07 Temmuz 2022, Perşembe

Kemal Can Yurttaş: “En büyük gücümü geleneksel kültürden alıyorum”

Kemal Can Yurttaş:  “En büyük gücümü geleneksel kültürden alıyorum”
Henüz 15 yaşındayken başlayan mutfak serüvenini başarılı şekilde sürdüren ve bugün Aila İstanbul’da Chef de Cuisine olarak görev alan Kemal Can Yurttaş, yerel ürünlerle hikayesi olan lezzetlere imza atıyor. “Bir tarifi yorumlarken en büyük gücümü Türk mutfağının zengin gastronomi mirasından alıyorum” diyen Kemal Can Yurttaş ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Röportaj: Nalan Güneş

Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz? Mesleğe nasıl başladınız, hangi işletmelerde ve projelerde görev aldınız?

1994 yılında İstanbul’da doğdum. Karadenizli bir babanın, göçmen bir annenin çocuğuyum. Şu an Aila İstanbul’da Chef de Cuisine olarak görev alıyorum. Mutfak serüvenim 15 yaşındayken lise eğitimi sırasında başladı ve üniversitede aşçılık bölümünde okudum. Ardından Türkiye’nin ileri gelen otel ve restoranlarında çalıştım. Sırasıyla 2009’da Klassis Hotel, 2010’da Malta Köşkü, 2012’de Conrad İstanbul, 2014’de Rixos Hotels’de çalıştım ve 2015 yılında Alancha İstanbul’un mutfak ekibine dahil oldum. Chef de partie ve sous chef görevlerinin ardından 2018 yılında Executive Chef pozisyonuna terfi ettim ve bu görevde 2020 yılına kadar çalıştım. Alancha ile beraber aynı zamanda, Pernod Ricard’ın dünyada ilk kez Chivas Regal markası için hayata geçirdiği House Of Brothers’ın mutfak şefliğini de yürüttüm. Bu süreçte üniversitelerde mutfak üzerine birçok konferans verdim. 2018 yılında İspanya’daki Basque Culinary Center’da eğitim aldım. Ardından 2019 yılında Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olup Türk mutfağı dersleri verdim. 2019 yılında Fransa Havayolları ve Güney Kore Havayolları dergilerinde Anadolu’nun bazı kültürel yemeklerini tanıttım. Yine 2019 yılında BeIN Gurme kanalında 70 serilik bir yemek programı yaptım. 2020’de The Steeve İstanbul’un açılış ekibinde yer alarak mutfak şefliği görevini yürüttüm. 2021 yılında sezonluk devam eden YEK Alaçatı’nın mutfak şefi oldum. Aralık 2021’den bu yana da Aila’da Chef de Cuisine olarak görev yapmaktayım.

Son dönem çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Son dönemde Anadolu mutfağı ve hikayesi olan yemekler üzerine çalışmalarıma devam ediyorum. Bir tarifi yorumlarken en büyük gücümü Türk mutfağının zengin gastronomi mirasından alıyorum. Gelenekselliğin kesinlikle uzaklaşılmaması gereken bir kavram olduğuna inanıyorum. Kendi coğrafyamızın bize sunduğu, yıllardır bu topraklarda yaşamış ırkların birikimi Türk mutfağını oluşturmuş. Ve bu kadar fazla kültürün bağlandığı başka bir ülke mutfağı yok. Ne kadar lüks bir restoranda çalışsanız dahi, misafirlere sunduğunuz yemeğin hikayesi ile birlikte geleneksellikten uzaklaşmadan aktarılması gerektiği inancındayım.

Röportajın devamını Gastronomi Turkey by Rafine Dergisi'nin son sayısında okumak için tıklayın.

Yorum Yaz

 
 
  captcha