22 Mayıs 2024, Çarşamba

Erenil, sunduğu kaliteyle iddialı

 Erenil, sunduğu kaliteyle iddialı
Erenil, horeca sektörüne sofra üstü grubunda kalitesiyle dünyada da bilinir markalardan oluşan ithal ürün portföyüyle hizmet sunuyor. Yaklaşık 22 yıllık bir tecrübeye sahip marka, işletmelere sadece ürün satmanın ötesinde yol gösterici de oluyor.

Röportaj: Gülçin Acar

gulcin.acar@rafinemedya.com

Bu yıl sektörde 11’nci yılını geride bırakan Erenil, ürün gamındaki markalar ve çalışma anlayışıyla adından söz ettiriyor. Erenil’in başarısının arkasında firmanın sahibi Yelda Ertuğrul’un 22 yıllık sektör deneyimi yadsınamaz bir gerçek. Ayrıca erkek ağırlıklı ve maskülen bir sektörde uzun yıllardır başarılarla adından söz ettirmesi de birçok kadın için ilham verici. Zaman zaman sektör içerisinde kendisini üzen ve yoran kelimeler duyduğunu ve demoralize olduğunu söyleyen Ertuğrul, “Müşterilerimin bana olan güveni beni her zaman motive eden itici güç oldu. Öyle ki evimi, çocuğumu, satışı, personeli, fabrikayı hiç zorlanmadan on kere daha idare edebilirim. Ve bunu yapabilmemin nedeni de bence kadın olmam” diyor. Ertuğrul ile hem Erenil hem de sektör üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Tüm ürün portföyünün ortak özelliği kalitesi

Erenil ürün porföyünde müşterilerine Churchill, WMF, Bodum, Matfer, Studio Willam, Degrenne, Imagilights, Sambonet, Rosenthal ve Paderno markalarını sunuyor. Tüm bu markaların ortak özelliği ise hem ithal olmaları hem de kaliteleriyle ön plana çıkmaları. Farklı konsept ve kapasitelerdeki restoranlara hitap edebilen çeşitliliğe sahip Erenil bu sayede de müşteri beklentilerini tam anlamıyla karşılayabiliyor. Yelda Ertuğrul, ürünlerde ilk aranan kriterin sağlamlık olması gerektiğini söyleyerek, ekliyor: “Ucuz mal alacak kadar zengin değilim diye bir tabir vardır. Pahalı ama sizi üzmeyecek, uzun yıllar kullanabileceğiniz ürünlerin tercih edilmesi aslında işletmelere uzun vadede yarar sağlıyor. Çünkü personel tarafından ürünlere gerekli özen gösterilmiyor olabilir. Makinede yıkandığında aşınmayacak, paslanmayacak, kenarları çok hızlı bir şekilde deforme olmayacak ürünler işletmelere çok artı kazandırır. Biz ürünlerimizle bunların hepsini sağlayabiliriz. Uzun ömürlü ve çok kaliteli seçenekler sunduğumuzu söyleyebilirim. Ayrıca çalıştığımız tüm markalar satış politikalarıyla da müşterilerimizi asla mağdur etmiyor. Çok hızlı geri dönüş aldığımız bir çalışma prensipleri var.”

Beklenti ve isteklere özel, hizmet anlayışı

Uzun yıllara dayanan tecrübesiyle Erenil’in en önemli özelliklerinden biri farklı alanlara kaymadan sofra üstü ürün grubunda hizmet veriyor oluşu. Porselen, çatal, kaşık, bıçak, cam, açık büfe ve tamamlayıcı aksesuar olarak gruplandırılan bu alanda çok titiz bir çalışma gerçekleştiriliyor. Proje dinlendikten sonra bir ön çalışma gerçekleştirilerek adeta bir danışmanlık hizmeti de veriliyor. Bu anlayış da tabii ki çok uzun ömürlü ilişkiler geliştirilmesine olanak tanıyor. İşletmelerin ürün seçerken muhakkak ürüne dokunmaları, sunumu tam olarak görmeleri hatta deneme yemeği yaparak içerisinde yemeği de görmeleri gerektiğini söyleyen Ertuğrul, satın alma yaparken önemli püf noktalarını şöyle sıralıyor: “Kağıt üzerinde herkes aynı kalitede ve ölçüde tabak üretiyor. Ancak işletmeler çok uzun yıllar kullanacakları bir ürünü alırken kesinlikle dokunmalı ve görmeliler. Moda sektörüne benzeyen bir yapı var bizim sektörde de. Tabağın şekli yemeğin sunumuna göre değişiyor. Ya da sunum değiştiği için menüler değişiyor. Bu nedenle fuarlara gidilmeli, yeni ürünler görülmeli. Biz her müşterimize işletmelerindeki masa ölçülerine göre masa hazırlayıp sunumlarını orada gösteriyoruz. Hem sunum hem kullanış hem de sağlamlık konusunda ürün içinize sinmeli. Ve tabii ki fiyat kaliteyle doğru orantılı olmalı. Ayrıca bir hafta gibi bir sürede teslimat istenmesi maalesef gerçekçi olmuyor. En az dört hafta en çok sekiz hafta gibi bir süreye ihtiyacımız var.”

Churchill, gıda güvenliğine verdiği önem ve teknolojisiyle dikkat çekiyor

Erenil’in distribütörü olduğu Churchill, gıda güvenliğinin gastronomi için her zaman birinci öncelik olması gerektiğinin bilinciyle hareket eden asırlık deneyime sahip bir İngiliz markası. Dünyanın en güçlü seramik ürünlerini üretme iddiasına sahip marka üretiminde üst düzey teknoloji kullanıyor. Ertuğrul, “Churchill 30 masalı bir restorana da, çok ünlü bir otel grubunun a la carte servisine de, çok büyük bir banket salonuna da hitap edebilir.

Diğer bir markamız olan WMF ise yakın zamanda Fransız markası Tefal’in bünyesine katıldı. Çatal, kaşık, bıçak ürün grubunda hizmet sunan marka artık büfe, cam, porselen gibi alanlarda da ürünler üretmeye başlayacak. Aksesuar grupları sunumların tamamlayıcısı oluyor. Ürün gamımızda sadece kahve üzerine çalışan bir marka olan Bodum, masa üstü aydınlatma grubunda dünyanın en pahalı aydınlatması olan Imagilights ve dünyanın en iyi et bıçağı olarak söyleyebileceğimiz Laguiole en Aubrac bulunuyor. Bu gruplarla da masa üstü sunumlarını tamamlıyoruz” diyor.

Röportajın tamamı Gastronomi Turkey by Rafine'nin 3'üncü sayısında.

Haberin tamamını okumak için; https://rafinedergi.gastronomiturkey.com/3/

Yorum Yaz

 
 
  captcha