Külsan, Thermoset ürünleriyle fark yaratıyor

Külsan, Thermoset ürünleriyle fark yaratıyor
Sektörün köklü firmalarından Külsan, zengin ürün gamıyla horeca sektöründeki çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Yeni üretim alanında artan kapasitesiyle yeni ürünlere imza atan firma, sağlıklı, şık ve kullanıcı dostu thermoset ürünleriyle tercih edilirliğini her geçen gün arttırıyor.

Külsan AŞ, 2005 yılına kadar evlerde çok kullanılan, kalitesiyle ve görselliğiyle çok beğenilen Arcomel marka tepsiler üreterek Türkiye pazarında bir ilki gerçekleştirdi. Ancak Türkiye’de ürünlerinin kopyalanması neticesinde bir türlü üretimini yapmış olduğu Arcomel marka tepsi üretimini kalitesinin karşılığını alamayan firma, bir süre sonra tepsi pazarından çekilerek endüstriyel ürünlere yoğunlaştı ve bunun neticesinde de Thermoset doğuyor.

2009 yılında iki yıllık bir Ar-Ge çalışması sonucunda Külsan, Thermoset markasıyla gıdayla temasa uygun sertifikalı ürünler üretimine başlıyor. Tüm Türkiye pazarında, toplu yemek yenen yerler için kırılmaya karşı dayanıklı thermoset tanıtımını yaparak çok başarılı bir ürün kazandırdıklarını belirten Külsan Pazarlama ve Satış Yöneticisi Rıza Akkaya, “Bu sefer ürünün marka değerini korumak için ayrı ayrı defa patent alarak, koruma altına aldık. 10 yıl içinde tüm dünyaya Külsan Thermoset tanıttık” diyor.

2019 yılında Gaziosmanpaşa’daki üretim tesisini Çerkezköy OSB’ne taşıyan Külsan, şu an 15 bin metrekare kullanım alanında, 850’yi aşan kalıpla üretim yapıyor. Firma yeni gelecek olan 20 pres makineleriyle birlikte 50 makine parkuruna sahip olacak. Horeca sektöründe oldukça geniş bir müşteri portföyüne sahip olan firma, otel, restoran, cafe, hastane, okul, catering gibi toplu yemek yenen tüm yerlerde kullanılabilecek ürünler sunuyor. Müşterilerinin Külsan ürünlerinin değerini ve farkını bildiğini belirten Akkaya, “Buradan tüm sektör profesyonellerinden rica ediyoruz. Taklit ürünlere ve emek hırsızlarına prim vermeyin. Piyasada hem ucuz hem kırılmaz termo tabak diye sunulan ürünler, eskiden melamin dediğimiz ‘üre’den yapılan ürünlerdir. Bu ürünler gıdayla temasa uygun ürünler değildir. İnsan sağlığı her konudan öncedir” diye uyarıyor.

Thermoset nedir?

Plastik ve türevlerinde sıcak gıda tüketimi kanserojen maddenin açığa çıkmasına sebep oluyor. Petrol ya da plastik türevi olmayan thermoset, melaminin kuvvetlendirilmiş formu olarak öne çıkıyor. Melaminde olmayan bu esnek ve antibakteriyel kimyasal hammadde thermoset olarak biliniyor. Makul kullanım şartlarında yüzde 95 oranında kırılmaya dayanıklı olan thermoset, ancak sert bir şekilde beton zemine atıldığında kırılabiliyor.Örneğin, bir garsonun taşıdığı tepsiden tabakları düşürdüğünü varsayarsak, böyle bir durumda thermoset tabakların kırılma ihtimali oldukça düşük oluyor. +85 dereceye kadar bulaşık makinesinde yıkamaya uygunluk gösteren thermoset ürünler, 1000 Watt’lık mikrodalga fırınlarda maksiumum bir dakika kullanılabiliyor. Zaten bu süre tabağın içindeki ürünü ısıtmak için yeterli oluyor. Thertmoset, kuvvetli ve keskin bıçak darbeleriyle çizilse dahi antibakteriyel ve hijyenik yapısını korumaya devam ediyor ve esnek bir hammadde olduğu için yüzeyindeki çizikleri belli etmiyor.

www.kulsan.com.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha