Bodrum’un gastronomi eğitim merkezi: Foodrum

Bodrum’un gastronomi eğitim merkezi: Foodrum
Yemekle ilgili akla gelen birçok şeyi tek çatı altında toplayan Foodrum, Bodrum’un yemek kültürü başta olmak üzere otel, restoran, turizm ve gıda sektörlerine yönelik katkı sağlayan butik bir gastronomi eğitimi merkezi. İstanbul Aydın Üniversitesi Sürekli ne bağlı olarak profesyonel aşçılık ve pastacılık eğitimleri veriyor.

Foodrum, Bodrum’un ilk ve tek gastronomi eğitimi merkezi! 2014 yılında Şef Pelin Dumanlı tarafından kurulan Foodrum, gastronomiyle ilgili akla gelen pek çok başlığı aynı çatı altında topluyor.

Profesyonel ve amatör eğitim programları, yemek atölyeleri, tadım aktiviteleri, restoran konsepti, catering, kafe ve restoranlara danışmanlık hizmetleri, yemek fotoğrafçılığı, styling ve mutfak kiralama gibi gastronomi ile ilgili akla gelebilecek tüm konularda çözüm ortaklığı yapıyor.

Kontenjan sadece 10 kişi

Foodrum, 2019 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ile imzaladığı protokolle Bodrum’da Profesyonel Aşçılık ve Pastacılık alanlarında üniversite onaylı eğitim düzenleyen ve uygulama sınavı ardından sertifika veren yetkili tek kurum oldu.

4.5 ay süren aşçılık ve 2 ay süren pastacılık eğitiminde öğrenciler, 10 kişilik kontenjanla butik bir eğitim anlayışı ile öğrenim görüyor. Her öğrencinin kendi çalışma tezgahı ve pişirme ünitesi var.

Eğitim kadrosunun Şef Pelin Dumanlı yönetiyor; derslere sektörden tanınmış ve tecrübeli pek çok şef ve akademisyen ile İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim görevlileri de gelerek katkı sağlıyor. Şef Dumanlı, yakında Avrupa Birliği projeleri kapsamında yurt dışı akreditesi ile ilgili yeni bir projeye başlayacakları haberini de veriyor.

Atölye takvimi zengin

Amatör ve profesyonellere yönelik yemek eğitimleri ve özel dersler yapılan Foodrum’da, değişik konularda atölye çalışmaları da düzenleniyor; vegan lezzetler, meze, suşi, İtalyan, Fransız, İspanyol, Meksika, Yunan mutfakları, et ve deniz ürünleri pişirme teknikleri bu konulardan bazıları.

Foodrum’da düzenlenen her yemek atölyesi ya da etkinlik ardından katılımcılardan gelen geri bildirimlerden yola çıkarak, Bodrum ve Güney Ege’nin gastronomi alanındaki boşluklarını dolduran pek çok yeni hizmeti bünyelerine katarak ilerliyorlar.

Kafesi de var

2014 yılında Konacık’da bulunan 3 katlı küçük bir atölyede başlayan Foodrum, 2019 yılında Bitez kavşağında yer alan iki mutfak atölyesi, mutfak, kafe, mağaza ve ofis/çalışma alanları barındıran lokasyonuyla hizmet vermeye devam ediyor.

Foodrum’un mezunları, öncelikle bulunduğu bölge olan Bodrum ve Güney Ege’deki kafe, restoran, otel ve yat sektörlerindeki eğitimli aşçı ve pastacı ihtiyacına cevap veriyor.

Ayrıca menü danışmanlık hizmeti verdikleri pek çok kafe, restoran ve otel de yer alıyor; bu sayede hem bulunduğu bölgenin coğrafi işaretli ürünlerine yer veriyor hem de ülke tanıtımına katkı sağlıyor.

Foodrum, catering hizmetiyle de bazen bölgedeki davetlerin önemli anlarının parçası oluyor, bazen de öğle yemeği servisiyle iş yerlerine gidiyor.

www.foodrumshop.com adresiyle bir de online mağazaları var. Foodrum Culinary Park markasıyla hem iş ortaklarının hem de Foodrum markalı ürünlerinin online ticaretini de yapıyorlar.

Şef Pelin Dumanlı

1988 İstanbul doğumlu. Yeditepe Üniversitesi’nde burslu okuduğu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün ardından Bilgi Üniversitesi, Kültürel İncelemeler Bölümü’nde Yemek Kültürü ve Tarihi alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı.Eğitim hayatına devam ederken, bir yandan kasap ve organik pazar gibi sektörün farklı hizmetlerinde çalıştı. Stajlarını önce ABD’de sonra da 2 yıl üst üste Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus’da yaptı. Profesyonel meslek hayatına Otto İstanbul’da mutfak ve banket koordinatörü, Refika’nın Mutfağı’nda Mucize Lezzetler TV programından sorumlu koordinatör olarak devam etti.

2013 yılında İstanbul’dan Bodrum’a göçtü. Haziran 2014’te ise profesyonel ve amatörlere yönelik gastronomi eğitimleri veren kendi markası Foodrum‘u kurdu ve çalışmalarını halen Foodrum Culinary Park çatısı altında yürütüyor. 2015-2017 yılları arasında Migros Ticaret A.Ş. için Uzman Kasap markasına danışmanlık yaptı. 2016 yılından beri Bodrum Ted Koleji’ndeki mutfak atölyelerinin öğretmenliğini sürdürüyor. Ayrıca 2017’nin son yarısından beri de İstanbul Aydın Üniversitesi Gastronomi Akademisi’nin Koordinatörlüğü’nü yürütüyor ve Bodrum Maksimum Yaşam Sağlık Merkezi’nde sağlık ve yemek üzerine de atölyeler düzenliyor.

“Sakatat” isimli bir de kitabı var! Her gün yeni tarifler ve tekniklerle pişirerek mutfak kültürü konusunda incelemelerine devam ediyor, yemek kültürü alanında yaptığı araştırmaları çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanıyor.

https://foodrum.com/

Yorum Yaz

 
 
  captcha