20 Haziran 2024, Perşembe

Eczacıbaşı Profesyonel’den ev dışı tüketim sektörüne kapsamlı destek

Eczacıbaşı Profesyonel’den ev dışı tüketim sektörüne kapsamlı destek
Salgın döneminde sektöre destek sağlamak için kolları sıvayan Eczacıbaşı Profesyonel, düzenlediği online eğitimler, webinarlar, seminerlerle, küçük-büyük tüm sektör paydaşlarına ulaşarak, hijyenle ilgili bilgilendirmeler yapıyor.

Ev dışı tüketim sektörü Covid-19 pandemisi sonrası normalleşme sürecinde belirlenen standartlar ile kapılarını misafirlerine açtı. Salgın döneminde sektöre destek sağlamak için kolları sıvayan Eczacıbaşı Profesyonel, düzenlediği online eğitimler, webinarlar, seminerlerle, küçük-büyük tüm sektör paydaşlarına ulaşarak, hijyenle ilgili bilgilendirmeler yapıyor. Eczacıbaşı Profesyonel Pazarlama Müdürü Pelin Özbilgin ile firmanın son dönem çalışmalarını konuştuk.

İşletmelerin sizin gibi tedarikçilerden beklentileri neler oluyor yeni normalde?

EDT Sektöründe faaliyet gösteren pek çok işletme uzun bir dönem kapalı olmasına rağmen, yeni normale uygun bir şekilde kapılarını ziyaretçilerine açtı. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeler ve yeniden açılış rehberlerinde belirtilen kriterler uyarınca, işletmelerin temizlik ve dezenfeksiyon kuralları belirlendi. Bu kurallar uyarınca Eczacıbaşı Profesyonel olarak, daha hijyenik ortamlar oluşturmak ve güvenli hizmet sunmak için sektörümüzün hem ürün ve çözümlerimizle hem de eğitim ve danışmanlık hizmetlerimizle yanında olmaya devam ediyoruz. Yeni normal dediğimiz bu süreçte de hijyenik temizlik sağlayan ürünlere ve alkol bazlı dezenfektanlara talep artışı devam ediyor.

Pandemi döneminde olduğu gibi yeni normal döneminde de işletmelerin en önemli önceliklerinden birisi de personelin eğitimi ve hijyen konusundaki bilgisini arttırmak. Eczacıbaşı Profesyonel olarak dijitalleşme vizyonumuz kapsamında tüm uygulama ve hizmetlerimizi zaten dijital ortama taşımıştık, bu süreçte de Uzaktan Eğitim Programımız ile küçük-büyük tüm sektör paydaşlarına temizlik ve hijyen konularında merak ettiklerini online olarak öğrenme imkanı sunmaya devam ediyoruz.

Yeni normalle birlikte eskiden uygulanan birçok alışkanlık artık geride kaldı. Dolayısıyla işletmeler de değişen talep ve beklentilere uygun olarak yeniden yapılanma sürecine girdi. Bu süreçte sertifika alan işletmeler bir adım öne çıkıyor. Güvenli Turizm Programı Belgelendirme Kriterleri’nde yer alan; sektör çalışanlarının ilgili STK’lardan onaylı (TÜROB, TÜROFED, TÜRYİD vb.) hijyen eğitimi alması zorunluluğu maddesi kapsamında; TÜROFED tarafından yetkilendirildik. Bu kapsamda da eğitimlerimiz hızla devam ediyor. Bugüne kadar 20 bini aşkın kişiye ulaştık.

Sosyal medya hesaplarımızdan, web sitemize eklediğimiz Covid 19 mikrositesiyle bilgilendirmeler yapmaya, online eğitimlere ek olarak düzenlediğimiz webinar ve canlı yayın serilerimizle de düzenli olarak bilgi alışverişinde bulunmaya devam ediyoruz. Bugüne dek gerçekleştirdiğimiz canlı yayın ve webinarlarla yaklaşık 27 bin kişiye ulaştık. Normalleşme sürecinde, farklı alanlarda faaliyet gösteren farklı ölçeklerdeki tüm sektör oyuncularının yeni normale uyum sağlamalarına katkı sunmak amacıyla web sitemiz de bilgilendirici bir platform olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Yeni dönemde horeca sektöründe hijyen yönetimi nasıl şekillenmeli, çalışan işletmelere ürün seçimi ve bu süreçte yapılması gerekenler hakkında ne tür tavsiyelerde bulunursunuz?

Eczacıbaşı Profesyonel olarak düzenlediğimiz tüm eğitimlerde ve katıldığımız etkinliklerde, doğru ve etkin hijyen için doğru ürünlerin, doğru yerde ve gerekli miktarda kullanılması gerektiğini vurguluyoruz. Ürünlerin istenen etkiyi gösterebilmesi için kullanım talimatlarına uygun şekilde kullanmalıyız.

Temizlik ürünlerinde öncelikli tercih, salgın dönemi öncesinde olduğu gibi, güvenilir markalarla ilerlemek olmalıdır. Etiket üzerinde içerik ve ürün kullanımıyla ilgili detaylı bilgi içermesi, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı GM’den onaylı olması, ürünün sahip olduğu belgelerin beyanında bir problem olmaması, tüketici danışma hattına ulaştığınızda konuyla ilgili hızlı geri bildirim almak gibi aslında bir markaya duyduğumuz güveni pekiştiren birçok parametre vardır. Seçilen dezenfektan ürünün hedeflenen mikroorganizmalara karşı etkin olup olmadığı da sorgulanmalıdır. Bunların dışında ürün tercihi yapılırken, ürünün kullanım amacı ve hangi yüzeye uygulanacağına dikkat etmek gerekir. El hijyeni için kullanılan ürünlerde dermatolojik test raporları mutlaka olmalıdır. Yüzey dezenfeksiyonunda ürünün uygulanacağı yüzeyin, üründen etkilenip etkilenmeyeceği dikkate alınmalıdır. Örneğin, ahşap yüzeyler üzerinde alkol bazlı yüzey dezenfektanlarının kullanılmamasına dikkat edilmeli. Bununla birlikte iyi bir temizlik etkisi için kirin çeşidine ve kullanılan ürünün pH değerine dikkat edilmeli. Eczacıbaşı Profesyonel olarak işletmelerde doğru ve etkin hijyen uygulamalarına odaklanıyoruz. Bu doğrultuda hizmet alanımızı ve ürün portföyümüzü sürekli genişletiyoruz.

Gıda sektörü için öne çıkan hijyen ürünleriniz nelerdir?

Maratem ürün portföyümüzde yer alan M328 QAC Katkılı Dezenfektan, endüstriyel mutfaklarda alkaliye dayanıklı tüm zemin ve yüzeylerde; Maratem M330 Alkol Bazlı Dezenfektan ise mutfak ve gıda üretim alanlarında hızlı ve etkin bir dezenfeksiyon sağlıyor. Gıda işletmelerinde çalışan personel için geliştirdiğimiz ve etkin bir dezenfeksiyon sunan M106 Antibakteriyel El Yıkama Ürünü ve M105 Alkol Bazlı El Dezenfektanı da Eczacıbaşı Profesyonel’in kişisel hijyen alanında sunduğu ürünler arasında yer alıyor.

Eczacıbaşı Profesyonel olarak bu yeni dönem ürün gamına nasıl yansıyacak, yeni ürünler sunacak mısınız?

Ar-Ge çalışmalarımız aralıksız devam ediyor, bu çalışmalarda hem sektörümüzün hem de müşterilerimizin ihtiyaç ve taleplerine uygun ürün/hizmetler geliştiriyoruz. Yeni teknolojilerle kullanıcı dostu ve etkin sonuç sağlayan ürünler üzerine çalışıyoruz. Bu dönemde mevcut ürün geliştirme çalışmalarımıza hız verdik çünkü hijyen bizim her zaman önceliğimizde olan bir konu. Yer yüzey dezenfektanları portföyümüzü genişletme çalışmalarımız mevcut. Bunların yanı sıra hastane hijyeni ve “Güvenli Turizm Programı Belgelendirme Kriterleri’nde yer alan; sektör çalışanlarının ilgili STK’lardan onaylı (TÜROB, TÜROFED, TÜRYİD vb.) hijyen eğitimi alması zorunluluğu maddesi kapsamında; TÜROFED tarafından yetkilendirildik. Bu kapsamda da eğitimlerimiz hızla devam ediyor. Bugüne kadar 20 bini aşkın kişiye ulaştık.

Maratem M901 Antibakteriyel El Yıkama ürünümüz kokusuz olarak gelişmiş antibakteriyel formülü sayesinde hastane, poliklinik, muayenehane gibi yerlerde ziyaretçi ve personelin el hijyenini sağlıyor. Maratem markamızla geliştirdiğimiz M904 Alkol Bazlı Sıvı El Antiseptiği’nin ise bakteri ve virüs gibi sağlığı tehlikeye sokan mikroorganizmalara karşı etkin bir dezenfeksiyon; cilt üzerinde de uzun süreli koruma etkisi var. Hastane gibi ortamlarda yer ve yüzey dezenfeksiyonu sağlayan Maratem M910 Alkol Bazlı Yüzey Dezenfektanı da, medikal ve tıbbi cihaz yüzeylerinde, alkole ve ıslanmaya dayanıklı tüm tıbbi cihaz ve ekipman üzerinde hızlı dezenfeksiyon sağlamasıyla fark yaratıyor. Bu hassasiyet gerektiren alanlarda da varlığımızı güçlendirerek, sektöre hizmet sağlamayı hedefliyoruz.

Sürdürülebilirlik bizim için önemli bir kavram. Sürdürülebilir orman yönetimini teşvik etmeye yardımcı olmak üzere sektörü 2018’de yüzde 80 geri dönüşümlü kağıtlarla üretilen Selpak Professional Geri Dönüşümlü seriyle tanıştırdık. Bu seri özellikle otellerden büyük talep görüyor. Bununla birlikte müşterilerimizin su tüketimini azaltmasına, zararlı kimyasal kullanımını olabilecek en az seviyeye indirmesine yardımcı olan hijyen ve temizlik ürünleri geliştiriyoruz.

Özellikle pandemi sürecinde Ev Dışı Tüketim sektörünün hijyen beklenti ve standartları nasıl değişti?

Uzun yıllardır gerek restoran gerekse de otel müşterileriyle ülke genelinde kapsamlı araştırmalar yapıyoruz. Bu araştırmalar bize henüz Covid19 salgınından önce de hep şunu gösterdi: Müşterilerin bir otel ya da restoran seçiminde en önemli ve ilk kriteri, hijyen ve temizlik... Şimdi hijyen, hayatımızda hiç olmadığı kadar önemli bir hale geldi. Biz hijyene ve temizliğe verilen önemin artmasıyla birlikte bundan sonraki süreç için son derece iyimseriz. 2017 yılında hem işletmelere fayda sağlayacak hem de son kullanıcıların memnuniyetlerini üst seviyelere çıkaracak projeler üzerinde çalıştık ve ‘Hijyende Mükemmellik’ programını yarattık. Ev dışı noktalarda hijyen konusunda tüketicilerde güven ortamı oluşturacak ‘Hijyende Mükemmellik’ programıyla dört adımda kusursuz hijyen sağlanmasını amaçlıyoruz. Proje çerçevesinde işletmeler; denetim, eğitim, takip ve koruma aşamalarına tabi tutuluyor. Dört aşamayı da başarıyla geçen işletmeler Hijyende Mükemmellik sertifikası almaya hak kazanıyor. Hijyenin artık geri dönüşsüz bir şekilde odağımıza yerleştiği şu süreçte de programımızı devam ettirerek, Hijyende Mükemmellik sertifikalı işletmelerin artmasını hedefliyoruz.

Gıda sektörü bu süreçte nasıl etkilendi?

Gıda sektörü de diğer pek çok sektör gibi kendini dönüştürerek, yeni normale adapte oluyor. Artık eskiden bildiğimiz ve uyguladığımız pek çok alışkanlık geride kaldı. Dolayısıyla gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmeler de bu yeni sürece adapte olarak yeniden yapılanmaya girmek durumunda. ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim sisteminin işletme içinde etkin olarak uygulanması, bu dönemde daha da büyük önem taşıyor. Aynı zamanda tedarikçi yönetimi konusunda da işletme için hazırlanan Covid19 Risk Değerlendirme ve Acil Durum Müdahale Planı içinde yer verilmelidir. Hizmet kalitesinin ve hijyenin son derece önemli olduğu gıda sektöründe işletmeler kendi içlerinde eğitim çalışmalarını zaten titizlikle sürdürüyorlar. Eczacıbaşı Profesyonel olarak bu eğitimlere ek olarak biz de köklü birikimimizi ve tecrübemizi sektör profesyonellerine gerek danışmanlık hizmeti vererek gerekse de online eğitimlerimizle aktarmaya devam ediyoruz. Salgın süresince de sosyal medya hesaplarımızdan düzenlediğimiz kısa ve bilgilendirici seminerlerle işletmeler henüz kapılarını açmadan yapılması gerekenleri ve alınacak tedbirlerin üzerinde durarak sektörü bilgilendirmeye devam ettik.

Online eğitimlerin bu süreçteki öneminden bahseder misiniz?

Eczacıbaşı Profesyonel olarak işletmelere sadece ürün geliştirmiyor, personelin eğitimleri konusunda da çözümler sunuyoruz. 2010’da kurduğumuz eğitim ve danışmanlık birimimiz ‘EP Akademi’ Türkiye’nin her yerindeki müşterilerimize eğitimler veriyor. 2015 yılından bu yana yüz yüze eğitimlerde 70 bin kişiye ulaşan ve temizlik ve hijyen eğitimi veren EP Akademi, hangi yüzeye hangi ürün kullanılmalı, doğru dozaj ve doğru uygulama yöntemi nedir gibi konuları da masaya yatırarak, hijyen bilincini olduğu kadar doğru uygulama metotlarını da aktarıyor. Böylece işletme çalışanlarının bilinci artarken hizmet kalitesi de artıyor. Pandemi dönemi, bildiğiniz gibi hayatı eve taşıdığımız bir dönem oldu ve işimiz de hayatımız da neredeyse dijital ortama taşındı. Sektörümüzün dijital dönüşümü açısından da fırsat olarak değerlendirebileceğimiz bu süreçte fiziksel olarak bir araya gelemediğimiz için eğitimlerimizi de online olarak sürdürdük. Eczacıbaşı Profesyonel olarak üç yıl önce hayata geçirdiğimiz Uzaktan Eğitim Programı eğitimlerimizi pandemi öncesi online olarak her yerden 7/24 ulaşılabilir hale getirmiştik. Bu dönemde sektörümüzün hijyen farkındalığını artırmak ve doğru bilgiye ulaşma ihtiyacına yanıt vermek amacıyla eğitimlerimizi STK’lar, ev dışı tüketim alanında faaliyet gösteren temizlik ve hijyenden sorumlu çalışanlar ve turizm meslek yüksekokulları öğrencileri için ücretsiz olarak erişime açtık. Aynı zamanda EP Akademi ekibimizin yayınladığı güncel konularla ilgili makale ve bildirimlerle sektörde en çok merak edilen konulara da açıklık getirmeye çalışıyoruz.

Yorum Yaz

 
 
  captcha