Kervan Gıda yatırımlarına devam ediyor

Kervan Gıda yatırımlarına devam ediyor
85 ülkeye ihracat yapan yumuşak şeker üreticisi Kervan Gıda, KAP’a yaptığı açıklama ile 5. Licorice hattının devreye alındığını ve Akhisar’da yaklaşık 7 bin metrekarelik bir fabrika alanının satın alındığını duyurdu. Hali hazırda yatırımı devam eden 5. Jelly hattının da 2021 yılı şubat ayında devreye alınmasıyla bu iki yatırımın Kervan Gıda’nın yıllık konsolide cirosuna yaklaşık 31,5 milyon dolar katkı sağlayacağı öngörülüyor.

Aralık ayının ilk haftasında Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Kervan Gıda, halka arz sürecinden elde edilen kaynağın yüzde 22’si ile iç pazarda yapılmakta olan yatırımlarını fonlayacağını bildirmişti. Kurum, KAP’a yaptığı son açıklamada; şirketin konsolide cirosunun yaklaşık yüzde 71’ini oluşturan Jelly ve Licorice kategorilerindeki artan talebi karşılayabilmek hedefiyle yaptığı yatırımlardan biri olan, 5. Licorice hattının devreye alındığını duyurdu.

Böylelikle Kervan Gıda, bu yeni hat ile Licorice üretiminde yüzde 25 kapasite artışı gerçekleştirdi. Kapasite artışının kurumun yıllık cirosuna katkısının ise yaklaşık 6,5 milyon dolar olması bekleniyor.

“Yatırımlar devam edecek”

KAP açıklamasında yatırımlar hakkında bilgi verilirken, Kervan Gıda’nın üretimi artırma odaklı girişimlere devam ettiği belirtildi. 5. Licorice hattının devreye alındığı, yatırım süreci devam eden 5. Jelly hattının da 2021 yılı şubat ayında devreye alınması ile yüzde 90’ın üzerinde kullanım oranıyla üretim yapılmasının planlandığı öğrenildi. Yeni hatların Kervan Gıda’nın yıllık konsolide cirosuna yaklaşık 31,5 milyon dolar katkı yapacağı öngörülüyor.

“Hedef; yurtiçi yatırımların tamamının Akhisar’da gerçekleştirilmesi”

Akhisar’daki fabrika yatırımlarına da değinilen KAP açıklamasında, Akhisar'daki 16.000 m2 kapalı alana sahip, yumuşak şeker üretimi yapılan fabrikanın yanındaki 7 bin metrekare kapalı alanlı fabrika binası ve arsasının satın alımının gerçekleştirildiği bildirildi. Akhisar bölgesinin sağladığı düşük operasyonel maliyet ve teşvik avantajları dolayısıyla ilerleyen dönemde yurtiçi yatırımlarının tamamını Akhisar bölgesinde gerçekleştirmeyi planlayan Kervan Gıda, bölgesel avantajlar sayesinde üretim ağırlığının Akhisar'a kaymasının FAVÖK marjlarını da olumlu yönde etkileyeceğini öngörüyor.

www.kervangida.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha