17 Temmuz 2024, Çarşamba

Fazla Market “En Yenilikçi Gıda Satış Yeri” kategorisinde ödüle layık görüldü

Fazla Market “En Yenilikçi Gıda Satış Yeri” kategorisinde ödüle layık görüldü
Gıda ve Gastronomi İnovasyon Zirvesi ve Gıda / Agri + Ödülleri geçtiğimiz günlerde Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlendi. 65 jüri üyesinin çevrim içi oylama ve tadımlar ile kazananları belirlediği Gıda Plus Ödülleri’nde Türkiye’nin gıda sektöründeki en yenilikçi markaları, ürünleri ve servisleri ödüllendirildi. Yeni nesil çevrim içi alışveriş platformu Fazla Market “En Yenilikçi Gıda Satış Yeri” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Gıda, İçecek ve Tarım Platformu olarak temelleri atılan GIFT; sektörün yenilikçi kimliğinin vurgulanmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlediği Gıda+ Ödülleri ile yaptığı araştırma ve yenilik ile gıdaya artı değer katan kişi ve kuruluşları ödüllendirdi. 2022 yılında “En Yenilikçi Gıda Atık Azaltma ve Değerlendirme Girişimi” kategorisinde FAZLA uygulaması ile ödül alan teknoloji tabanlı, bütünsel atık yönetim şirketi Fazla bu yıl Fazla Market ile “En Yenilikçi Gıda Satış Yeri” kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. Ödülü Fazla Market Ürün Müdürü Hazal Aydemir teslim aldı.

Her yıl insan tüketimi için üretilen 3 gıdadan 1’i çeşitli sebeplerle çöpe gidiyor. Oluşan gıda atığı yıllık olarak 1.3 Trilyon dolar değerinde finansal bir kayba neden oluyor. Bu durumun önüne geçebilmek için atılması gereken ilk adım atık oluşumunun kaynağında önlemesinden geçiyor.

Fazla bu misyon doğrultusunda geliştirdiği ticari, çevrim içi alışveriş platformu Fazla Market ile stok fazlası veya delist olan, ambalaj hasarı bulunan veya tüketim tarihi yakınlığı gibi çeşitli sebeplerle standart satış kanalları üzerinden satılamayan ürünleri döngüsel ekonomiye kazandırıyor; fazla ürünü bulunan tedarikçileri ve bu ürünleri değerlendirebilecek alıcıları yeni nesil alışveriş platformunda bir araya getiriyor. Fazla Market sayesinde tedarikçiler ve satıcılar birlikte israf olma riski ile karşı karşıya kalan ürünleri kurtararak israfın önüne geçiyor ve finansal kazanç sağlıyor.

Kazandıkları bu ödül ile ilgili düşüncelerini paylaşan Fazla Kurucu Ortak ve CEO’su Olcay Silahlı “Verdiği ödüller ile sektörün yenilikçi yanını görünür kılmayı ve firmaları bu alanda aksiyon almaya teşvik etmeyi amaçlayan GIFT tarafından “En Yenilikçi Gıda Satış Yeri” ödülüne layık görülmek bizler için oldukça gurur ve mutluluk verici. Atık oluşumunun önüne geçmek ve fazla ürünleri döngüsel ekonomiye kazandırırken çevresel ve finansal fayda yaratmak odağıyla geliştirdiğimiz yeni nesil alışveriş platformu Fazla Market ile paydaşlarımıza güvenli ve fayda odaklı bir alışveriş deneyimi sunuyoruz. Geçtiğimiz mart ayında küreselleşme hedefimizin ilk adımı olarak gerçekleştirdiğimiz İspanya açılımımız ile Fazla Market aracılığıyla yarattığımız etkiyi ivmelenen şekilde artırmak adına çalışmalarımıza başladık ve öncelikli olarak bu servisimizi adım attığımız yeni pazara taşıdık. Fazla Market’in yeni bir döneme adım attığı bu günlerde, bu ödülü almış olmak bizler için çok anlamlı.” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

 
 
  captcha