OTSAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kırk: “Ortadoğulu turistten henüz otel rezervasyonu yok”

OTSAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kırk: “Ortadoğulu turistten henüz otel rezervasyonu yok”
OTSAD, bünyesinde yüzlerce seyahat acentasının yanı sıra sağlık turizmi, otel konaklama, yeme-içme, deniz taşımacılığı (yatçılık), gayrimenkul, hava ve kara taşımacılığı, turizm taşımacılığı gibi turizm sektöründe faaliyet gösteren binlerce seçkin firmayla çalışmalarını sürdürüyor. OTSAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kırk, “Tüm rezervasyon talepleri Kurban Bayramı sonrasına göre alınıyor. Otellerin bu konuda işi zor diyebiliriz. Gelen talepler bungalov, müstakil villa ve bahçeli tripleks evlere yönelik, henüz oteller için rezervasyon alamadık diyebiliriz” diyor.

Orta Doğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği (OTSAD), seyahat acentaları ve turizm sektöründe faaliyet gösteren turizmci üyelerin kurmuş olduğu bir dernek. 14 Temmuz 2015 tarihinde kurulan OTSAD, kanun ve yetkiler çerçevesinde meslek disiplininin sağlanması, mesleğin gelişimine ilişkin faaliyetler, Orta Doğu turizm ve seyahat acentalarının karşılaştıkları sorunların çözümü yönünde yapılan çalışmalar yürütüyor. OTSAD, bünyesinde yüzlerce seyahat acentasının yanı sıra sağlık turizmi, otel konaklama, yeme-içme, deniz taşımacılığı (yatçılık), gayrimenkul, hava ve kara taşımacılığı, turizm taşımacılığı gibi turizm sektöründe faaliyet gösteren binlerce seçkin firmayla çalışmalarını sürdürüyor.

Orta Doğu körfez ülkeleriyle kamu ve özel sektör turizm kurumlarıyla ortaklaşa çalışmalar yapan OTSAD, turizm politikalarının geliştirilmesinde de önemli görevler üstleniyor. OTSAD, çevresel, tarihi ve insani değerlerin korunması ve geliştirilmesi gibi turizmi yakından ilgilendiren konularda bir sivil birlik olarak, yol gösterici ve problemleri çözen bir dernek olma özelliği de taşıyor. OTSAD’ın çalışmaları arasında Orta Doğu ülkelerinin ülkemizdeki konsolosluklar ve büyük elçilikler gibi uluslararası ilişkileri bulunan ve görev kapsamı içinde yürütülen tanıtım faaliyetleri önemli bir yer alıyor.

OTSAD, Orta Doğu turizminin gelişmesi ve körfez ülkelerinden ülkemize gelen turistlere acentaları vasıtasıyla en iyi hizmeti almaları için çalışıyor. OTSAD, Orta Doğu ülkelerin muadil organizasyonları, tur operatörleri, VIP hizmetleri, lüks konaklama talepleri, gayrimenkul ve yatırımcıların kendilerini ülkemizde güvende hissetmeleri açısından ikili ve çok taraflı ilişkilerin geliştirilmesi yönünde de yurtdışında tanıtım faaliyetleri de yürütüyor.

Orta Doğu’dan 7 milyon 500 bin turist geliyor

“Mutlu turist, mutlu acenta, mutlu Türkiye” sloganıyla çalışmalarını sürdüren OTSAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kırk, Ortadoğulu turistin ülkemizdeki yeri konusunda şu bilgileri veriyor: “Orta Doğu ülkelerinden ülkemize 7 milyon 500 bin turist gelmektedir. Özellikle körfez ülkelerinden gelir seviyesi yüksek zengin turistler ülkemizi tercih ediyor. Marmara ve Karadeniz bölgelerinde tatillerini yapan bu turistlerin, harcama düzeyi oldukça yüksek. Ortadoğulu turistler, özellikle alışveriş merkezleri, pazarlar ve esnafa direkt olarak ekonomik kazanç sağlamaktadırlar. Ülkemiz sağlık turizmi açısından oldukça önemli olan bu turistlerin, gayrimenkul yatırımları da milyarlarca Doları bulmaktadır.”

“Spor turizmine destek oluyoruz”

OTSAD olarak 2016 tarihinde körfez ülkelerinden spor yatırımcılarını Türkiye’ye getirmeyi başardıklarını ifade eden Kırk, “Eylül 2016’da Suudi Arabistan’ın ünlü futbol takımı Al İttihat FC ile Bursaspor arasında bir dostluk maçı organize ettik. Bu maçtan sonra Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor gibi büyük kulüplerin Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’te bulunan kulüplerle temasları oldu. Birçok kulübümüz Suudi Arabistan’a futbolcu sattı” diyor.

“Rezervasyon talepleri Kurban Bayramı sonrasına”

Koronavirüs’ün turizme olan etkisini değerlendiren Hüseyin Kırk, pandemi döneminin turizme ciddi anlamda olumsuz yansıdığının ortada olduğunu belirterek, artık yeniden bir turizm politikası oluşturulup uzun vadede projeler üretilmesi gerektiğini ifade ediyor. OTSAD olarak hedeflerinin, Orta Doğu’dan profesyonel yatırımcıların ve turistlerin sayısını her yıl arttırmak olacağını ifade eden Kınık, “Tüm rezervasyon talepleri Kurban Bayramı sonrasına göre alınıyor. Otellerin bu konuda işi zor diyebiliriz. Gelen talepler bungalov, müstakil villa ve bahçeli tripleks evlere yönelik, henüz oteller için rezervasyon alamadık diyebiliriz. Turisti getiren hava yolu olduğu için devletin ulaşım hizmetlerini gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum. Ülkemizi tercih edecek olan turistlerin kontrolleri havalimanlarında yapılarak kontrollü geçişlerin yapılması sağlanmalıdır. Turizm tesislerinin Koronavirüs’e karşı sosyal mesafe kuralları çerçevesinde hizmet verebilecek sisteme geçiş yapmaları gerekmektedir. 2020 yılında turizmden yüksek beklentimiz yok açıkçası. Ülkemizi tercih edecek turistlere ülkemizin sağlık yönünden güvenli olduğunu gösterebilirsek, gelecek yıllara en büyük yatırımı yapmış oluruz” diyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha