17 Temmuz 2024, Çarşamba

Michelin Yıldızlı İspanyol Şef Paco Morales, Gaziantep Mutfağı'nı İspanya'da tanıtacak

Michelin Yıldızlı İspanyol Şef Paco Morales, Gaziantep Mutfağı'nı İspanya'da tanıtacak
Gaziantep’in yemek kültürünü yakından tanımak amacıyla İspanya'dan Türkiye’ye ziyarete gelen Michelin yıldızlı şef Paco Morales, Türkiye’nin gastronomi şehri Gaziantep’e geldi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’nin gastronomi eğitim merkezi olarak hizmete açılan Mutfak Sanatları Merkezi’ni ziyaret eden şef Paco Morales, merkezi hem gezdi hem de Gaziantep’in yöresel yemeklerini ve tatlılarını bizzat deneyimledi.

Gastronomi alanında UNESCO'nun "Yaratıcı Şehirler Ağı"nda yer alan Gaziantep'in yöresel lezzetlerini öğrenmek ve ülkesinde tanıtmak amacıyla kente geldiğini ifade eden Morales, başta baklava, kebap ve yuvalama olmak üzere birçok yöresel lezzeti tadarken İspanya'daki restoranlarında tanıtmak üzere bu lezzetlerin yapımını da öğrendi.Mutfak Sanatları Merkezi şefi Doğa Çitçi ile birlikte yöresel yemekleri deneyimleyen şef Paco Morales, “Müşterilerimize farklı kültürlere ait çok çeşitli tatlar sunarken bu kültürleri lezzette ve sunumda bir araya getiren yemekler de sunuyoruz" dedi.

Gaziantep'i seçmelerinin asıl nedeninin, yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan kentin, zengin yemek kültürü olduğunu belirten Morales şunları söyledi: "Cordoba da yemek kültürüyle ön plana çıkan bir kent. Bu yüzden ben de UNESCO'nun bir parçası olan şehirleri ziyaret ediyorum. Onların kültürlerini tanımak istiyorum. Yemekleri öğrenmek, sadece restoranları ziyaret etmek yeterli değil. Onların kültürlerini de bilmek gerekir. Modern şeflerin mutlaka belirli kültürlere dayanması gerekiyor. İnsanlar Gaziantep'te yaşarken yemek kültürlerini de unutmamışlar. O kültürleri tanımam için mutlaka buraya gelmem gerekiyordu. Burada yapılan her bir yemek ayrı bir ruhla, gönülle yapılıyor. Bugün yuvalama ve baklava yapımını gördüm. O kadar güzel hazırlanıyor ki yapılan tüm yemeklerden zevk aldım."

Gaziantep mutfağının coğrafi işaret tescilini alan yuvalamanın yanı sıra baklava yapımını da yakından gözlemleyen Paco Morales, yöresel lezzetleri kendi restoranında müşterilerine sunacağını ifade ederek "Gaziantep mutfağından mutlaka ekleyeceğim ya da değiştireceğim bazı faktörler olacaktır. Menengiç kahvesini hiç denememiştim. Bu kahvenin fıstıktan geldiğini bilmiyordum. Burada öğrendiğim yemekleri ülkemdeki restoranlarda uygulayacağım" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

 
 
  captcha