17 Nisan 2024, Çarşamba

Porland, “Açlık Oyunları” sergisiyle aşırı tüketim ve açlığa dikkat çekiyor

Porland, “Açlık Oyunları” sergisiyle aşırı tüketim ve açlığa dikkat çekiyor
Cam sanatçısı ve tasarımcısı Derya Geylani Vuruşan’ın Egemen Vuruşan ile birlikte Porland için yeniden yorumladığı “Açlık Oyunları” isimli eseri, Porland Akmerkez mağazasında sergilenerek ziyaretçilerle buluşuyor. Porland sanat arşivinde yer alan ve porselen tarihinde miras niteliğinde olan parçaları da içeren eser, günümüz toplumunun en önemli sorunlarından aşırı tüketim ve açlık konularına dikkat çekiyor.

Porland Akmerkez mağazasında sergilediği metal, cam ve porselen gibi hayatımızda önemli yere sahip dokuları bir araya getiren ‘Açlık Oyunları’ enstelasyonuyla, günümüz toplumunun en önemli sorunlarından aşırı tüketim ve açlık konularına dikkat çekiyor. Cam sanatçısı ve tasarımcısı Derya Geylani Vuruşan’ın İngiltere, Polonya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İtalya ve Türkiye gibi dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden toplanan tabaklar, metal kaşık çatallar ve porselenin serüveninde önemli yere sahip parçalarla tasarladığı ‘Açlık Oyunları’, burjuvazinin bilinçsiz ve aşırı tüketimine evrensel bir dille gönderme yapıyor.

5 duyumuza dokunan porselenle zamanda yolculuk

Porland tarafından sahiplenilerek sanat arşivine katılan eser, Porland Akmerkez mağazasında sanat severlere sergileniyor. Derya Geylani Vuruşan tarafından tasarlanan eserdeki cam üfleme uygulamaları Egemen Vuruşan tarafından gerçekleştirildi. Eserde porselenin hayatımızdaki yeri de gözler önüne seriliyor.

Derya Geylani Vuruşan, “Bir hayatı, bir kültürü ve yaşam tarzını temsil eden yadigar porselenler en önemli anların metaforlarıdır. Her anı, farklı bir duyumuza dokunur. Bazen koklar gideriz başka diyarlara, bazen nazikçe dokunur ve hissederiz” diyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha