Adella Restaurant; eşsiz İstanbul manzarasına lezzetleriyle eşlik ediyor

Adella Restaurant; eşsiz İstanbul manzarasına lezzetleriyle eşlik ediyor
İstanbul’un en renkli ve hareketli noktalarından olan Eminönü’nde deniz mahsulleri restoranı konseptiyle hizmet vermeye başlayan Adella Restaurant, konuklarına taze, lezzetli ve şık sunumlara sahip keyifli seçenekler sunuyor. Legacy Ottoman Hotel’in çatı katında konumlanan Adella ayrıca sunduğu manzarayla da çok özel bir İstanbul deneyimi vadediyor.

Röportaj: Gülçin Acar

Tarihi Yarımada’nın kalbi, her daim çok renkli ve canlı olan Eminönü’nde yaklaşık sekiz ay önce açılan Adella Restaurant, deniz mahsulleri konseptiyle bölgeye yeni bir soluk getirdi. Üstelik mekan İstanbul’un vazgeçilmez duraklarından Eminönü’ne bambaşka bir açıdan bakma ve kalabalığından bir nebze ayrılarak soluklanma imkanı da sağlıyor. Adella Restaurant, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönem eserleri arasında sayılan bir binada Legacy Ottoman Hotel’in çatı katında hizmet veriyor. Geçmişte Dördüncü Vakıf Han olarak bilinen ve Mimar Kemalettin Bey tarafından 1911 yılında tasarlanan bu bina aslında bölgenin tarihi dokusunu da hissedebileceğiniz otantik bir atmosfere sahip. Bu atmosfer içerisine modern dokunuşlar ekleyen Adella, dekorasyon alanında Mimar Erdem Şeker ile çalışmış. Açık mutfak olarak kurgulanan restoranın dekorasyonundaki ince detaylar konuklardan da tam not almayı başarıyor. Öğlen servisiyle hizmet vermeye başlayan restoranda gece 23.00’a kadar yemek servisi var. Restoran gece 02.00’a kadar konuklarını ağırlamaya devam ediyor. 95 kişilik kapasiteyle hizmet veren Adella’da hijyen kurallarına da çok dikkat ediliyor.

Adella ismi hem eğlence hem deniz hem de güzelliği simgeliyor

Bir açıdan Ayasofya’yı gören Adella aynı zamanda Boğaz ve Galata Kulesi manzarasıyla konuklarını adeta büyülüyor. Adella’nın Yöneticisi Kayahan Eteş, konsepti şu sözlerle anlatıyor: “Restoranımız adını mitolojik bir hikayeden alıyor. Kral Triton ve Kraliçe Athena’nın üçüncü kızı olan Adella aynı zamanda baş denizkızı Ariel’in de kız kardeşi. Adella en eğlenceli denizkızı olarak biliniyor. İşletmemiz ismini eğlenceye, denize ve güzelliğe atıfta bulunan Adella’dan alıyor. Şık bir restoranız. İş yemekleri ve özel kutlamalar gibi organizasyonların yanı sıra yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerin ağırlanabileceği çok keyifli bir ortam sunuyoruz. Ayrıca Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı gibi tarihi rotalara yakınlığımız nedeniyle de yerli ve yabancı misafirlerimiz bölgeyi gezip yemek yemeye bize gelebiliyor” diyor.

Tazeliğin ön planda olduğu lezzetli menü

Adella’nın mutfağı Şef Nihat Yıldız’a emanet. 23 yıldır yiyecek içecek sektöründe hizmet sunan Şef Yıldız, 2005 yılından beri balık ve deniz mahsulleri restoranlarında çalışmaya başlamış. Adella’nın kurucu şefi olan Yıldız, alanına çok hakim bir isim. Bu nedenle mutfağa işlenmiş ürün girmiyor. Alınan ürünleri bizzat kontrol eden Şef Yıldız, tüm ürünleri kendi işliyor. Ve beğenmediği hiçbir ürünü asla servis etmiyor. Deniz ürünlerinde en önemli konuların başında tazeliğin geldiğini söyleyen Yıldız, “ A La Carte bir menümüz var. Bunun dışında mevsimsel balık ve deniz ürünlerini balık mostrasında sergiliyoruz. Birkaç ürün grubumuzu da ithal olarak temin ediyoruz. Şu an lüfer, sarıkanat ve palamut konuklarımızın en çok sevdiği lezzetler arasında. Ayrıca istiridyeden ıstakoza geniş bir çeşitlilikte deniz mahsulleri de sunuyoruz. İstiridye’yi Gillardeau’dan alıyoruz. Analizlerden geçen ve sertifikalı olması istiridye konusunda çok önemlidir. Biz bu hassasiyetle tüm ürün gruplarında en kaliteli olanı seçmeye gayret ediyoruz. Kılıç balığı İspanya’dan, somon balığı Norveç’ten geliyor. Açılış menümüz bir nevi konuk portföyümüzü tanıma noktasında hazırladığımız bir menü. Yakın dönemde bu menüde yenilikler olacak. Özellikle civarda çok bulunmayan ürünleri menüye eklemeyi hedefliyoruz” diyor.

Adella’da günlük 25-30 meze çıkıyor. Bu mezeler mevsimsel olarak değişiklikler gösterebiliyor. Mekan, klasik mezelere özel dokunuşlar ekleyerek ve sunum anlamında zenginleştirerek konuklarına sunuyor. Özellikle yabancı misafirlerin çok sevdiği bu kalemde pastırmalı humus, zerdeçallı fava gibi lezzetler ön plana çıkıyor. Adella, balık çorbasında da çok iddialı. Dilerseniz A La Carte menüden susamlı somon, fesleğen soslu levrek gibi lezzetleri de deneyimleyebilirsiniz. Adella’da deniz mahsullü makarna ve risottolar da bulunuyor. Ayrıca kuzu pirzola ve bonfile seçenekleri de konuklara alternatif yaratmak adına menüye eklenmiş. Mekan, lezzetli yemek deneyimini tatlı bir sonla bitirmek isteyen misafirleri için çok özenli bir tatlı menüsü de çalışmış. Türk tatlılarını ön planda tutmak istediklerini ifade eden Yıldız, ekliyor: “Mevsiminde ayva ve kabak tatlısı, ekmek kadayıfı, dondurmalı irmik helvası, şekerpare, fırında helva gibi tatlılar menüde ön plana çıkıyor.”

Yorum Yaz

 
 
  captcha