20 Haziran 2024, Perşembe

NizOlive’den 2022 yılının erken hasat ilk zeytinyağları gelmeye başladı

NizOlive’den 2022 yılının erken hasat ilk zeytinyağları gelmeye başladı
Türkiye’nin Avrupa Birliği coğrafi işaretli tek zeytin türü olan Memecik ile zeytinyağı üretimi gerçekleştiren NizOlive, 2022 yılınınilk “Memecik Erken Hasat Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı”nı tüketicisiyle buluşturmaya başladı.0,2-0,3 dizem derecesiyle dil üzerinde yoğun hissedilen bir acılık ve genizde hafif yanma hissi bırakan ürün, has zeytinyağı tadı arayanların ilk tercihi olurken özel tasarıma sahip beyaz cam şişesiyle de kalitesini muhafaza ediyor.

Aydın’ın Memecik cinsizeytin ağaçları arasındaki saklı cenneti Naipli köyünde sadece el ve tarak ile toplanan zeytinlerle kalite ve hijyenden ödün vermeden yüksek standartlarda üretim yapan NizOlive, 2022 yılının erken hasadında elde ettiği soğuk sıkım natürel zeytinyağını tüketicinin beğenisine sundu.Yüksek polifenol seviyesinin yanı sıra kendine özgü yoğun meyvemsi aromaya sahip Memecik Erken Hasat Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı, dil üzerinde yoğun hissedilen acılığı ve genizde yarattığı hafif yanma hissiyle yemekleri leziz tadıyla buluşturuyor.

NizOlive, zeytini incitmeden el ve tarakla topluyor

Niz Olive’in, Aydın’ın Ortaklar ilçesine bağlı Naipli köyündeki modern tesisinde üretilen Memecik Erken Hasat Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı, ekim ayından başlayan erken hasatla birlikte tüketicisinin sofrasına ulaşmaya başlıyor. Zeytine nimet gözüyle bakan ve geleneğe sahip çıkan firma, zeytinleri zarar verme olasılığı en az olan el ve tarakla topluyor.Çuval içinde kızışarak olumsuz tatlar oluşmasının önüne geçmek amacıyla hava geçirgen kasalara koyulan zeytinler, en fazla dört saat içinde sıkım tesisine ulaştırılarak üretime geçiliyor. İki fazlı sistemde soğuk sıkım yöntemiyle üretilenNizOlive’inyemeklere sağlıklı lezzetini kavuşturan erken hasat zeytinyağı, dolum aşamasına geçilene kadar krom tanklarda dinlenmeye alınıyor.

Lezzet seviyesi yüksek, mineral içeriği bakımından zengin

NizOlive Memecik Erken Hasat Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı, sabah kahvaltılarında doğrudan ya da ağız tadına göre çeşitli baharatlar karıştırılarak, salataların, mezelerin, pilavların, makarnaların ve ızgara balıkların ise üzerine dökülerek çiğ tüketilebiliyor. Damak tadını geliştiren ve eklendiği yiyeceklerin lezzetini artıran ürün, standartlar üstü hijyen önlemleri ve modern üretim teknolojisi ile sağlık ve kozmetik bakım amacıyla da güvenle kullanılabilecek niteliklere sahip olmasıyla öne çıkıyor. Ürünün soğuk işlemi modern tesislerde gerçekleştiği için demir, bakır, kükürt, fosfor, potasyum ve magnezyum minerallerini de üst düzeyde barındırıyor.0,2-0,3 dizem derecesine sahip zeytinyağı, 250 ml ve 500 ml seçenekleriyle özel üretim beyaz cam şişede; 1000 ml, 2000 ml ve 3000 ml teneke seçenekleriyle de tüketicisine sunuluyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha