İtalyan Mutfağı Haftası 23-27 Kasım tarihlerinde dijital ortamda gastronomi severlerle buluşuyor

İtalyan Mutfağı Haftası 23-27 Kasım tarihlerinde dijital ortamda gastronomi severlerle buluşuyor
Dünyada ‘İtalyan Mutfağı Haftası’ (Settimana Della Cucina Italiana nel Mondo) etkinlikler serisinin beşincisi 23-27 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Türkiye’de İtalyan Kültür Merkezi, İtalyan Ticaret Odası, İtalya Büyükelçiliği ile İstanbul ve İzmir İtalya Konsoloslukları tarafından desteklenen İtalyan Mutfağı Haftası, bu kez Covid-19 önlemleri kapsamında Zoom üzerinden gerçekleştirilecek bir dizi webinar, kısa film gösterimi ve masterclass’tan oluşuyor.

23 Kasım Pazartesi saat 11:00’de açılış konuşmasıyla başlayacak Zoom yayını, şef Claudio Chinali’nin Mantova usulü balkabaklı ravioli tarifiyle devam edecek. 27 Kasım Cuma günü şefler Claudio Chinali, Giancarlo Gottardo ve Giuseppe Pressabi’nin katılımıyla ‘Üç Farklı Bakış Açısıyla Türk Sofralarında İtalyanlık’ programıyla sonlanacak İtalyan Mutfağı Haftası’ndan dikkatimizi çeken bazı masterclass ve webinarlar ise şöyle:

  • Samuele Briatore ile ‘İtalyan Yemek Kültüründe görgü kuralları
  • Formalimenti ile ‘İtalyan Üretiminin Sürdürülebilirliği: İtalya’daki tarım ve gıdaların üretim stratejileri
  • Şef Cristina Bowerman ile ‘Keçi Sütü Lorlu Spaghetti, Bottarga ve Tatlı Yeşil Biber
  • Elvan Uysal Bottoni ile ‘Doğru Yemek, Doğru Zeytinyağı: İtalyan mutfağında yeni bir trend olarak zeytinyağı

İtalyan Mutfağı Haftası’na dair tüm programı görmek ve Zoom üzerinden yapılacak etkinliklere katılmak için italyanmutfağihaftasi.com adresini ziyaret ederek kayıt olmanız gerekiyor.

Bu yıl İtalyan Mutfağı Haftası bugün başlıyor. Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı’nın desteği ile bu sene beşincisi düzenlenecek olan etkinlik, İtalyan mutfağının kalitesi ve mükemmelliyet örneklerini öne çıkararak mutfak geleneğini tanıtmayı hedefliyor. Büyükelçilikler, Konsolosluklar, Kültür Merkezleri, İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansları ve Yurtdışındaki Ticaret Odaları’nın faaliyetleri sayesinde etkinlik eş zamanlı olarak 124 farklı ülkede gerçekleştirilecek.

2020 yılı için Türkiye’de bulunan diplomatik temsilcilikler (İstanbul İtalya Başkonsolosluğu, Ankara İtalya Büyükelçiliği ve İzmir İtalya Konsolosluğu), İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, İstanbul İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı ve Özel İtalyan Lisesi işbirliği ile zengin ve kapsamlı bir program hazırlamış olup, katılımcıları, İtalya’yı “tatma” arzusunu daha da güçlendirme amacı taşıyan tarih, sanat ve bilim arasında bir yolculuğa çıkaracaklardır.

Program dahilinde öncelikle 23-27 Kasım tarihleri arasında online1 gerçekleştirilecek olan ve İtalyan Mutfağı’nın besin ve sağlık ögeleri, gıda ısrafı ile mücadele, ‘Italian sounding’ ile mücadele, gastronomi ve şarapçılık dünyası gibi konularda bir dizi Masterclass eğitimi yer almaktadır. Tüm Masterclass eğitimlerine profesyonel yetkinlikleri sayesinde uluslararası düzeyde tanınmış özel konuklar yer alacaktır: Eataly Executive Chef’i ve lezzet Elçisi Claudio Chinali’den Gambero Rosso’nun yıldızlı şefleri Cristina Bowerman ve Igles Corelli’ye, İstanbul’daki en ünlü İtalyan şeflerinden Giuseppe Pressani (Papermoon) ve Giancarlo Gottardo’ya (Divan grubu Executive Chef’i).

Tüm bunların yanı sıra eğitim de etkinliğin öne çıkan unsurları arasında yerini alıyor. Lezzet elçileri Claudio Chinali, Stefano Masanti, Nino Mosca ve Gianluca Fusto, Ankara ve İstanbul’un prestijli üniversitelerinin (Bilkent ve Özyeğin) gastronomi fakültesi öğrencilerine kapsamlı bir yemek yapma eğitimi ve gastro show programı düzenleyecek.

Slowfood ile işbirliği içinde ise gastronomi fakültesi öğrencileri ve sektör temsilcileri-ne yönelik web tabanlı seminerler düzenlenecek.

Aralık ayında, İstanbul İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı, İstanbul Mutfak Sanatları Akademisi MSA ve Lezzet Elçileri Derneği işbirliğinde bir İtalyan mutfağı eğitimi gerçekleştirilecektir. Eğitim gelecekteki yeme içme profesyonellerine ve İtalyan mutfağı uzmanlarına yönelik olup, Türk ve İtalyan gastronomi kültürlerinin birbirlerine olan yakınlığını vurgulamanın yanı sıra, İtalyan mutfağının gerçek ve özgün niteliğini tatmak için kaliteli ‘Made in Italy’ ürün kullanımının önemine de değinecek.

İstanbul Özel İtalyan Lisesi’nde okuyan genç katılımcılar için ise tematik 5 konferans ve workshop düzenlenecek, bunlara okulun web sitesinden ulaşmak mümkün olacak.

İtalyan Mutfak Haftası ayrıca kültürel etkinliklerle de zenginleştirilmiştir. İtalyan Kültür Merkezi bu kapsamda Francesco Falaschi’nin “Göz Kararı” adlı filmini online olarak gösterime sunacak (film İtalyanca olup Türkçe altyazılı olarak gösterime girecektir), Türkçe yayını İstanbul İtalyan Kültür Merkezi tarafından gerçekleştirilen Rita Monastero’nun “Unutulmuş tatlılar” adlı kitabının tanıtımı yapılacak, “Artusi’nin anısına Fellini sofrası” adlı dijital fotoğraf sergisi’nin açılışı ve “Forlimpopoli’deki Casa Artusi – İtalyan ev mutfağının yolculuğu” adlı video’nun yayını ile beraber Pellegrino Artusi’nin doğumunun iki yüzüncü yıldönümü kutlanacak.

Macro süpermarketlerde ise İtalyan gastronomi ve şarapçılık ürünlerinin seçkin örneklerine adanmış bir köşe bulunacak olup, ürünleri hem satış noktalarından hem de süpermarket zincirinin web sitesinden satın alma olanağı olacak.

Tüm bunların yanında İtalyan Mutfağı Haftası’na katılan İstanbul’daki başlıca İtalyan restoranlarında ülkemiz lezzetlerini tatma olanağı sunulacaktır. Restoranlar menülerinde tüm hafta boyunca “Akdeniz diyeti ve menşei adı korunmuş ürün kullanımı” konusuna odaklı bir “ev yemeği” hazırlayacaktır. İzmir’de de otel ve restoranlar etkinlik için hazırlanmış özel menüler sunacaklar.

Son olarak İtalyan Mutfak Akademisi ile işbirliği içinde, İtalya Büyükelçisi Massimo Gaiani ve gazeteci Beppe Servegnini’nin katılacağı “sanal” bir italyan akşam yemeği gerçekleştirilecek.

Yorum Yaz

 
 
  captcha