İzmir’in Boyoz’u dünyaya açılıyor

İzmir’in Boyoz’u dünyaya açılıyor
Kültürel bir miras olan ve Smyrna Boyoz markası sayesinde İzmir’den dünyaya yayılan boyoz, Ortaköy Feriye Palace’ta düzenlenen davetle tanıtıldı.

1492’de İspanya’dan göç ederek önce Selanik’e sonra da İzmir’e yerleşen Sefaradların kazandırmış olduğu kültürel bir miras olan Boyoz, Smyrna Boyoz sayesinde artık dünya lezzeti oluyor. Yeni nesil lezzetlere ev sahipliği yalan Smyrna Boyoz dün gecce muhteşem bir davetle tanıtıldı. Gül-Kenan Erçetingöz ev sahipliğinde Ortaköy Feriye’de düzenlenen davete iş dünyası, cemiyet hayatı ve basından birçok isim katıldı.

Davet alanının ortasına kurulan ve 14 çeşit boyozun yer aldığı şölen masası, ihtişamlı görüntüsüyle davetlilerden tam puan aldı. Tüm boyoz çeşitlerinin tadımının gerçekleştiği geccede Smyrna Boyoz’un tanıtım filmi gösterimi sonrası usta şefleri tarafından boyoz hamuru açılarak davetlilere adeta görsel bir şölen yaşatıldı.

“Boyoz yiyerek formda kalabilirsiniz”

Boyozu çok sevdiğini söyleyen Diyetisyen Dilara Koçak “Herkes bana soruyor boyoz çok yağlı bu güzel lezzeti yiyerek nasıl zayıf kalabiliriz diye. Fransızlar nasıl her sabah kruvasan yiyerek incecik kalabiliyorlarsa, Türk kadınları da boyoz yiyerek formlarını koruyabilirler” dedi.

Amerika’yla birlikte altı ülkede

Bir kültür mirası haline gelen boyoz, Smyrna Boyoz ile birlikte Amerika’da ve tüm Avrupa’da 6 ülkeye ihraç edilirken, yıllık satış adeti de 3 milyonu aşıyor.

İzmir’in eski adı, eşsiz tadı; Smyrna Boyoz

Avram ustanın yıllar önce lezzetli tarifiyle İzmir’de başlayan boyozun hikayesi, bugün İzmir halkı için sofraların vazgeçilmezi haline geliyor. Türkiye’de pek çok yerde boyoz üretilmesine rağmen boyozun orjinal tarifine göre üretimi sadece İzmir’de yapılıyor.

Çıtır çıtır hamuruyla ve mis gibi kokusuyla gelenekten geleceğe...

İzmir’in sembolü haline gelen boyoz, lezzetini Smyrna Boyoz’un hünerli ustalarının elinde özel yoğurulan hamurundan alıyor. Boyozun hamurunda kullanılan tahin, ürünün besleyici değerini artırdığı gibi mideyi de rahatlatıyor. Kokusu ise vazgeçilmez kılıyor. Taş fırında uzun süre pişirilmiş yumurtayla beraber eşsiz bir tat haline gelerek kahvaltı masalarını şölene dönüştüren bu lezzet, farklı kültürleri ortak paydada buluşturuyor.

Güzel başlangıçlara çıkan bir lezzet durağı

Smyrna Boyoz'daki eşsiz tatların sırları her ürünün lezzet kalitesine verilen önemde ve hünerli ustaların reçetelerinde saklı. Smyrna Boyoz, gerek ülkemizin gerek dünya lezzetlerinin farklı yorumuyla hazırladığı kahvaltı grubu, özel soslarla bezenmiş pasta ve eşsiz tariflerle hazırladığı çok özel lezzetleriyle, damaklarda unutulmayacak tatlara imza atıyor.

İletişim: 0232 281 50 01

Yorum Yaz

 
 
  captcha