05 Aralık 2022, Pazartesi

Türk Fatih Tutak Mıchelin Rehberi İstanbul'un ilk sayıdsında 2 Michelin Yıldız ile ödüllendirildiİ

Türk Fatih Tutak Mıchelin Rehberi İstanbul'un ilk sayıdsında 2 Michelin Yıldız ile ödüllendirildiİ
Türk Fatih Tutak Michelin Rehberi İstanbul'un ilk sayısında 2 yıldızla ödüllendirildi. Bu akşamki ödül töreninde prestijli restoran seçkisi açıklandı ve İstanbul, Rehber’in 38. destinasyonu oldu. Gastronomi dünyasının övgüyle bahsettiği Türk Fatih Tutak'ın uluslararası başarısı Aralık 2019’daki açılışından bu yana devam ediyor.

Yerel çiftçiler, balıkçılar ve üreticilerle işbirligi içnde çalışan Fatih, pandemi sırasında da ürün alımını sürdürerek yerel esnafa destek verdi. Restoran kapalı olsa da mevsimler dönguüsuüne, Türkiye bol ürün vermeye devam ederken, Fatih bu dönemi yeni malzemeler keşfetmek ve denemeler yapmak için kullandı; tüm mevsimlerin ürünlerini deneyimledi. Geçen yılki hasadı, bu yılki taze ürünlerle bir araya getirmek için garum, miso, tarhana, turşu ve diğer birçok fermente ürüne dönüştürerek korudu. Bu uygulamalar sayesinde, mütevazi malzemeleri olağanustü bileşenlere dönüştürdü.

Türk’ün layık görüldüğü bu prestijli ödül ile ilgili duygularını paylaşan Tutak şöyle dedi: Mıchelin Rehberi İstanbul’un ilk sayısında 2 yıldız kazanmış olmak büyük gurur. Türk'ün bir süre ara verdikten sonra yeniden başarıyla açılması, takımın pandemide nasıl bir dayanışma gösterdiğinin bir kanıtı. Buradanhepsiyle tek tek gurur duyduğum bütün ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Ekibim ve ben, bizi fazlasıyla teşvik eden bunun gibi başarılarla birlikte bu yolda ilerlemeye ve sınırlarımızı zorlamaya devam edeceğiz.”

Türk Fatih Tutak,Türk mutfağının çeşitliliğini ve mikro-sezonsallığını yüceltiyor. Sunduğu yemekler derin tarihsel mutfak araştırmalarının, sürdürülebilirliğin ve Tutak’ın yurtdışında edindiği modern ve geleneksel tekniklerine yaptığı kendine has nostaljik dokunuşun birer ürünü.Türk Fatih Tutak, Türk mutfağının yeni alfabesini yazmayı amaçlayıp ülkemizi uluslararası arenada temsil etmeye devam edecek.

Yorum Yaz

 
 
  captcha