Ege’nin kadim lezzetleri Tadında Anadolu restoranlarında

Ege’nin kadim lezzetleri  Tadında Anadolu restoranlarında
Tadında Anadolu, Ege yemek kültürünü Şef Dilek Yetkiner’in danışmanlığında İstanbul, Ankara ve İzmir havalimanlarına taşıyor. TAV Havalimanları iştiraki BTA’nın Anadolu mutfağının tüm renklerini yaşatmak ve dünyaya tanıtmak amacıyla oluşturduğu Tadında Anadolu, Ege lezzetlerini yolcularla buluşturacak.

Bundan 10 yıl önce Anadolu’nun kültür mirasının korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına destek olmak amacıyla BTA tarafından kurulan Tadında Anadolu; Ege Haftası ile binlerce yıldan, onlarca medeniyetten süzülen kadim Ege Mutfağı’nı restoranlarına taşıyor. Ege Mutfağı’nın tanıtılması ve güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen etkinlik; 11-14 Ekim’de İstanbul, 11-12 Ekim’de Ankara Esenboğa ve 18-19 Ekim’de İzmir Adnan Menderes havalimanlarında bulunan Tadında Anadolu restoranlarında Şef Dilek Yetkiner önderliğinde gerçekleştirilecek.

Ege ve Mübadele Mutfağı’na yönelik çalışmalarıyla bilinen Şef Dilek Yetkiner, “Ege’de mutfak çeşitliliktir. Bu mutfak, 800’ü aşkın endemik bitki türü ile 50’den fazla ot yemeği ile çeşitlenir ve her zaman denecek yeni bir tat barındırır. Son 50 yılın beslenme alışkanlıkları ile hastalıklar arasındaki ilişkilere baktığımızda da bu kadar sağlıklı bir mutfağı öğrenmek, öğretmek ve yaşatmaya çalışmak çok kıymetli benim için. BTA’nın Anadolu mutfağının kültür mirasını günümüze taşıyan markası Tadında Anadolu ile beraber Ege’nin yüzlerce yıllık tariflerini aslına uygun bir şekilde misafirlerimize sunacak olmanın heyecanını yaşıyorum. Mutfak kültürümüzü geleceğe taşıyan bu tür organizasyonların çoğalarak devam etmesini dilerim” dedi.

BTA İcra Kurulu Başkanı Sadettin Cesur ise “BTA olarak, tüm beklentilere en iyi şekilde cevap verebilmek için bugüne kadar onlarca farklı konsept yarattık. Tüm konseptlerimiz çok değerli ancak Tadında Anadolu’nun bizim için ayrı bir önemi var; çünkü Tadında Anadolu’yu başından itibaren sosyal sorumluluk bilinciyle tasarladık ve hayata geçirdik. Yaşadığımız coğrafyanın kaybolmaya yüz tutmuş değerlerini, Anadolu’nun kahraman ürünlerini korumak ve gelecek nesillere taşımak için katkı sunmayı hedefledik. Geride bıraktığımız 11 yılda bunu başardığımızı mutlulukla görüyorum. Şef Dilek Yetkiner önderliğinde gerçekleştirdiğimiz Ege Haftası da bu sorumluluk bilincimizin bir uzantısı. İnsana ve vatanımız olan bu coğrafyanın kültür birikime saygı duyarak kadim mutfağımızı hem yurt içi hem de yurt dışından gelen misafirlerimizle tanımaya ve anlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Havalimanı’nda dış hatlar gidişte pasaport kontrolü sonrasında 1700 metrekarelik alanda hizmet veren Tadında Anadolu şubeleri her gün Türkiye ve yurt dışından toplamda ortalama 9 bin misafirine hizmet veriyor.

Dilek Yetkiner’in hazırladığı menüde Türkiye’de sadece Urla ve Karaburun Yarımadası’nda yetişen hurma zeytin, ev yapımı long peyniri, bulgurla hazırlanan çiğ sarma, gemici ekmeği olarak da adlandırılan Girit peksimeti,Urla’nın coğrafi işaretli ürünü sakız enginar, imece usulü yapılan kulaklı mantı, Ege düğünlerinin olmazsa olmazı düğün keşkeği, gelin mevlitlerinde ikram edilen limonlu gelin şerbeti gibi birbirinden özgün Ege lezzetlerini menüsüne taşıyacak olan restoran 11-14 Ekim günlerinde benzersiz bir lezzet deneyimi yaşatacak.

Misafirler Ege mutfak kültürünü doya doya hissedecek

ABD merkezli Daily Meal tarafından dünyanın en iyi 30 havalimanı restoranı arasında gösterilen Tadında Anadolu, Ege Haftası’na özel olarak hazırladığı menüsünü 11-12 Ekim’de Ankara Esenboğa Havalimanı ve 18-19 Ekim’de İzmir Adnan Menderes Havalimanı iç hatlarda bulunan restoranlarında misafirleriyle buluşturacak.

Menüde çorba çeşitlerinden kıymalı tarhana çorbası, limonlu sakız enginar çorbası; ana yemek olarak Ege usulü zeytinyağlı yaprak sarma, fırında patlıcanlı domates dolması, fırında etli karışık dolma, çiğ sarma, kuru cacık, ekmek dolması ve üzüm hoşafı, kuzu güveci, İzmir köfte, düğün keşkeği, terbiyeli kuzu kapama, çullama bulunacak. Zeytinyağlı sakız enginar, nar ekşili taze fasulye, fırında zeytinyağlı kınalı bamya, sinkonta, kıymalı pırasa menünün sebze yemeklerini oluştururken; pilav seçeneklerinden domatesli pilav ve üzüm, enginarlı pilav ve kulaklı mantı lezzete lezzet katacak. Bamyalı levrek, otlu peynirli kapalı pide, urla pidesi, tırnak pideli tire köfte menüyü taçlandırırken; salata ve meze olarak kuru börülce piyazı, cibez salatası, enginar salatası, peksimet salatası, yaz turşusu ve kuru cacık Ege’yi doya doya hissettirecek. Son olarak “tatlı yiyelim, tatlı konuşalım” diyenler için şefin maharetli ellerinden çıkan lorlu tatlı börek, kadayıflı muhallebi ve kalbura bastı zengin yemek kültürümüzün en iyi örneklerinden olacak.

Yorum Yaz

 
 
  captcha