Alma Restaurant Bölgenin ve mevsimin ruhuna uygun bir deneyim yaşatıyor

Alma Restaurant Bölgenin ve mevsimin ruhuna uygun bir deneyim yaşatıyor
Tarihi ve coğrafyası ile dünyanın sayılı destinasyonlarından biri olan Side’de geçtiğimiz aylarda kapılarını açan Alma Restaurant, yörenin ruhuna uygun hazırlanan dekorasyonu ve menüsüyle özel bir deneyim yaşatıyor. Restoran, mevsimin, doğanın ve yörenin ürünlerini konuklarına sunuyor.

Side, M.Ö 7’nci yüzyıla dayanan tarihi ve yaz tatili için keyifli bir alternatif oluşturan plajlarıyla ön planda olmaya devam ediyor. Ancak yörenin keşfedilecek daha çok özelliği bulunuyor. Tam bu noktada geçtiğimiz günlerde kapılarını açan Alma Restaurant, bölgeyi ziyaret edenlere özel bir gastronomi deneyimi yaşatma amacıyla özenli bir konsepti Side’ye kazandırdı. Bölgenin öz değerlerini yansıtan bir konseptin kurgulandığı mekanda gastronomi, sunum ve kültür aktarımı da konukları hayran bırakıyor. Antik Side’nin tarihi dokusundan esinlenip Toroslar’dan beslenerek eşsiz bir deneyim yaşatma hedefine sahip Alma Restaurant’ın konseptinin hedeflerini mekanın ortağı Mahmut Gökkaya şöyle anlatıyor: “Side, çok önemli bir turizm beldesi. Şu an Antalya toplam yatak sayısı olarak turizm devi İspanya’yı geçmiş durumda. Antalya ilçeleri içerisinde de en yüksek yatak kapasitesi Side olarak satışı yapılan çıkması gerekliliğinin bilincindeydi. Sonuçta Alma’nın felsefesine uygun bir mimari yapıt ortaya çıkarıldı” diyor. Mimaride kullanılan duvar taşları Manavgat’ın taş ocaklarından çıkarılan kayalardan oluşuyor. Kullanılan masaların gövdeleri ve sandalyeleri ise tik ağacından imal edilmiş. Aynı özeni menüde de görmek mümkün. Toros’ların etekleriyle Akdeniz coğrafyası arasında kalan Side’de hem dağ hem deniz ekosistemi çeşitlilik yaratıyor. Ayrıca 8 ay güneşin olduğu bu coğrafyada tarım da yapılıyor. Gökkaya, “Ancak her şey dâhil felsefesinin getirdiği fabrikasyon sunum stratejisi ile bölgenin nimetlerinden yararlanmak uzunca bir süre geri planda kalmış. Pandeminin etkisi ile tarıma dönüşün biraz daha hızlanması, turizm politikalarında yöresel gastronomi Manavgat’ta. Biz bu noktada sayı ile büyümeye pek sıcak bakmayan bir anlayışa sahibiz. Bölgede niteliğin, kalitenin arttırılması amacıyla yola çıkıp Alma konseptini oluşturmaya çalıştık.”

Girit ve Akdeniz mutfağından lezzetler İspanyolca’ da ruh anlamına gelen Alma, mekanın da mottosunu oluşturuyor. Öyle ki hem menü hem de mimari konsepti bölgenin ruhunu yansıtıyor. İlk olarak Side’nin tarihsel dokusuna ve Alma menüsünün yörenin toprağından sofraya anlayışına uygun bir alan yaratma hedefine sahip olduklarını söyleyen Gökkaya, “Mimarımızdan uygulama mimarı ve mühendislerine, mobilyacımızdan müthiş işçilik çıkaran taş ustalarımıza, işçilerimize ve peyzaj elemanlarımıza kadar herkes Side için gurur duyulması gereken bir üretimin sunumlarının ön plana çıkıp, nitelikli turizmin gündeme getirilmesi, Side’de bizim uzun zamandır bir kıvılcım çakma adına verdiğimiz çabalarımızın yavaş yavaş aleve dönüşmesini sağladı” diyor. Alma’da malzeme tedariki çok özenli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Her Pazartesi bölgede kurulan köylü pazarından doğal ve taze ürünler seçiliyor. La Parrilla del Turco Emre Yılmaz, Alma için özel Fransız süt düvesi etleri tedarik ediyor. Yöresel ürünleri modern yorumlarla misafirlerine sunduklarını ifade eden, Gökkaya, “Mürekkepli kuskus risotta, yerli bebek kalamarlı, trüf mantarlı köy eriştesi, kabak çiçeği gambilya fava gibi lezzetlerimiz bulunuyor. Ispartalı balıkçı Ali Dayı’dan lagos ve kalamar tedarik ediyoruz. Ayrıca yörenin balıkçıları her sabah denizden taze tuttukları balıkları getiriyorlar. Bizler de büyük bir keyifle odun ateşinde bu enfes ve özel etleri pişirip, misafirlerimize sunuyoruz. Kısacası mevsimin, doğanın ve yörenin ürünlerini Alma ismine yakışır bir şekilde yaşatıyoruz” diyor. Öğle menüsünde ise Girit ve Akdeniz mutfağının lezzetli reçeteleri başrolde konukları ağırlıyor.

Kokteylleriyle de iddialı Alma’nın bahçesinde yetişen taze baharatlar hem yemek hem de kokteyl menüsünde kullanılıyor. Kokteyl menüsünde Antalya’nın çifte kavrulmuş tahiniyle hazırlanan bir kokteyl de sunan Alma’da bahçeden toplanan fesleğen ile hazırlanan Feel de oldukça seviliyor.

Instagram: @almarestaurantside

Yorum Yaz

 
 
  captcha