80'inci yılını kutlayan Özsüt, dünyaya açılıyor

80'inci yılını kutlayan Özsüt, dünyaya açılıyor
İzmir Kemeraltı’nda 16 metrekarelik bir dükkanda başlayan Özsüt’ün tatlı serüveni, bugün 46 ilde 180’in üzerinde mağazayla birlikte 80'inci yılına ulaştı. İzmir markası olarak çıktıkları yolda Türkiye’nin markası olarak ilerlemekten gurur duyduklarını söyleyen Özsüt Genel Müdürü Güçlü Şeneler, “Şu anda yurtdışında Azerbaycan’daki üç mağazamızla hizmet veriyoruz. Hedefimiz, 2023 yılında en az 10 ülkeye ulaşmak” diye konuştu.

Saray mutfağından bir tatlı ustası, Cumhuriyet döneminde bir dükkanda çalışmaya başlar ve birbirinden leziz tatlılar yapar. Dükkan sahibinin yeğeni de, tatlı yapımının tüm inceliklerini bu ustadan öğrendikten sonra kendi dükkanını açmaya karar verir. İzmir Kemeraltı’ndaki 16 metrekarelik dükkanda önce yoğurt ve kaymak satmaya başlar. Bacasını tüttüren ilk tatlı ise bugün hala aynı tarifle yapılan kazandibi olur.

1938 yılında Sefer Urlulu ya da herkesin hitap ettiği adıyla Sefer Usta tarafından kurulan Özsüt’ün 80 yıllık öyküsü böyle başlıyor. Sefer Usta’nın ardından bayrağı devralan oğlu İbrahim Urlulu, önce Özsüt ustalarını şirkete ortak ederek, ardından franchise sistemiyle büyüyerek Özsüt’ü Türkiye’nin en köklü markalarından biri haline getirdi. 2014 yılında Infinity Holding’in gerçekleştirdiği yatırım ise yurtdışı faaliyetlerini beraberinde getirdi.

"Türkiye gastronomi turizminde örnek olacak"

Kazandibi ile çıktığı tatlı serüvenine günümüzde pasta, sütlü ve şerbetli tatlılar, unlu mamuller, dondurma, kaymak, çikolata, kahve, Türk ve dünya mutfağından özel lezzetler ile devam eden Özsüt’ün 80'inci yılında, Genel Müdür Güçlü Şeneler, marka ve sektör hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ev dışı tüketimin yılda 55 milyar TL’ye yaklaştığını ve bunun yaklaşık yüzde 27’sinin Türkiye genelinde sayıları 65 bini bulan cafe, restoran ve pastane harcamaları olduğunu söyleyen Şeneler, “Yeme - içme sektörü, geri dönüşün 2-4 yıl gibi kısa sürelerde gerçekleşmesi ve ortalama yüzde 15-20 arasında değişen kar marjlarıyla yatırımcılar için oldukça cazip. Bugün hem yurtiçinden hem de başta Orta Doğu olmak üzere dünyanın birçok noktasından yatırımcılar Türkiye’de bu sektöre girmek istiyor. Henüz yolun başındayız, yatırım, satın alma gibi konularda daha disipliner bir yapıya kavuştuğumuzda Türkiye’nin gastronomi turizmiyle örnek bir ülke olacağına inancımız tam” dedi.

80'inci yıl hedefi; 200’ü aşkın mağaza, yüzde 30 büyüme

Tıpkı sektör gibi kendilerinin de her yıl artan bir büyüme grafiği yakaladığını belirten Güçlü Şeneler, 2017 yılını hedeflerinin üzerinde bir büyümeyle kapattıklarını ifade etti. Özsüt’ün 80. yıldaki büyüme hedefi ise 200’ün üzerinde mağazaya ulaşmak ve yüzde 30 büyüme sağlamak olarak belirlendi. Yatırımcıların Özsüt’e büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Güçlü Şeneler, bugün 46 ilde 180’in üzerinde mağazalarının bulunduğunu ve bunların dokuzu dışında tamamının franchise’lar tarafından işletildiğini vurguladı.

5 yılda 10 ülke

Azerbaycan’da iki yıl içerisinde üç mağaza açtıklarını söyleyen Güçlü Şeneler, “Yurtdışı mağazalarımızın performansından çok memnunuz, bizim lezzetlerimiz orada da çok seviliyor. Açıkçası yurtdışından ciddi talep alıyoruz ancak doğru partner bulmadan geniş çaplı bir operasyona girmeyi tercih etmiyoruz. İçimize sinen bir ortak bulduğumuzda Kuzey Amerika, Avrupa ve Orta Doğu’daki ülkelere de Özsüt markasıyla ulaşmak istiyoruz” diye konuştu.

İzmir markası olarak çıktıkları yolda Türkiye’nin markası olarak devam etmenin gururunu yaşadıklarını söyleyen Şeneler, sözlerini 85'inci yıl hedeflerini anlatarak şu şekilde tamamladı: “Cumhuriyetimizin 100'üncü, bizim de 85'inci yaşımızı kutlayacağımız 2023 yılında, en az 10 ülkeye ulaşmak istiyoruz. Bunun için şimdiden var gücümüzle çalışıyoruz. Herkesin beğenisini kazanan, damakta iz bırakan bir marka olmayı kuruluşumuzdan günümüze olduğu gibi gelecekte de sürdüreceğiz.”

Rakamlarla Özsüt

·Özsüt, Türkiye çapında günlük pasta ve tatlı dağıtımı yapan tek firma. Ayda 350 bin kilometre yol yapılarak ürünler 46 ildeki 180’in üzerinde mağazaya ulaştırılıyor.

·İzmir Kemalpaşa’da 10 bin metrekarelik fabrika alanına ve 1500 metrekarelik soğuk hava deposuna sahip Özsüt’ün günlük üretim kapasitesi:

- 60 bin porsiyon pasta

- 150 bin porsiyon sütlü tatlı

- 20 bin porsiyon şuruplu tatlı

- 10 ton dondurma

- 7 ton unlu mamul

·2017 yılına ait bazı satış rakamları

- Pasta (Porsiyon): 13 milyon 200 bin

- Sütlü Tatlı (Porsiyon): 18 milyon 500 bin

- Şerbetli Tatlı (Porsiyon): 345 bin

- Dondurma (Kilogram) 265 bin

  • Her yıl yaz ve kış mevsiminde mönüsünü yenileyen Özsüt’ün hiçbir ürününde koruyucu katkı maddesi kullanılmıyor.
  • En çok satılan ürünler bölge bazında değerlendirildiğinde, Ege’de kazandibi, Marmara’da kazandibi ve tavukgöğsü, Karadeniz’de sufle, Güneydoğu Anadolu’da ise fıstıklı pastalar ön plana çıkıyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha