30 Kasım 2023, Perşembe

“Gıda ile temasa uygun, güvenilir melamin malzemesi Thermoset’tir”

“Gıda ile temasa uygun, güvenilir melamin malzemesi Thermoset’tir”
Yeme-içme sektöründe serviste kullanılan tabaklarda tercih edilen bir ürün olan melamin, doğru malzemeler ve proses uygulanmadığı takdirde sağlığı tehdit edebiliyor. Külsan A.Ş Yöneticilerinden Rıza Akkaya, “Gıda ile temasa uygun, güvenilir melamin malzemesi Thermoset ’tir. Şu anda piyasada bulunan bu türden malzemelerin yüzde 80’lik kısmı normlara uygun olmayan, gıda ile karışıp insan bünyesine giren ve organlar tarafından bünyeden atılamayıp, burada birikerek böbrek hastalığı ve kansere sebebiyet veren üre maddesinden üretilmektedir” diyor.

Gıda güvenliği konusu tüm dünyanın üzerinde durduğu hassas bir konu. Gıdanın üretimi, hazırlanışı gibi süreçler gıda güvenliğini etkilese de işletmelerde kullanılan servis ekipmanlarının kalitesi ve doğru malzemelerle üretilmesi de bir o kadar önemli bir konu. Melamin ürünleri satın alırken birçok kritere dikkat etmek gerektiğini söyleyen Akkaya, ekliyor "Gıda ile temasa uygun, güvenilir melamin malzemesi Thermoset’tir. Thermoset malzemeden üretilen ürünler; normlara uygun, temizliği kolay, dayanıklı olması sebebiyle çok uzun süreler kullanıldığı için amortisman bakımından çok avantajlıdır. Bu konuyla ilgili olarak gıda mevzuatımız üretilecek madde ve malzemelerin normlarını belirlemiş, bunları üretenlerin de, tıpkı diğer gıda işletmeleri gibi Tarım ve Orman Bakanlığı’na kayıt zorunluluğu getirilmiştir. Normlara uygun ve kayıtlı üreticinin ürettiği gıda ile temas eden malzemelerde, yönetmelikle zorunluluk getirilen “Gıda ile temasa uygundur” ifadesi bulunmalıdır. Bunlara ilave olarak, gerektiğinde uygun kullanım için özel talimatlar, üretici veya ithalatçının ya da piyasalardan sorumlu satıcının adı, unvanı ve adresi ile Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzeme Üreten İşletme Kayıt Belgesi’nin de ürün ile birlikte bulunması gerekmektedir.”

“Fiyat odaklı ürün almayın”

Doğru ürünü tercih ederken dikkat edilmesi gerekenleri sıralayan Akkaya, “Gıda ile temasa uygun olmayan üreden imal edilmiş malzemelerin en belirgin özelliği, kullandıkça sararması, üzerindeki ve kenarlarındaki kaplama malzemesinin kabarması, fiyatlarının görece ucuz olmasıdır. Peki, güvenilir malzemeyi nasıl seçeceğiz? Bu oldukça kolay. Öncelikle aldığımız üründe “Gıda ile temasa uygundur” ifadelerinin olup olmadığını, üretici veya ithalatçının adını kontrol edeceğiz. Ürünü toplu olarak tedarik ediyorsak, üreticinin ya da ithalatçının Gıdaya Temas Eden Madde ve Malzeme Üreten İşletme Kayıt Belgesi’ni talep edeceğiz.”

www.kulsan.com.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha