İzala Hotel ile kadim şehir Mardin’i hissedin

İzala Hotel ile kadim şehir Mardin’i hissedin
Mardin’de, tarhi bir binada butik otel olarak hizmet veren İzala Hotel, ambiyansıyla, Mardin kültürünü yansıtan odalarıyla ve yöresel lezzetleriyle konuklarını masalsı bir konaklamaya davet ediyor. ‘Eski Mardin’ diye tabir edilen sit alanında, birçok tarihi mekanlarla iç içe ve yürüme mesafesinde yer alan İzala Hotel, Mazruna, Safran ve Asfor Teras restoranlarındaki özel lezzetleriyle de konaklama keyfinizi katlıyor.

Mardin, mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleriyle adeta zamanın durduğu izlenimini veren Güney Doğu’nun şiirsel kenti olarak ziyaretçilerini adeta büyülemiştir her zaman. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Mardin, bu dönemlere ilişkin birçok yapıyı bünyesinde harmanlayabilmiş önemli bir açık hava müzesi. Kadim şehirde, farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan konaklar, camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler bulunuyor. Özellikle son yıllarda Mardin şehir merkezinde yapılan restorasyon çalışmalarıyla turistik açıdan değer kazanan kent, UNESCO’nun tamamı sit alanı ilan edilen şehirler listesinde yer alıyor.

Eski kentin merkezinde yer alan İzala Hotel de gerek mimarisi gerek hizmetleriyle Mardin önemli değerlerinden biri. Nisan 2013 tarihinde Güney Doğu’nun ve Mardin’in ilk Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ‘Butik Belgeli’ oteli olarak turizm sektörüne hizmet vermeye başlıyor. Otelin yatırımcıları Pamuk Gıda Pazarlama ve Turizm, 1980 yılında perakendecilik sektörüyle ticari faaliyete başlamış. Kurulduğu yıldan bu güne kadar kaliteyi ve müşteri memnuniyetini temel ilke edinen Pamuk Gıda, toptancılık sektörüyle Mardin’de gıda alanında hak ettiği yeri almış. Mardin’de gelişen turizm sektöründe yatırımlarına devam eden firma, 1950’li yıllarda ‘halk evi’ olarak kullanılan tarihi binanın restorasyonunu yaparak, butik olarak sektöre kazandırmış.

Tarihten gelen isim

Asur krallarından I. Adat Ninari ve oğlu I. Salamsar’dan kalma kitabelerde ‘Kaşiari Dağları’ diye sözü edilen bölgenin Mardin-Midyat, yani Tur-Abdin çevresi olduğu biliniyor. Bu bölgeyle ilgili diğer bir coğrafi terim olan ‘İzala’ da dönemden kalma. Çivi yazı tabletlerde ve daha sonraki Roma ile Bizans kaynaklarında Mardin ve civarı için İzala terimi kullanılmış. Eski kentle bütünleşmiş İzala Hotel de ismini buradan almış.

Mardin kültürüyle bütünleşik konaklama

İzala Hotel, konum itibariyle ‘Eski Mardin’ diye tabir edilen sit alanında olup birçok tarihi mekanlarla iç içe ve yürüme mesafesinde yer alıyor. Otel, Mardin tarihi ve görsel değerlerine sahip çıkılarak nakış nakış işlenmiş Mardin taşının yanı sıra yine Mardin kültürünü yansıtan kök boyalı ahşap tavanlı odalarıyla konuklarını tarih yolculuğuna çıkarıyor. 33 standart, iki junior suite, üç corner, üç family, üç deluxe ve bir de içinde Türk hamamı bulunan executive odasıyla hizmet veren İzala Hotel, toplamda 45 oda ve 90 yatak kapasitesiyle kentin en çok tercih edilen otelleri arasında yer alıyor. Odaların bazıları, antik şehir, mezopotamya ve Mardin Kalesi manzarasıyla konaklamaya ayrı bir keyif katıyor.

Verimli toplantıların adresi

İzala Hotel turistik amaçlı konaklamaların yanı sıra toplantı ve iş dünyası buluşmalarına da ev sahipliği yapıyor. Otelin Zinciriye Salonu, en son teknolojiyle donatılmış, şık ve fonksiyonel toplantı salonu olarak iş dünyasının ihtiyaçlarına karşılık veriyor. Modern ses ve görüntü sistemleri, kablosuz internet ağı, yaka mikrofonu, telsiz ve delege mikrofonu, projeksiyon, dev perde, beyaz tahta, kürsü, lazer işaretçi, flipchart gibi ekipmanlarıyla Zinciriye Salonu, organizasyonlardaki tüm ayrıntılara cevap verebiliyor.

Yöresel lezzetlerin tadına varın

Tarihi yapısıyla konuklarından tam not alan İzala Hotel, mekanlarının ambiyansı ve lezzetleriyle de kadim kenti yaşamanızı sağlıyor. Otelin en üstünde yer alan Mezopotamya Seyir Terası’nda özenle yapılmış Türk kahvenizi yudumlarken, eşsiz antik şehir ve Mezopotamya manzarasında kendinizi tarih yolculuğunda hissedip, günün tüm yorgunluğunu unutabilirsiniz. Yeme-içme konusunda iddialı olan otelin restoranları Mazruna, Safran ve Asfor Teras da keyifli konaklamanızı lezzetleriyle katlıyor. Yerli ve yabancı turistlerin Mardin’e geliş sebeplerinden biri ünlü mutfak kültürü hiç şüphesiz. İzala Hotel’in başarılı şefleri de Mardin seyahatinizi bölgenin yöresel lezzetleriyle taçlandırıyor. Mardin ve bölge mutfağına ait birçok özel lezzeti konuklarının beğenisine sunan Mazruna, Safran ve Asfor Teras, bunların yanında dünya mutfağından seçkin lezzetleri de mönüsünde barındırıyor. 300 kişilik Asfor Teras, lezzetlerinin yanında antik şehir ve Mezopotamya manzarasıyla da sıra dışı bir yemek deneyimi vaat ediyor.

www.izalahotel.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha