22 Temmuz 2024, Pazartesi

Gastronometro şeflerinden yılbaşına özel tarifler

Gastronometro şeflerinden yılbaşına özel tarifler
Pandemi kapsamında alınan önlemler sebebiyle 2021 yılına evde yapılacak kutlamalarla merhaba diyeceğiz. Metro Türkiye bünyesinde hayata geçirilen, Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro şefleri, yılbaşı sofralarınız için çok özel tarifler hazırladı.

Yeni yıl kutlamaları için hazırlıklar şimdiden başladı. Kovid-19 pandemisi nedeniyle bu yıl evde yılbaşı kutlamaları her zamankinden daha fazla öne çıkacak. Bu kutlamaların olmazsa olmazlarından birisi de kuşkusuz eşsiz tatların buluşacağı yılbaşı sofraları olacak.

Metro Türkiye bünyesinde bulunan, Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro şefleri de yılbaşı sofralarınız için çok özel tarifler hazırladı. Fırında kaz, kuzu tandır, kestaneli şehzade pilavı, vişneli ayva tatlısı ve orman meyveli pavlova tarifleri ile misafirlerinize tadına doyum olmayacak bir akşam yemeği hazırlayabilirsiniz. İşte yılbaşına akşamına lezzet katacak tariflerden bazıları:

Fırında Kaz, Kök Sebzelerle

Malzemeler

Kaz: 1 adet

Soğan: 2 adet

Havuç: 2 adet

Sarımsak: 1 Baş

Defne yaprağı: 4 adet

Tuz: 2 gr

Metro Chef Tane Karabiber: 2gr

Metro Chef Kırmızı Toz Biber: 5gr

Kereviz: 1 adet

Taze kekik: 2 gr

Rozmarin: 2 gr

Brine / Salamura

Tuz: 50gr

Şeker: 100 gr

Metro Chef Taze Kekik: 20 gr

Metro Chef Taze Rozmarin: 20 gr

Metro Chef Portakal: 2 adet

Metro Chef Limon: 1 adet

Su: 5 litre

Yıldız Anason: 5 gr

Kakule: 5 gr

Karanfil: 5 gr

Kaplamak için Glaze Sos

Nar Suyu: 100 ml

Esmer Şeker: 20 gr

Soya Sosu: 10 ml

Tavuk Suyu: 50 ml

Bal: 20 gr

Hazırlanışı

Brine/ salamura hazırlamak için portakal ve limon ikiye bölünür, bütün malzemeler bir tencereye alınır ve kaynatılır. Kaynayan su soğutulur ve soğuduğundan emin olduktan sonra kaz içerisine konulur ve en az 24 saat içerisinde bekletilir. Bu işlem kazı pişirmeden önce lezzetlendirmek ve yumuşatmak için yapılır. Bir gün boyunca bekletilen kaz, suyun içerisinden alınır ve ayrı bir tencereye konulur. Bu tencerenin içerisine taze kekik, rozmarin, soğan, sarımsak, havuç, kereviz, defne yaprağı, tane karabiber ve tuz atılır, ardından içerisine su konulur. Kaz, orta derece ateşte yaklaşık 2 saat boyunca pişirilir. Piştiğinden emin olmak için kemik kısmı etten rahat ayrılabilmelidir.

Ayrı bir tarafta kaplama glaze sosu yapılır. Glaze sos için bütün malzemeler bir tencerede ağda kıvamına gelene kadar kaynatılır ve kazın üstüne sürmek için sos elde edilir. Haşlanan kazın üst kısmına yapılmış olan glaze sürülür ve sebzelerle birlikte fırın poşetinin içerisine konulur.

Fırında 1500 derecede 1 saat boyunca pişirilir ve her tarafı eşit bir şekilde kızardığında servis edilir.

Orman Meyveli Pavlova

Malzemeler

Yumurta beyazı: 150 gr

Şeker: 100 gr

Metro Chef Pudra Şekeri: 100 gr

Böğürtlen ve Frambuaz: 300 gr

Pastacı Kreması

Süt: 500 gr

Şeker: 50 gr

Yumurta sarısı: 100 gr

Şeker: 50 gr

Metro Chef Nişasta: 20 gr

Un: 20 gr

Metro Chef Vanilya: 2 damla

Metro Chef Tereyağı: 40 gr

Hazırlanışı

Yumurta beyazı mikserde kabartılır ve yavaş yavaş şeker içerisine yedirilir. Daha sonra pudra şekeri spatula yardımıyla aşağıdan yukarı katlayarak karıştırılır. 800 derece fırında 1 - 2 saat kurutulur. İçerisine pastacı kreması ve meyve koyularak servis edilir.

Pastacı Kreması Hazırlanışı

Süt ve birinci şeker ocakta kaynatılır. Yumurta sarısı, şeker çırpılır, içerisine un ve nişasta koyulur. Sütten bir miktar bu karışıma eklenerek temperleme yapılır. Ardından bu karışım süte eklenip bağlanır ve kaynatılır. Ocaktan alınınca tereyağı yedirilir. Soğuduktan sonra kullanılır.

Yorum Yaz

 
 
  captcha