18 Temmuz 2024, Perşembe

Osmani, Türkiye’nin yemeklerini sunuyor

Osmani, Türkiye’nin yemeklerini sunuyor
Türkiye yemeklerine gönül veren bir ekip tarafından hazırlanan özel mönüsüyle tanınan Osmani, bir çok yöreden 100’den fazla reçeteyle her gün konuklarına lezzetli yemek keyfi sunan bir mekan. 10 yılı aşkındır İstinye Park Pazar Alanı’nda bulunan ve yöresel konuk mutfaklarıyla isminden sık sık söz ettiren Osmani, Ataşehir Water Garden’da da Türkiye’nin yemeklerini sunuyor.

Osmani, Türk Mutfağı’nın tüm zenginliklerini ve yöresel tatlarını yerel usta aşçılarla hazırlamayı prensip edinerek misafirlerine sunuyor. Türkiye yemeklerine gönül veren bir ekip tarafından hazırlanan özel mönüsüyle tanınan Osmani, bir çok yöreden 100’den fazla reçeteyle her gün konuklarına lezzetli yemek keyfi sunan bir mekan...

Türkiye yemeklerini burada ve dünyada insanlara tanıtmak ve yedirmek üzere yola çıktıklarını belirten Osmani Kurucu Ortaklarından Tahsin Öztiryaki, yeni şubeyle ilgili şunları söylüyor: “Yemek yeme arzusundaki insanları Türkiye’nin tatlarıyla doyuruyoruz. Günümüz Türkiye’sinde restoranlar çok yerde olarak hayatlarına devam ediyor. Biz de Osmani ortakları olarak birtakım istekler ve talepler doğrultusunda ikinci şubemizi açmaya karar verdik. Water Garden İstanbul, şov havuzları, macera parkı, etrafındaki yeme-içme alanlarıyla Ataşehir’de inovatif bir gastronomi ve eğlence merkezi. Osmani de buradaki şov havuzunun etrafında yaklaşık bin metrekarelik bir alanda konumlandı. Dört aylık bir çalışmayla son haline getirdiğimiz restoranımız, 450 kişiye kadar konuk ağırlayabiliyor. Mekan içindeki 120 metrekarelik çocuk parkıyla da kısa sürede ailelerin gözde mekanlarından biri olduk.”

Kömür ateşinde pişen lezzetler

Osmani’nin mutfağında Türkiye’nin yemekleri var. Her gün değişen özel mönüsünde çorbalar, zeytinyağlılar, pilavlar ve makarnalar, salatalar, etli ve etsiz sıcak sebzeler, et-balık-tavuk yemekleri, pide, kebap, mantı ve tatlı gibi birbirinden farklı 100 çeşitten fazla yemek bulunuyor. Yemekler, malzemenin en kalitelisiyle yöresel lezzetlerin hakkını vererek ve orijinal reçetelerine sadık kalınarak hazırlanıyor. Ayrıca her ay konuk aldığı özel mutfaklarla, seçilen bölgenin en sevilen yemeklerini orijinal reçeteleriyle hazırlayarak lezzet severlere sunuyor. Kısaca burada her bölgenin yemeklerinin özetlenmiş halini bulmak mümkün.

Water Garden İstanbul Osmani, güne saat 07:30’da hafta içi serpme, hafta sonu açık büfe kahvaltıyla başlıyor. Kahvaltılık malzemelerin tamamı yöresinden geliyor. Örneğin; Kars’tan kaşarını, Trabzon’dan tereyağını, Antakya’dan peynirini, Kayseri’den sucuğunu getirtiyorlar. Hafta içi öğlen servisinde; hemen her gün 50 çeşitten oluşan yöresel ve mevsimine göre tencere yemeklerine yer veriliyor. Buradaki mönüye diğer şubeden farklı olarak, Öztiryakiler’in geliştirdiği kömürlü fırınla ananevi usullerde pişen kuzular, butlar, sebze ve güveç yemekleri gibi tatlar eklenmiş. Yine kömürde pişen etlere, mangalda kebaplara ek olarak taş fırında pişen lahmacunlar ve pideler yer alıyor. Pideler, Samsun Bafra ve Güneydoğu olarak iki farklı usulde hazırlanıyor. Günde ortalama 15 çeşit zeytinyağlı yemeğe yer verilen mönünün spesiyaliteleri ise; kömür ateşinde pişen döner, kuzu tandır ve hünkar beğendi. Tatlı reyonu da hem görünüşü hem de içeriğiyle oldukça zengin. Şerbetli tatlıların ağırlıkta olduğu mönünün ası ise Hataylı ustanın elinden çıkma künefe. Burada klasik künefenin haricinde fıstıklı künefe, cevizli künefe, portakallı peynirli ve muzlu peynirli künefe de yapılıyor.

Her ay farklı bölgeden lezzetleri konuk ediyor

Önümüzdeki günlerde iki proje gerçekleştireceklerini belirten Tahsin Öztiryaki, “Mart ayında Mardin yemeklerine ait güzel bir sunumumuz olacak. Mardin yemekleri gala gecesi düzenleyeceğiz. Şeflerimizden Yasemin Öztop’un hazırladığı Mardin yöresine ait çorbalar başta olmak üzere başlangıçlar, ara sıcaklar, mezeler, ana yemekler, tatlılar ve içeceklerden oluşacak. Mart ayı boyunca da misafirlerimize öğlen ve akşam yemeklerinde konuklarımıza bol Mardin yemeği yedirmek istiyoruz. Nisan ayında da Hatay Mutfağı’nı ele alacağız. Bu konseptleri her ay değiştirerek sürdüreceğiz. Daha öncede İstinye Park restoranımızda ‘8 Yöre 8 Aşçı’ projesiyle 8 yöreden 8 aşçıyı, 4 ay boyunca dönüşümlü olarak mutfağımıza ve mönümüze misafir etmiştik” diyor.

www.osmani.com.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha