Kahve Dünyası Dünya Türk Kahvesi Günü’nü misafirleriyle birlikte kutladı

Kahve Dünyası Dünya Türk Kahvesi Günü’nü misafirleriyle birlikte kutladı
Türk kahvesi geleneğini yaşatmak ve bu önemli değeri korumak için çalışan Kahve Dünyası, ‘5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’nde herkesi mağazalarına davet etti. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 5 Aralık’ta Kahve Dünyası mağazalarını ziyaret edenlere Türk kahvesi geleneksel ikramlarla birlikte sunuldu.

Kültürel lezzet mirasımız olan Türk kahvesine hak ettiği değeri kazandırmak için çalışan Kahve Dünyası, her yıl olduğu gibi bu yıl da 5 Aralık ‘Dünya Türk Kahvesi Günü’nü mağazalarına gelen misafirleriyle birlikte kutladı. 5 Aralık Perşembe günü mağazalarını ziyaret eden misafirlerine dünyanın en değerli çekirdeklerinden ustalıkla hazırlanan bol köpüklü Türk kahvelerini ücretsiz olarak ikram etti.

Geçen yıl yaptığı araştırmayla Türkiye’nin Türk kahvesi haritasını çıkaran Kahve Dünyası, bu yıl ise Türk kahvesinin insanlar için anlamına ve yarattığı hislere odaklandı. Bu yılki araştırmanın sonuçlarını 4 Aralık’ta Veliefendi Fabrika Mağazası’nda düzenlediği bir buluşmayla açıklayan Kahve Dünyası, misafirlerine Türk kahvesinin tarihini, kültürümüzdeki yerini ve ritüellerini ise araştırmacı-yazar Sunay Akın’ın anlattığı özel hikayeler eşliğinde aktardı.

“Türk kahvesi demek, kültür demek!”

Türk kahvesinin Türk kültüründeki yerinin altını çizen araştırmacı-yazar Sunay Akın, şunları söyledi: “Kahve dendiğinde sadece Türk kahvesinin damaklarda bıraktığı eşsiz lezzet akıllara gelmemeli. Kahve demek, kültür demek! Türk kahvesi, Türkiye’nin büyük çoğunluğu için olduğu gibi benim için de bu kültür buluşmasını oluşturan bir sohbetin simgesi… Türk kahvesi içmek aynı zamanda bir kültür buluşması da gerçekleştirmek anlamı taşıyor. UNESCO tarafından dünya mirasları arasında gösterilen Türk kahvesini ve temsil ettiği değerleri korumak, hepimizin asli görevi.”

Her 100 kişiden 63’ü için Türk kahvesi “karşılıklı sohbet”!

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’nün bilinirliğini artırmayı hedefleyen Kahve Dünyası, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bir araştırma gerçekleştirerek bu kez Türk kahvesinin yarattığı hissiyata odaklandı. Türkiye genelinde 1.615 kişiyle görüşülerek yapılan araştırmaya göre;

- Her 100 kişiden 63’ü için Türk kahvesi ‘karşılıklı sohbet’ anlamına geliyor.

- Türk kahvesi içen her 100 katılımcıdan 60’ı Türk kahvesini tadını sevdiği için içtiğini belirtiyor. Türk kahvesinin tadını en çok seven yüzde 80 ile Marmaralılar olurken İç Anadolu Bölgesi’ndeki katılımcılar ise tadından ziyade keyifli bir mola vermek için Türk kahvesi içtiklerini ifade ediyor.

- Akdeniz ve Karadeniz’de misafirliği ifade eden Türk kahvesi, Ege’de dost meclisini çağrıştırıyor.

- Kadınların Türk kahvesinde ilk tercihi karşılıklı sohbet olurken erkekler ise yemeklerden sonra içmeyi sevdiklerini belirtiyor.

- Gün boyunca yemeklerden sonra tercih edilen Türk kahvesi, en çok akşam saatlerinde içiliyor.

- Her 100 evli kadından 58’i tuzlu kahve yaptığını söylerken evli erkeklerin yüzde 47’si tuzlu kahve içtiğini ifade ediyor. Tuzlu kahveyi en çok içen erkekler yüzde 84 ile Doğu Anadolu’dan çıkarken onu yüzde 83 ile Güneydoğu Anadolu takip ediyor. Marmara yüzde 14, Akdeniz ise yüzde 37 ile tuzlu kahvenin en az içildiği bölgeler.

- Her 100 kişiden 95’i Türk kahvesini seviyor.

- Katılımcıların en çok tercih ettiği kahve çeşidi yüzde 77 ile Türk kahvesi olurken her 100 kişiden 73’ü Türk kahvesini ‘köpüklü’ tercih ediyor.

- Türk kahvesi orta şekerli sevenlerin oranı yüzde 55 iken, Türk kahvesinin yanında en sevilen lezzet olarak yüzde 42 ile çikolata öne çıkıyor.

Kahve Dünyası çalışanları 5 Aralık’ta sahaya indi

Kahve Dünyası genel merkez çalışanları da Dünya Türk Kahvesi Günü’nde sahaya indi. Kahve Dünyası Genel Müdürü Kaan Altınkılıç’ın da aralarında bulunduğu genel merkez çalışanları, Türkiye genelindeki Kahve Dünyası mağazalarında tüm gün görev yaptı. 5 Aralık’ta gerçekleşen “Tam Takım Sahadayız” ekip çalışmasıyla Kahve Dünyası, saha ekibiyle genel merkez çalışanlarını bir araya getirerek hem sinerji yaratmayı ve iletişimi güçlendirmeyi hem de misafirleriyle daha yakından temas kurmayı amaçlıyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha