17 Temmuz 2024, Çarşamba

Lokanta Kekik, Kıbrıs’ta yepyeni ve lezzet dolu bir deneyim

Lokanta Kekik, Kıbrıs’ta yepyeni ve lezzet dolu bir deneyim
Girne’de kapılarını açan Lokanta Kekik, KKTC’ye hem yeni bir konsept hem de özel lezzetler sunuyor. Kısa sürede müdavimlerini oluşturmaya başlayan mekan, sunduğu sıcak ve soğuk mezelerle “Ben mezeyle doymam” diyenlerin algısını yıkıyor.

Lokanta Kekik, Girne’de Eski Türk Mahallesi olarak adlandırılan bölümde kısa bir süre önce kapılarını açtı. Mekanın yaratıcısı Alper Pınar. Otelcilik kökenli bir isim olan Pınar, birçok otelde üst düzey yöneticilik tecrübesine sahip. Pınar, bu konseptin uzun süredir hayalini kurduğu ve kafasında kurguladığı bir deneyim olduğunu söyleyerek söze başlıyor. Mönüsünde sıcak ve soğuk mezelerin yer aldığı Lokanta Kekik, geniş bir rakı çeşidine sahip. Çeşitliliğini sunduğu bardak seçenekleriyle de zenginleştiriyor. Mekanda seçilen müziklerin özenliliğine de vurgu yapmak gerekir. Zeki Müren’in sesinden “Şimdi uzaklardasın” ile başlıyor akşam. Ardından “Sen kimseyi sevemezsin”, “Gamzedeyim deva bulmam”, “Gülü susuz seni aşksız bırakmam” geliyor sırasıyla. Keyifli, lezzetli ve uzun saatleri garanti eden Lokanta Kekik’i İşletmecisi Alper Pınar ile konuştuk.

Kıbrıs’a yeni soluk

Bu bölgede daha çok çorbasından tatlısına kadar her şeyin olduğu set mönüler, restoranların konseptlerini oluşturuyor. Lokanta Kekik ise Akdeniz tapas diyebileceğimiz bir konsepti Kıbrıs’ın beğenisine sunuyor. Orta Doğu ve Akdeniz mezeleri başrolde. Bunun dışında mönüde yer alan her mezeye özel bir lezzet dokunuşunun yapıldığını söyleyebiliriz. Pınar, geçmişten gelen yeme-içme alışkanlarımızı günümüzden yorumlarla şekillendirdiklerini söyleyerek, mekanın konseptini şöyle anlatıyor: “Biz içkili lokanta konseptini tekrar canlandırarak, yeni nesil meyhaneciliğin adada uygulandığı bir mekan yaratmak istedik. Çok eskilere dayanan bir mantığa sahip lokantacılık, sulu yemek ağırlıklı olmasının yanında mevsiminde yapılan yemeklerin olduğu büfelere sahipti. Bizim amacımız da mevsimin ürünlerini kullanabileceğimiz bir mönü kurgulamak olduğu için ismimizin başında lokanta kelimesini kullanmayı tercih ettik.”

Dekorasyonda minimalist çizgiler

Lokanta Kekik haftanın altı günü 19:00-24:00 saatleri arasında açık. Kışlık oturma alanında şöminesi bulunan mekanın yaz ayları için de çok keyifli bir bahçesi var. Lokanta Kekik, içeride 60, bahçeyle birlikte 90 kişiyi ağırlayabiliyor. Mimar Halil Adacan’ın imzasını taşıyan Lokanta Kekik’in dekorasyonunda, mekanın klasik görüntüsü bozulmadan, sade ve şık bir tasarım uygulanmış. Alper Pınar’ın uzun yıllar kafasında kurguladığı konsepti hayata geçirmesinde de mekanın çok önemli bir payı var. Pınar, “Bu mekan son 20 yıldır hep restoran olarak hizmet veriyor. Restoran açma hayalimi de reele döken mekan oldu. İç mekanın kendine has bir duygusu var. Bahçeyi de dağ kekikleri, biberiyeler, çiçekler oluşturuyor. Mekanı anlattığını ve mönüyü çağrıştırdığını düşündüğümüz için Kekik ismini tercih ettik” diyor.

Doyurucu mezeler

Lokanta Kekik yereli destekleyen bir yapıya sahip. Mevsiminde adada çıkan bir kabak çiçeğinden dolma veya enginar söğüşü burada deneyimleyebilirsiniz. Meze denildiğinde akla gelen Çerkez tavuğu mekanda lezzet anlamında çıtayı epey yükseklere taşıyor. Özenli sunumlara imza atan Lokanta Kekik’in zeytinyağlı kök ıspanak kavurma, yoğurt soslu vişneli pazı sarma, keçi peynirli rulo patlıcan gibi mezelerini restoranda denenmesi gerekenler listenize ekleyebilirsiniz. Mekanın spesiyalleri arasında çıtır kuzu beyni yer alıyor. Dil söğüş ise tütsülenerek ve özel bir sosla sunuluyor. Sakatat mönüde sevilerek kullanmış. Dana dil, yanak eti ve beyinden yapılan bol limonlu bir söğüş olan siyah beyaz parça bu gruba giren başka bir örnek. Dilerseniz Lokanta Kekik’in ciğer yorumunu ve sunumunu da deneyimleyebilirsiniz. Bir Ermeni mezesi olan topik mekanın en sevilen mezelerinden biri haline gelmiş. Ayrıca yapımı oldukça zor olan pastırma turşusu da mönüde tercih edilen tatlar arasında. Sıcak mezelerde ise taze fasulye mücveri hem alışılmadık hem hafif bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Sıcak mezelerde tercihiniz et üzerinden olacak ise stat köfte tam size göre… Lezzeti ve sunumlarıyla iddialı olan mekan, “Ben mezeyle doymam” diyenlerin algısını yıkacak sıcak ve soğuk meze çeşitleriyle konuklarını ağırlıyor. Pınar, “Adada bir farklılık isteyen, ortam ve yemek konusunda kendisine yenilik sunabilecek mekan arayanların Lokanta Kekik’i sevecekleri fikrinden yola çıktık” diyor.

“Müdavim mekanı yaratmayı amaçladık”

Lokanta Kekik’in tüm ekibi sektörde çalışmış deneyimli isimlerden oluşuyor. Pınar, ekibin motivasyonunun ise yaptıkları işi geliştirebilir bir ortam yaratmaları olduğunu söylüyor. Öyle ki mevsiminde maksimum ulaşılabilecek ürünlerle sürekli yeni tabakların denendiği bir atölye gibi aslında burası. Mönüsü de mevsimin bereketinden nasibini alacak. Pınar, bir müdavim mekanı yaratmak istediklerini ifade ederek, “Hazır ve donmuş ürünlerden tamamen kaçıyoruz. Doğal ve dinamik bir yapıya sahibiz. Gelen misafirlerimizin lezzet ve ortam konusunda mutlu ayrılması çok motive edici oluyor. Çok kısa sürede sürekli gelen misafir portföyü oluşturmaya başladık. Bizi mesleki ve manevi olarak tatmin edecek bir mekan, Lokanta Kekik” diye konuşuyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha