3. Turizm Şûrası dün büyük katılımla başladı

3. Turizm Şûrası dün büyük katılımla başladı
Türkiye’nin 3. turizm hamlesi olarak Bakan Numan Kurtulmuş’un ev sahipliğinde başlatılan ‘3. Turizm Şurası’ Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen açılış töreniyle dün başladı. Bakan Kurtulmuş, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, inşallah 2023 hedeflerini aşacağımızı ümit ediyoruz. Yeni dönemle birlikte de çok daha ciddi bir hamle yapacağız ve ilerlemeye devam edeceğiz. 2023’e gelmeden Türkiye 6. sıradan daha yukarılara çıkacak ve dünyanın turizm devi olma hedefine yaklaşacaktır” dedi.

Büyük turizm buluşmasının ilk gününde, “Turizm alanında yeni bir atılım yapmanın, stratejik bir adım atmanın tam zamanıdır.” diyerek başlatan Bakan Numan Kurtulmuş, törende yaptığı konuşmada, “3. evreye geçmemizi sağlayan esas adımlar Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı dönemiyle birlikte ortaya konuldu ve turizmin ileriye gitmesiyle ilgili alt yapı çalışmaları hızlı bir şekilde tamamlandı, sürdürülmeye de devam ediyor” dedi.

"Tam zamanı"

Türkiye’de rahmetli Turgut Özal döneminde başlayan turizm hamlesinin birinci evreyi oluşturduğunu ifade eden Bakan Kurtulmuş, şunları söyledi: “Türkiye o gün, turizmin bugünkü imkanlarıyla ilk sefer tanışmaya başladı. Birinci evrede olumlu adımlar atıldı. Ancak turizmde üçüncü evreye geçmemizi sağlayan esas adımlar Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı dönemiyle birlikte ortaya konuldu ve turizmin ileriye gitmesiyle ilgili altyapı çalışmaları hızlı bir şekilde tamamlandı, sürdürülmeye de devam ediyor. Havaalanları, otoyollar, hızlı trenler ve ulaşım, haberleşme gibi her alanda attığımız adımlar turizmde tabiri caizse ikinci evrenin başarıyla sonuçlanmasını sağladı. Şimdi bütün bu altyapının da verdiği güçle, turizm sektörünün bu yıllar içerisinde kazandığı tecrübeyle birlikte üçüncü bir döneme girmenin, tam tabiriyle bir hamle döneminin içerisine girmenin, tam zamanıdır. Onun için bu turizm şurası da zamanlaması itibariyle fevkalade önemlidir.”

Turizm seferberliği
Ülke turizminin geleceğine ilişkin görüşleri bu şûrada paylaşacaklarını, turizm politikalarını gözden geçireceklerini ve yeni stratejileri ortaya koyacaklarını dile getiren Bakan Kurtulmuş, şöyle devam etti: “2023’te 50 milyon turist 50 milyar dolar turizm geliri hedefini revize edecek ve belki de daha yukarıya çıkaracak hedefleri ortaya koyacağız. Özel sektör odaklı yaklaşımlarımızı gözden geçireceğiz, özel sektörümüzün yeniden motive olarak güçlü bir şekilde bu meseleye çalışmasını, tam manasıyla bir seferberlik ruhu içerisinde ileri adımlar atmasını temin edeceğiz. Önümüzdeki dönemde bütün bakanlıklarımızın, bütün kamu kurum ve kuruluşlarımızın özel sektörle yan yana, el ele, gönül gönüle bu seferberliği sağlaması en büyük hedefimiz, en büyük amacımızdır.

"Sonuçlar burada kalmayacak"

Kültür ve turizm diplomasisini de bu toplantılarda oluşan fikirler çerçevesinde daha etkin hale getireceklerini belirten Bakan Kurtulmuş, “Sonuçlar sadece burada kalmayacak, sadece çalışma odalarının içerisinde kalmayacak; bunları eylem planına dökerek, bu eylem planlarını sürekli olarak takip edeceğiz. Burada sizlerin de, özel sektörün de, medyanın da, ekonomiyle ilgili kuruluşların da yakın takiplerini istirham edeceğiz” dedi.

"Turizm sektörü toparlanıyor"
Turizm ve seyahat sektörünün devasa bir sektör olduğuna vurgu yapan Bakan Kurtulmuş sözlerine şöyle sürdürdü: “Son yıllarda, diğer sektörlerle kıyaslandığında son derece hızlı büyüyen bir sektör. Şu an itibariyle dünya ekonomisinin yaklaşık 2,3 trilyon Dolarlık büyük bir pastasını oluşturan sektör. Yan etkileriyle birlikte 7,6 trilyon Dolarlık devasa bir ekonomiden bahsediyoruz. 108 milyon kişiye istihdam üretiyor ve önümüzdeki dönemde bu istihdam üretmenin 380 milyonlar seviyelerine çıkacağı öngörülüyor. Dünya ekonomisi 2,5 büyürken turizm 3,1 büyüyor. Ayrıca, 10 yıl sonra turizmin 3,9 büyüyerek, diğer sektörler arasında en hızlı büyüyen sektör olması kaçınılmaz görünüyor. İşte bu devasa pastadan Türkiye olarak yeterince pay almak mecburiyetindeyiz. Bugün son yıllarda yaşadığımız her türlü olumsuz gelişmeye rağmen, Türkiye dünya turizminde 6. sırada olan bir ülkedir."

"Sektör krizlere dayanıklı"
Bu turizm şurasıyla birlikte, üçüncü evrede bir seferberlik ruhuyla hareket ederek, Türkiye’yi 10 yıl içerisinde çok daha yüksek bir noktaya getireceklerini dile getiren Bakan Kurtulmuş, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, inşallah 2023 hedeflerini aşacağımızı ümit ediyoruz. Bu çerçevede, Türkiye’nin geçtiğimiz iki yılda yaşamış olduğu tecrübe önemli ve anlamlıdır. Türkiye son iki yılda bir taraftan Rusya ile aramızdaki uçak krizi, diğer taraftan FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü ve arkasından Avrupa’daki seçimler dolayısıyla, başta Almanya olmak üzere, Türkiye’ye karşı son derece tarafgir ve son derece baskıcı bir takım propagandalara ve oluşturulan olumsuz havalara rağmen Türkiye turizmi toparlanmış, yeniden güçlenmeye başlamıştır. Bu da turizm sektörümüzün risklere, kaoslara dayanıklı olduğunu gösteriyor.”

"Yeni dönemle birlikte ciddi bir hamle yapacağız"
Türkiye’nin ilk 9 ayda ağırladığı ziyaretçi sayılarını ilk kez açıkladıklarını belirten Bakan Kurtulmuş, Türkiye’ye gelen turist sayısının 9 ayda 26 milyonu geçtiğini ve 26 milyon 60 bin seviyesine ulaştığını kaydetti. Sadece eylül ayında 4 milyon turist geldiğinin altını çizen Bakan Kurtulmuş, “Eylül ayındaki rakamımız, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40 daha yüksektir. 9 ayın ortalaması da yüzde 28,7 oranında daha yüksektir. Bu sektörün toparlanmaya başladığını gösteriyor.
Yeni dönemle birlikte de çok daha ciddi bir hamle yapacağız ve ilerlemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

"Turist rakamları artmaya devam edecek"
Türkiye’ye gelen Rus ve Alman turistlere de konuşmasında değinen Bakan Numan Kurtulmuş, şunları söyledi:
“Türkiye’ye gelen turistler arasında Rus turistlerin sayısı ilk 9 ayda 4 milyonu aşmış, Alman turistlerin sayısı da 3 milyona yaklaşmıştır. Geçmiş yıllara göre Alman turistlerin sayısının azaldığı söylenebilir; ancak özellikle Almanya’da bazı politikacıların çok yüksek perdede Türkiye karşıtı politikalarına, neredeyse, ‘Sakın Türkiye’ye gitmeyin, canınız tehlikededir.’ gibi söylemlere rağmen 3 milyon Alman turistin 9 ayda Türkiye’ye gelmesi önemlidir. Siyasetçiler ne kadar Türkiye karşıtı kampanya yürütürlerse yürütsünler Alman turistler de Türkiye’nin imkânlarını görmüşler, Türkiye’de milletimizin misafirperverliğini tatmışlar, bundan sonra da gelmeye devam edecekler ve bu rakamlar da artmaya devam edecektir.”

"Asya açılımımızı sürdüreceğiz"
3. hamle döneminde önlerinde bazı stratejik hedefler olduğuna söyleyen Bakan Kurtulmuş, bunlardan birinin ürün, diğerinin pazar çeşitlendirilmesi olduğunu belirterek, üçüncü stratejik hedeflerinin ise Türkiye’nin kültürel ve turistik zenginliklerini bir yumuşak güç olarak kullanarak, oluşturulmaya çalışılan İslam ve Türkiye düşmanlığının önüne geçmek olduğunu kaydetti.

Bakan Numan Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye, şimdiye kadar gelen ülkelerden turist almaya devam ederken, diğer taraftan da Uzak Doğu Asya ülkelerine açılımı süratle devam ettirecektir. Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, Japonya ve Güney Kore başta olmak üzere, Asya açılımımızı sürdüreceğiz ve yaklaşık dünya nüfusunun yarısını barındıran ve özellikle Çin ile Hindistan için söylüyorum, her birisi 300 milyon seviyesinde, yeni ve alım gücü yüksek bir orta sınıfa sahip bu ülkelerin kapısını çalacağız ve bu ülkelerden misafirlerimizi Türkiye’de ağırlamayı artıracağız. Ayrıca, ürün çeşitlendirmesine gitmek zorundayız. Sadece deniz, kum ve güneş değil; deniz, spor, inanç, dağ, doğa turizmi gibi çok farklı alanlardaki turizm paketlerimizi çeşitlendirecek ve dünya turizm sektörüne rekabetçi bir şekilde, özel sektörün de gücünü artırarak, yeni ürünlerimizle girecek ve insanların Türkiye’ye gelmesini sağlayacağız.”

"Türkiye 2003’e gelmeden turizm devi olma hedefine ulaşacaktır"
Dünyanın en büyük arşivi, kütüphanesinin Anadolu toprakları olduğuna işaret eden Bakan Kurtulmuş, şunları söyledi: “Türkiye, her tarafında çok farklı kültürleri, çok farklı medeniyetleri bir arada tutan büyük bir zenginliğe sahiptir. Bu zenginlik ve çeşitlilik hiç şüphesiz ki, en büyük zenginliğimizdir. Hiç abartmadan söyleyebiliriz, dünyanın en büyük arşivi, dünyanın en büyük kütüphanesi Anadolu topraklarıdır, Türkiye’dir. Bundan istifade edeceğiz. Bu gücümüzü ortaya daha fazla koyacağız. Turizm üzerinden, kültür üzerinden Türkiye markasının değerini artıracağız ve yolumuza devam edeceğiz. 2023 hedeflerimiz, belki 2023’e gelmeden gerçekleşecek ve Türkiye bu devasa turizm pastasından yeterince payını alacak güçlü bir ülke olacaktır. 2023’e gelmeden Türkiye 6. sıradan daha yukarılara çıkacak ve dünyanın bir turizm devi olma hedefine yaklaşacaktır.”

Yorum Yaz

 
 
  captcha