Kütahya Porselen, Ayla ve Aura koleksiyonlarıyla iki ‘Üstün Tasarım' ödülü aldı

Kütahya Porselen, Ayla ve Aura koleksiyonlarıyla iki ‘Üstün Tasarım' ödülü aldı
Fark yaratan tasarımlarıyla porselende sınırları aşan bir yaklaşım sergileyen Kütahya Porselen, geliştirdiği en yeni koleksiyonlarıyla ödüllerine yenilerini ekledi. Bu yıl 8’incisi düzenlenen ‘Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nde, porselende mükemmelliği yeniden tanımladığı Ayla ve Aura koleksiyonlarıyla farklı kategorilerde yalnızca sekiz tasarıma verilen ‘Üstün Tasarım Ödülleri’nin ikisine layık görülerek büyük bir başarıya imza attı. İnsan sağlığına odaklanan, bakteri barındırmayan özelliğiyle fark yaratan koleksiyonlar, porselende yeni bir trend başlattı.

Porselen tasarımında Türkiye’nin ulaştığı son noktanın bir yansımasını oluşturan Ayla ve Aura koleksiyonları’nın lansmanı, 2 Aralık Pazartesi günü, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Güral, Kütahya Porselen İcra Kurulu Üyesi Müzeyyen Şirin, “Ayla’’ Koleksiyonu’nun Tasarımcısı Kunter Şekercioğlu, “Aura” Koleksiyonu’nun Tasarımcıları Şenol Duman ve Fatih Özger’in katılımıyla, The Ritz-Carlton, İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında yapıldı.

Kütahya Porselen olarak; kullanıcılar için mükemmelliği yeniden tasarladıkları Alya ve Aura koleksiyonlarıyla bu yıl 8’incisi düzenlenen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nde, sadece 8 tasarıma verilen Üstün Tasarım Ödülleri’nin ikisini alarak Türkiye için gurur verici bir gelişmeye imza attıklarını kaydeden Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, lansman sırasında şunları söyledi:

“Türkiye’nin dünyadaki vitrinine değer kazandırıyoruz”

“Türkiye’nin porselen üretimi ve tasarımındaki üstün gücünü dünya ülkelerine kazandırarak ülkemizin dünyadaki vitrinine değer kazandıran Kütahya Porselen olarak, bugüne kadar imza attığımız koleksiyonlarımızla dünyadan ve Türkiye’den çok sayıda ödüle layık görüldük. Tasarımdaki ve üretimdeki başarımızı taçlandırdık. Bugün burada lansmanını gerçekleştirdiğimiz koleksiyonlarımızda, tüm ürünlerimizde olduğu gibi sağlık konusunun da altını çizdik. Porselenin teknik sınırlarını zorlayan sıradışı koleksiyonumuzla porselende yeni bir trend başlattık.”

“İnsan sağlığına odaklandık”

Kütahya Porselen’in üretimde en önemsediği konunun her zaman sağlık olduğuna değinen Kütahya Porselen İcra Kurulu Üyesi Müzeyyen Şirin, “Kütahya Porselen ürünlerinde, insan sağlığına zarar verebilecek kurşun-kadmiyum gibi maddeler kesinlikle bulunmuyor. Tüketicilerimize bu güveni ve garantiyi yarım asırdır sağlıyoruz. Bu yönde tüketicilerimizle buluşturduğumuz porselen seramik sofra eşyalarının en önemli özelliği bakteri barındırmaması. Ancak pazarda estetik kaygılar ile üretilen, krakle olarak adlandırılan çatlak sırlı ürünler ya da zamanla bünye ve sır arasındaki uyumsuzluk nedeniyle sırları çatlayan ürünlerde oluşan bakteriler insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Ürünlerimizin gelişim aşamasından üretim aşamasına uzanan tüm kısımlarında nihai üründe yaptığımız testler ile bünye ve sır uyumunu sürekli kontrol altında tutarak her daim sağlıklı ürünleri pazara sunuyoruz. Alya ve Aura Koleksiyonlarımız da diğer tüm koleksiyonlarımız gibi bu özellikleri taşıyor” dedi.

“Efsane Cuma indiriminde 3 bin kargo çıkışı yaptık”

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli ‘Efsane Cuma’ kampanyasıyla ilgili bilgiler verdi. Her dönem birçok kampanyalı ürünlerin pazara sunulduğunu kaydeden Sema Güral Sürmeli, Efsane Cuma olarak bilinen ve tüm dünyada tüketicilerin satış iştahını artıran kampanya kapsamında Kütahya Porselen olarak beş katı daha fazla gönderim yaparak 24 saatte 3 bin kargo çıkışını sağladıklarını belirterek, “Şimdi önümüzde yılbaşı ürünleri ve kampanyamız olacak. Kampanya olarak odağımızı yılbaşında düzenleyeceğimiz kampanyaya çevirdik” dedi.

“2020’de ihracatta katma değerli ürünlerimiz yüzde 30 seviyesinde olacak”

İhracatla ilgili önemli açıklamalar yapan Sürmeli, “2019 yılında ihracat alanında marka olarak ortaya koyduğumuz hedeflerimizi tutturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2020 yılında ihracat rakamlarımızı yükseltmeyi hedefliyoruz. Geride bırakmaya hazırlandığımız 2019 yılında yaptığımız yüzde 45 ihracatın içindeki yüzde 20’lik dilimini katma değerli ürünler oluşturdu. 2020 yılında ise katma değerli ürünlerin ihracattaki payını yüzde 30 seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Katma değerli ürünlerin Kütahya Porselen’i dünya çapında ve mevcut uluslararası pazarda daha etkin bir konuma getireceğini kaydeden Sürmeli konuşmasını şöyle sürdürdü: “Odaklanmış pazar strateji kapsamında 2020 yılında en büyük hedefimiz mevcut Pazar payımızı arttırmak olacak. Pazar payımızı arttırırken şirket olarak, dört ana stratejiyle yolumuza devam edeceğiz. Markalı sürdürülebilir büyüme, marka değerini arttırma, karlılık ve sürekli gelişme olacak. Bu stratejileri ise Ar-Ge’ye verdiğimiz önemle gerçekleştireceğiz. İnovasyon, Ar-Ge ve tasarım gibi değerlerimizle 2020 yılında da her zaman olduğu gibi sağlığı ön planda tutarak kullanıcı dostu, daha nitelikli, estetik ve katma değerli ürünler geliştireceğiz. Bu anlamdaki ürünlerimizi dünya pazarlarına sunarak, ülke ekonomisine katkı sağlayacağız.”

Yorum Yaz

 
 
  captcha