18 Temmuz 2024, Perşembe

Medeniyetler şehri Hatay, İstanbul'da

Medeniyetler şehri Hatay, İstanbul'da
Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin desteği, HATAYDER (Hatay Eğitim, Kültür, Tanıtım ve Dayanışma Derneği) ve HATİAB (Hatay İşadamları ve Bürokratları Derneği) işbirliğiyle bu yıl 7’ncisi düzenlenen İstanbul'da Hatay Günleri, 4-8 Ekim tarihleri arasında Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'nda misafirlerini ağırlayacak.

Medeniyetler şehri Hatay'ın kültürel zenginliklerini daha geniş kitlelere aktarmayı amaçlayan organizasyonda Kına gecesi, Aba güreşleri, mozaik yapımı, Antakya Medeniyetler Korosu'nun Aya İrini Müzesi'nde vereceği konser gibi kültürel etkinliklerin yanı sıra el zanaatkarları, tarım ürünleri ve gıda üreticileri, turizm, sanayi şirketleri ve STK'lar yer alacak. Hatay Mutfağı’nın künefesi, kireçte kabak tatlısı, tepsi kebabı, kömbesi, salça ve baharatlarıyla damaklarda şenlik yaşatacak lezzetleri de İstanbullularla buluşacak.

"Sen, ben değil, biz varız!"

Ülkemizde yaşanan mülteci sorunu ve buna bağlı oluşan olumsuz gelişmelerden en çok etkilenen şehirlerden biri olmasına rağmen Hatay, çok eski çağlardan günümüze kadar birlikte yaşamanın en güzel örneklerinden biri olma özelliğinde. Türkiye'de yaşayan neredeyse her etnik kökenden vatandaşın ve semavi dinlerin ibadethanelerinin, cemaatlerinin bulunduğu, "sevgi, barış ve kardeşlik" içinde yaşadığı medeniyetler şehri Hatay ortak yaşam kültürünün yaşayan en somut en güzel örneği olarak farkındalık oluşturmak istiyor. 7. İstanbul'da Hatay Günleri’nin bu yılki teması bu nedenle "Sen, Ben Değil, Biz Varız!"

Sanatla somutlaşıyor

Antakya Medeniyetler Korosu, 7. İstanbul'da Hatay Günleri kapsamında Aya İrini Müzesi'nde verecekleri konserle dileyicilere bir tarih ve insanlık serüveni yaşatmaya hazırlanıyor. 7 Ekim'de gerçekleşecek Antakya Medeniyetler Korosu konseri, bir Müslüman’a bir Hristiyan ilahisini, bir Türk’e bir Kürt ezgisini, bir Alevi’ye bir Sünni ilahisini, Musevi ilahisini, Süryani ilahisini, Ermenice, Rumca, Kürtçe, Türkçe şarkıları beraberce söyleyerek, sevgi, barış ve kardeşlik içinde yaşamın sözde değil gerçekten olabileceğini, Hatay’ı sembolleştirerek ve sanat yolu ile somutlaştırarak gösterecek. Yılmaz Özfırat’ın şefliğini yaptığı ve Türk, Kürt, Ermeni, Alevi, Sünni, Ortadoks, Katolik ve Musevilerden oluşan 120 kişilik koro “Yaradılanı sev, Yaradandan ötürü” felsefesini benimsiyor.

Damaklar bayram edecek

Hatay Mutfağı denince ilk akla gelen künefe, Hatay'ın tescilli tatlarından. Künefe 7. "İstanbul'da Hatay Günleri'nin açılış gününde kutlamaya dönüşüyor. Hatay'ın ana vatana katılımının 78. yıl dönümü nedeniyle Kadıköy Meydanı'nda yapılacak olan 78 tepsilik Künefe Şöleni ile İstanbullular lezzetli anlar yaşayacak.

Yorum Yaz

 
 
  captcha