18 Ağustos 2022, Perşembe

Foodrum Culinary Park gastronominin her alanına hizmet ediyor

Foodrum Culinary Park gastronominin her alanına hizmet ediyor
Bodrum yerel lezzetleriyle dünya lezzetlerini buluşturan Foodrum Culinary Park, Şef Pelin Dumanlı önderliğinde kapsamlı altyapısı ve eğitimleriyle Bodrum’u gastronomi merkezi haline getirmek üzere çalışıyor. Yeni dönem profesyonel aşçılık eğitimlerinin yakın zamanda başlayacağı Foodrum’da, eğitimler İstanbul Aydın Üniversitesi onaylı gerçekleşiyor. Şef Pelin Dumanlı ve Şef Efe Çakıroğlu’nun deneyimlerini paylaştığı profesyonel aşçılık eğitimlerinin yanında Şef Neval Sicilli önderliğindeki temel pastacılık eğitiminin kayıtları da devam ediyor.

Röportaj: Nalan Güneş - nalan.gunes@rafinemedya.com

Foodrum Culinary Park, Bitez’de İstanbul Aydın Üniversitesi ile birlikte Bodrum’un ilk üniversite onaylı Profesyonel Aşçılık Sertifika Programı olarak hizmet veriyor. Haftada iki gün gerçekleştirilen profesyonel aşçılık eğitimi toplamda 4 buçuk ay, temel pastacılık eğitimi 1 ay, atölyeler ise 2 saat sürüyor. Foodrum’um çalışmaları ve yeni dönem eğitim programı hakkında Şef Pelin Dumanlı’dan bilgi aldık.

Foodrum Culinary Park hakkında bilgi verir misiniz?
2014 Eylül ayında kolları sıvadık. Yemekle ilgili akla gelen birçok şeyi tek çatı altında toplayalım istedik. Foodrum’da amacımız salt yemek yemek ya da yapmak değil, yemeği bir araç olarak kullanıp eğlenmek, öğrenmek ve keşfetmek. Gastronominin her alanında çalışmalarımız var: Eğitim programları, yemek atölyeleri, tadım aktiviteleri, size özel restoran konsepti, catering, kafe ve restoranlara danışmanlık hizmetleri, yemek fotoğrafçılığı ve styling, mutfak kiralama gibi aklınıza gelen tüm lezzetli konularda çalışıyoruz.

Eğitimler ve detayları hakkında bilgi verir misiniz? Öğrenciler pratik ve teoride neler öğreniyor?
Profesyonel aşçılık eğitimlerimizi İstanbul Aydın Üniversitesi ile olan iş birliğimizle yürütüyoruz. Senede 3 kere profesyonel aşçılık sertifika programı açıyoruz, 4 buçuk ay süren eğitimimizin 10 kişilik kontenjanı var. Ayrıca aynı kontenjan sayısıyla 1 ay süren, temel pastacılığın bütün inceliklerini öğrettiğimiz bir sertifika programı olan temel pastacılık eğitimimiz de var. 1 ay süren bir eğitim olduğu için bu programı senede 7 kere açıyoruz. Bu sene ilk defa açacağımız ileri seviye aşçılık ve temel aşçılık eğitimlerimiz için de gün sayıyoruz. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere ileri seviye aşçılıkta, aşçılık eğitimini önceden alan, bu alanda temellerini atmış kişilerin kendilerini en üst seviyeye taşımaları ve sektörde bilinirliklerini arttırmaları için uygulayacağımız bir eğitim programı olacak. Temel aşçılık ise temel hatlarıyla mutfağı anlattığımız ve aslında profesyonel aşçılık eğitiminde işlediğimiz, ana konuların hızlıca işlendiği 1 aylık bir eğitim. İAÜ ile yürüttüğümüz programların sonunda hem uygulamalı hem de yazılı sınav yapıyoruz. Başarılı olan öğrencilere İAÜ’den onaylı bir sertifika veriyoruz. Profesyonel aşçılık eğitimimiz aslında sektörde aşçı vasfıyla çalışabilmek için gerekli bütün bilgileri içeriyor. Sektördeki tecrübelerim ve üniversiteden aldığım eğitimin hızlandırılmış bir programını oluşturdum. Dolayısıyla profesyonel aşçılık eğitimi öğrencileri profesyonel mutfakta, restoran mutfağında, otel mutfağında, tekne mutfağında ya da kendi açacakları işletmenin mutfağında rahatlıkla çalışabilmeye hazırlıyor. Eğitmenlerimizden biri de Efe Çakıroğlu; MSA eğitmenlerinden biriydi. Şimdi de aramızda ve öğrencilerimize farklı bir perspektif sunuyor. Aynı zamanda Eğitmen Pasta Şefi Neval Sicilli de aldığı eğitimlerde edindiği bilgileri ve sektör tecrübesini öğrencilerimize en üst seviyede empatiyle aktarıyor.

Workshoplar hakkında detaylı bilgi verir misiniz? Nasıl kurgulanıyor, kimlere hitap ediyor?
Haftada 2 ya da 3 gün farklı konularda atölyelerimiz oluyor. Meze atölyesi, et pişirme teknikleri atölyesi, sushi atölyesi, deniz ürünleri pişirme atölyesi ve çocuk atölyesi bunlardan bazıları. Genellikle mevsimindeki konularda atölyeler düzenliyoruz. Atölyelerimiz 2 saat sürüyor ve katılımcılarla beraber onların ilgi alanları olan yemekleri öğretip ardından onların elinden çıkan lezzetlerin tadımını birlikte yapıyoruz ve çok keyifli atölyeler oluyor. Atölyelerin her yaştan kitleye hitap ettiğini söyleyebilirim.

Röportajın devamı Gastronomi Turkey Dergisi'nde...

İncelemek için tıklayın: rafinedergi.gastronomiturkey.com/1/

Yorum Yaz

 
 
  captcha