafeinli kahve araştırmaya başlayarak aslında sektördeki bir açığı da fark etmiş. Ardından ise Türkiye, Avrupa ve Orta-Doğu’nun ilk yüksek kafeinli kahvesini üretmek üzere Ar-Ge çalışmalarına başlamış. Sayısız denemenin ardından TAFT’ın harmanının belirlendiğini söyleyen Erkan, “Yüksek kafein oranına sahip, lezzetli bir kahve ortaya çıkarmak için sayısız deneme yaptım. Ve sonunda yumuşak bir içime sahip bir harman belirlendi. 2019 yılında ise TAFT’ın alt markası olan Normal Coffees’i kurduk. Bu alt markada da yöresel filtre kahve, espresso harmanları ve Türk kahvesi çeşitlerimizi müşterilerimize sunuyoruz” diyor.

Doğal ve katkısız üretim süreci

TAFT’ın üretim süreci Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan 500 metrekarelik tesisinde gerçekleştiriliyor. Uluslararası geçerliliğe sahip FSSC ve ISO belgeleri bulunan bu tesisinin aylık 100 tonluk üretim kapasitesi mevcut. Erkan, “Burada her detayı üretim kalitemizi artırmaya yönelik tasarladık. Kavurmahane, atölye, stüdyo, ofis ve depo bölümleri bulunan fabrikamızı gün geçtikçe ihtiyaçlarımız doğrultusunda genişletmeyi hedefliyoruz” diyor. TAFT’ın önemli özelliklerinden biri kahvenin yüzde yüz doğal ve katkısız şekilde kullanıcılara sunuyor olması. Kavurma tekniği dışında farklı bir prosesten geçmiyor.

Özel harmanı sayesinde yüksek kafein ve lezzetli aroma bir arada

Yüksek kafeinli kahvenin acı kahveyle eşdeğer olduğuna dair bir yanılgının olduğuna dikkat çeken Erkan, “Aslında kahvenin aroması ve etkisi tamamen birbirinden bağımsız konular. Kahvenin kafein miktarı kullanılan çekirdeklerle ilgiliyken, lezzetini etkileyen pek çok farklı değişken bulunuyor. Dolayısıyla marka olarak büyük başarılarımızdan bir tanesi yüksek kafeini ve yumuşak içimi bir arada sunabilmemiz. Bunu da harmanımıza, ustalığımıza ve değişmeyen üretim standartlarımıza borçluyuz” diyor. Ayrıca özel bir sağlık sorunu bulunmayan kişilerde herhangi bir yan etkiye de neden olmayan bu ürün kahve severlerin yanı sıra yalnızca enerjisini yükseltmek isteyen öğrenci, sporcu ve beyaz yakalı kitlelerin de tercihi olmayı başarıyor. Erkan, “Aşırı tüketilmediği sürece yüksek kafein alımı herkes için oldukça faydalı” diyor.

Hedef, TAFT’ı dünyaca ünlü bir Türk markası haline getirebilmek

E-ticaret markası olan ve internet sitesi üzerinden satış yaparak asıl kitlesine ulaşan TAFT ve Normal Coffees markaları ayrıca pek çok markanın fason üretimini gerçekleştiriyor. Türkiye genelinde pek çok kafe, otel ve restorana toptan alım imkanı sunduklarını ifade eden Erkan, “Bu sayede kahvemizin her kesime ulaşmasını sağlıyoruz. Türkiye’deki kahve sektöründe eşi benzeri görülmemiş projelere ve girişimlere imza atmak için Ar-Ge çalışmalarımızı sürdürüyor ve planlamamızı bu doğrultuda yapıyoruz. Kısa vadeli hedeflerimizden bir tanesi, herkesin kolayca erişebileceği eğitim serileri hazırlayarak toplumumuzu kahve konusunda bilinçlendirmek ve ülkemizde özgün bir kahve kültürünün oluşumuna katkı sağlamak. Bunun yanında en nihai hedefimiz ise yurt dışı satış kanallarımızı ve yabancı web sitelerimizi güçlendirerek TAFT’ı dünyaca ünlü bir Türk markası haline getirebilmek” diyor.

www.taftcoffee.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha