İtimat Ataşehir, yenilikçi bir lezzet durağı

İtimat Ataşehir, yenilikçi bir lezzet durağı
Cafe, fırın, kasap ve şarküteri konseptini bir mekanda toplayan İtimat Ataşehir, hem market özelliğiyle hem de insanların gün boyu vakit geçirebileceği sosyal bir alan olarak göze çarpıyor. 300 kişiye kadar konuk ağırlayabilen mekan, kahvaltı mönüsüyle oldukça iddialı. İtimat Ataşehir Executive Chef’i Halis Aydın, “İtimat büyüyor, sürekli yeni yerler açmaya devam ediyoruz. Üreticiyiz. Çıkın gelin, tadın ve evinize götürün” diyor.

İtimat Ataşehir, cafe, fırın, kasap ve şarküteri konseptini bir araya getiren yenilikçi ve lezzet dolu bir mekan. Damak zevkine düşkün, farklı lezzetlere meraklı herkese hitap eden İtimat Ataşehir, hem market özelliğiyle hem de insanların gün boyu vakit geçirebileceği sosyal bir alan olarak göze çarpıyor.

İtimat Ataşehir, Marmara Bölgesi’nde süt ve süt ürünleri sektöründe perakende satış mağazaları açarak yola çıkan İtimat Peynircilik Süt ve Süt Ürünleri’nin üçüncü restoranı, toplamda 36’ıncı şubesi olarak 2016 yılının Mayıs ayında kapılarını açıyor. Ataşehir’de Küçükbakkalköy Caddesi Atilla İlhan Mahallesi’nde konumlanan mekan, 300 kişiye kadar konuk ağırlayabiliyor. Ayrıca doğum günü, şirket toplantıları gibi organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor.

100’ü aşkın ürün imal ediyor

İtimat Ataşehir Executive Chef’i Halis Aydın, İtimat Peynircilik Süt ve Süt Ürünleri ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Firmamız 1949 yılında aile büyüğü Ahmet Kara tarafından kuruluyor ve oğulları Halil Kara ve Rıfat Kara ile şirketleşiyor. Başlangıçta İznik ve Yenişehir’de günlük 30 ton süt üretimi ile faaliyetlerine başlayan firmamız, 1993 yılında İtimat Peynircilik Süt ve Süt Ürünleri İmalat Pazarlama Sanayi Ticaret AŞ adını alıyor. Esas işimiz, süt ve süt grubu ürünlerin üretimini gerçekleştirmek. Bugün 10 bin metrekarelik kapalı alan üzerine kurulu tesisimizde, günlük 350 ton süt üretim kapasitesiyle faaliyet sürdürüyoruz. Firmamız 30’dan fazla süt ürünü çeşidiyle değişik ambalaj ve özelliklerde 100’ü aşkın ürün imal ediyor. Tarladan sofraya ilkesinden yola çıkarak 50 bin metrekarelik örnek bir çiftlik tesis eden firmamızın 116 bin metrekarelik çiftliği de faaliyete geçmiş olup, ikinci ve üçüncü çiftlikler de faaliyettedir. Hali hazırda çiftliklerimizden günde yaklaşık 20 ton süt elde ediliyor. Restoranlarımızdaki kasap bölümümüzde de yine Bursa Yenice’de bulunan 3 bin baş hayvanlık çiftliğimizden gelen etler kullanılıyor. Bununla beraber Aydın Ortaklar OSB’nde bulunan, firmamız bünyesindeki Kara Süt AŞ tesisinde ayran, kaşar peyniri ve dondurulmuş mozzarella üretmeye başladık.”

İtimat Ataşehir, firmanın Göztepe ve Şişli’den sonra cafe, fırın, kasap ve şarküteri konseptine sahip üçüncü mekanı. Diğer iki mekan sadece şarküteri hizmeti verirken, Ataşehir restoranında pek çok konsepti bir arada bulmak mümkün. Burada bir yandan yemeğinizi yiyebiliyor bir yandan da market alışverişinizi yapabiliyorsunuz. İtimat bünyesindeki tüm mutfakların operasyonunu ise İtimat Ataşehir Executive Chef’i Halis Aydın yönetiyor. Şef Aydın, mutfak operasyonuyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Ataşehir diğer şubeler için de üretim mutfağı olarak kullanılıyor. Ürünler günlük ve taze olarak geliyor. Sevkiyatı kendi araçlarımızla gerçekleştiriyoruz. Mutfak operasyonu tabii ki müşteriye en iyi hizmeti vermek üzere kurgulandı. Ürünlerimizin tazeliğini tabağa kadar yansıtmaya çalışıyoruz. İtimat Ataşehir’de 80 kişilik çalışan var. Mutfak eğitimlerinden de ben sorumluyum. Genç arkadaşlar burada sıcak, soğuk, salata gibi her birimde çalışıyorlar. Bir personelin her birimde çalışabileceği bir sisteme sahibiz. Mutfak özveri istiyor. Bu mesleğe aşık olmazsanız bu mesleği yapamazsınız. Uzun bir maraton ve bu maratonda koşmak zor.”

Kahvaltı konusunda iddialı

İtimat Ataşehir, kahvaltı konusunda epey iddialı bir mekan. Çünkü ürünlerin hemen hemen hepsinin üretimini kendileri yapıyorlar. Mönüdeki kahvaltı seçeneklerinde; klasik kahvaltı tabağından sahanda yumurta ve omlet çeşitlerine, tostlardan sandviçlere kadar zengin bir çeşitlilik sunuluyor. Pastane grubunda; börekler, çörekler, su böreği, Sarıyer böreği, tahıllı cevizli simit, kruvasanlar öne çıkıyor. Şeker hamuru pastalar da gerçek birer sanat eseri gibi hazırlanıyor. Tabii bu şeker hamuru pastaları satın almak için bir hafta önceden sipariş vermek gerekiyor. Ana yemeklerde makarnalar, burgerler, dürümler, ızgaralar yer alıyor. Makarnaların kurutulmuş domatesle hazırlanan sosu gerçek İtalyan ve kendileri hazırlıyorlar. Etler kendi çiftliklerinden geliyor. Dana şaşlık, lokum bonfile, filetto rebespierre, satır köfte, beğendili köfte gibi et seçeneklerinin yanı sıra fajita tavuk, soya soslu tavuk gibi kanatlı et seçenekleri de mevcut. Tercih eden konuklar etleri ister restoranda yiyebiliyor, isterlerse pişmeden paket olarak alabiliyor. Cumartesi ve Pazar günleri kahvaltı saatlerinde servise sunulan Asado ise mönünün yıldızı. Asado, dana kaburgadan 10 saat boyunca pişirilerek hazırlanıyor. Tatlılarda ise sütlü tatlıların yanı sıra magnolia, ibiza gibi özel lezzetlere yer verilmiş.

İtimat Ataşehir’de yediğiniz her şeyi marketten satın almanız mümkün oluyor. Market bölümü, süt ürünlerinden pastane mamullerine, et çeşitlerinden ithal ürünlere kadar çok geniş bir yelpazeye sahip. Hijyen konusunda çok hassaslar ve ürünler rafta en fazla iki gün tutuluyor.

Şef Halis Aydın, “İtimat büyüyor, sürekli yeni yerler açmaya devam ediyoruz. Üreticiyiz. Çıkın gelin, tadın ve evinize götürün” diyor.

www.itimatsut.com.tr

Executive Chef Halis Aydın

Şef Halis Aydın, 1966 yılında Sivas’ın Hafik ilçesinin Celallı köyünde doğmuş. Çocukluğunun bir bölümünü köyde geçirdikten sonra İstanbul’a geliyor ve küçük yaşta çalışmaya başlıyor. 1987 yılında askerden döndükten sonra çeşitli aşçılık kurslarına gidiyor ve ilk gerçek eğitimini UTEM Uluslararası Turizm Eğitim Merkezi’nde alıyor. Aşçılığın geleceğin mesleği olduğunu düşünerek bu alanda uzmanlığını geliştirmeye karar veriyor. İlk işine Bodrum Club M’de stajyer aşçı olarak başlıyor. Sonrasında sırasıyla; Bosfor Domani Restaurant’ta aşçı yardımcısı, Cafe Bistro’da mutfak sorumlusu, Torba Sanat Evi’nde aşçı baş yardımcısı, Ada Kafe & Bistro’da mutfak şefi olarak çalışıyor. İleriki dönemde Mimoza Restaurant’ta mutfak şefliği, Coffeeshop Company’de mutfak şefliği yapıyor. Aynı dönem Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı kurslara katılarak kalfalık, ustalık ve son olarak usta eğitmen belgesini almaya hak kazanıyor. Eğitim ne zaman uygulamaya geçerse gerçek başarıya ulaşılır düşüncesiyle yanında sayısız çırak ve usta yetiştiriyor. Çalıştığı bazı restoranlarda Türk öğretim üyesi, yemek ve şarap eleştirmeni Prof. Dr. Vedat Milor ile NTV’de yayınlanan ‘Vedat Milor’la Tadı Damağımda’ adlı programda şef olarak yer alıyor. Son iki yıldır da İtimat Ataşehir’in aşçı başı ve mutfak koordinatörü olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha