Halil Tuncer, Oslo’da Türkiye’yi tanıttı

Halil Tuncer, Oslo’da Türkiye’yi tanıttı
Turizm Yazarları Derneği (TUYED) üyesi fotoğraf sanatçısı Halil Tuncer, “Fotoğraflarla Türkiye” adlı sergisini Norveç’in başkenti Oslo’daki Türk Büyükelçiliğinde açtı. Fotoğraflar, Türk Hava Yolları, Oslo Türk Kadınlar Grubu iş birliği ve Oslo’nun Türkiye Büyükelçiliği desteğiyle 4 Mayıs’a kadar sergilendi.

TUYED üyesi fotoğraf sanatçısı Halil Tuncer’in 20’nci kişisel sergisinin Oslo’daki açılış töreninde konuşan Türkiye Cumhuriyeti Oslo Büyükelçisi Fazlı Çorman “Halil Tuncer, tarihi ve doğal güzelliklerini fotoğraflayarak, Türkiye’nin büyüleyici görüntüleriyle bizlere Türkiye’yi taşıdı. Türkiye’nin görsel güzellikleri izleyenlere bu bölgeleri seyahat etmelerini arzu ettiriyor. Bu Türkiye adına önemli bir tanıtım çalışmasıdır” dedi.

Tuncer’in Türkiye'de turizm fotoğrafçılığının duayeni olarak 50 yılı aşkın, eserlerinin dört kıtada 19 ülkede sergilediğini hatırlatan Büyükelçi Çorman, “’Nemrut Dağı’ fotoğrafı Kültür ve Turizm Bakanlığı adına katıldığı Danimarka’da 1982'de düzenlenen uluslararası poster fotoğrafları yarışmasında dünya ikinciliği ödülü aldı. Halil Tuncer, özel bir fotoğrafçı olarak, Türk profesyonelleri arasında daima usta olarak kalacaktır. Onu Norveç'te ağırlamaktan onur duyuyoruz. Sergiye destek olan Türk Hava Yolları ve etkinliğe katkılarından dolayı Oslo Türk Kadın Grubu'na içtenlikle teşekkür ediyorum.”

400 Bin Norveçli Türkiye’yi ziyaret etti

Tuncer’in “Fotoğraflarla Türkiye” adlı sergisinde İstanbul, Kapadokya, Nemrut Dağı, Efes ve diğerleri gibi çoğu UNESCO’nun Dünya Mirası Alanları olan Türkiye'nin pek çok turizm destinasyonundan görüntüler bulunuyor. Söz konusu fotoğraflar arasında alan Göbeklitepe’nin çok önemli olduğunun altını çizen Büyükelçi Çorman özetle şu bilgileri verdi: “Göbeklitepe, 21. yüzyılın en önemli arkeolojik keşfi olarak kabul edilir. Her şeyden önce, 12 bin yıl öncesine dayanıyor. Buraya ilişkin ulaşılan tüm bilgi ve bulgular insanlığın ortak bilgisinin yanı sıra tarih kitaplarına eklenmiştir.”

Turizmin iki ülke arasındaki mevcut ilişkilerde önemli bir yönü olduğunu vurgulayan Büyükelçi Çorman şunları söyledi: “Gittikçe daha fazla sayıda Norveçli ülkemizi ziyaret ediyor, hatta bazılarını Türkiye'de yaşıyor, yarı zamanlı veya tam zamanlı. Son yıllarda bu sayı 400 bine ulaştı ve Türkiye, Norveçliler için en popüler turistik yerlerden biri haline geldi. Amacımız dünyanın dört bir yanından Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısını artırmak ve Türk Hava Yolları, Türkiye'ye veya Türkiye'ye yapılan seyahatlerin tanıtımında harika bir iş yapıyor.”

Yorum Yaz

 
 
  captcha