17 Temmuz 2024, Çarşamba

Masalsı lezzetler diyarı Kapadokya

Masalsı lezzetler diyarı Kapadokya
Persçe güzel atlar diyarı anlamına gelen Kapadokya; Nevşehir, Niğde, Kayseri, Aksaray illerini kapsayan bölgeye verilen genel bir isim olsa da günümüzde peri bacalarının yoğunluğu ve turizm hareketliliği en çok olan ili Nevşehir’i aklımıza getiriyor. Bölgedeki Erciyes, Hasan Dağı, Göllüdağ ve Melendiz Dağı’nda gerçekleşen volkanik patlamalar sonucu oluşmaya başlayan yeryüzü şekilleri bölgenin çok önemli bir değeri olarak ön plana çıkıyor. Kadim bir tarihe de sahip bölgede Kapadokya Krallığı, Kral Ariarathes tarafından M.Ö. 332 yılında kuruldu. Tarihi, doğası, alternatif turizm çeşitliliğiyle çekim noktası olan Nevşehir’in geleneksel mutfağında Testi Kebabı, Çömlek Fasulye, Nohutlu Yahni, Nevşehir Tava Peravu, Ayva Dolması gibi birçok lezzet de bulunuyor. Nevşehir’in masalsı lezzetleri ve gezilecek yerlerini inceleyelim.

Nevşehir’in Ürgüp, Göreme, Avanos, Uçhisar, Mustafapaşa bölgeleri turizm potansiyeli en yüksek yerleri olarak öne çıkıyor. Bölgenin turizm potansiyelinin bu derece yüksek olmasında ise alternatif turizm çeşitliliği, birbirinden güzel mağara, kaya oyma ve taş otellerle birlikte son zamanlarda ön plana çıkan gastronomisinin de katkısı çok yüksek. Nevşehir Kalesi’nin bulunduğu tepede 2014 yılında kentsel dönüşüm sırasında ortaya çıkan Kayaşehir, yalnızca kale etrafında bulunan 123 bin metrekarelik kaya oyma yamaç yerleşiminde; geçmişi 6’ncı yüzyıla uzanan manastırı, 13’üncü yüzyılın ilk çeyreğine (1215 - 1217) tarihlenen bir Bizans dönemi kaya kilisesini, çok katlı mezarları, kamusal alanı, dini ritüel ve tören/toplantı alanını, günlük yaşam mekanlarını, iş atölyelerini, kilit taşları ile desteklenmiş geçitleri, su tünellerini, bezirhanelerini, at ahırlarını ve çok daha fazlasını keşfetmeye olanak tanıyor. “En iyi Turizm Köyü” ilan edilen Mustafapaşa Köyü, (Sinasos: Güneşin Şehri) görkemli tarihi camileri, medreseleri, kiliseleri, manastırları, taş evleri ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Bu köyün 1924 yılındaki nüfus mübadelesine kadar o dönemde şarap ve tıbbi ürünler satan varlıklı Ortodoks Rumların yaşadığı ve yaklaşık 700 kadar taş konağın olduğu bir köy olduğu biliniyor. Kapadokya da yapabileceğiniz en iyi aktivitelerin başında kuş bakışı Kapadokya manzarasını izleyebileceğiniz balon turları yer alıyor. Balonla uçmayı düşünmeyenler ise bu aktiviteyi gün doğumundan önce hakim bir konumdan izleyerek keyifli ve unutulmaz anlar yaşayabilirler. Kapadokya’nın eşsiz manzarası eşliğinde bu görsel şöleni fotoğraflamak da yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden biri olacaktır. Atv turları yine Kapadokya’nın engebeli vadilerinde heyecanlı bir gezi alternatifi sunarken, daha dingin doğa ile iç içe bir gezi isteyenlerin tercihi ise birbirinden güzel vadilerdeat safari olacaktır. Ayrıca Avanos’ta çanak çömlek atölyelerinde çömlek yapımı deneyimini yaşayabilirsiniz.

Kapadokya’da yürüyüş yapabileceğiniz en güzel vadiler

Yürüyüş yapabileceğiniz özel lokasyonlardan biri Kılıçlar Vadisi... İncil’den 33 sahne içeren freskleriyle ünlü Kılıçlar Kilisesi ve Meryem Ana Kilisesi’nin yanı sıra 300 metrelik bir de tünel bulunan bu rota 2 saat sürüyor. Kızılçukur ise gün batımında kızıla boyanan görüntüsünden dolayı bu ismi almış. Güvercinlik Vadisi’nin 45 dakikadan oluşan rotasında yörede yüzyıllardır görülen güvercinler yaşamlarını güvercinlik adı verilen bezemeli yapılarda sürdürüyor. Devrent Vadisi, Kapadokya‘nın en ilginç ve fantastik peri bacalarının bulunduğu özel bir yeri. Burada bulunan peri bacaları daha çok hayvan ve insan şekillerine benzemesi nedeniyle Hayal Vadisi adını almış. Çat Vadisi, yürüyüş parkuru üzerinde Fırınasma Kilisesi ve Güvercinlik Vadisi’ndeki güvercinlikler de görülüyor. Aşk Vadisi, Uçhisar Kalesi’nden başlayan 5 km. uzunluğunda Kapadokya’nın en güzel manzaralarını izleyebileceğiniz bir parkur. Ayrıca Kapadokya’nın en uzunve sivri peri bacalarını Beyaz Vadi ’de görebilirsiniz. Şeytan Deresi olarak da isimlendirilen Gomeda Vadisi, oyukları, tünelleri ve güvercinlikleri ile keyifli bir yürüyüş rotası sunuyor. 4,5 km. uzunluğunda girişi oldukça dik olan sedir ağaçlarıyla bezeli Meskendir Vadisi’nde ise Meskendir Kilisesi, dehlizler, peri bacaları, tüneller ve birbirinden güzel bitkiler bulunuyor. Adını içinden geçen Zemi Deresi’nden alan Zemi Vadisi’nin toplam uzunluğu 5 bin 600 metre. Mevsimine göre erik, dut, kiraz, armut, kayısı, vişne hatta fındık gibi ağaçları yürüyüş parkurunda görebilirsiniz.

Bağcılık, üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretimi ile de ön planda olan Nevşehir’de üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretimi M.Ö. 2000 yılında Hititlerden daha eski dönemlerde de yapılıyordu. Dolayısıyla bu coğrafyanın bir kültürü olduğu biliniyor. Şarap fabrikalarının satış mağazaları, şarap evleri ve şarap tadım turları ile bölgenin kurak ikliminde yetişen Emir, Narince, Kalecik Karası, Öküzgözü cinsi üzümlerin Kapadokya’nın verimli topraklarında şaraba verdiği lezzeti deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz.

Nevşehir mutfağı farklı lezzetlerle keşfedilmeyi bekliyor

Turistlerin en çok tercih ettiği Testi Kebabı domates, arpacık soğan, sarımsak, yeşilbiber ve tereyağı ile kuşbaşı etin testi içerisinde fırınlarda saatlerce pişirilmesi ile harika bir lezzet sunar. Hamur ile ağzı kapatılan testi müşterilerin masalarına getirilerek testinin üst tarafı kırılarak servis edilir. Müşterilere özel yapılan bu sunum ile de ün kazanmış Testi Kebabı Kapadokya’nın en çok bilinen lezzetidir. Nevşehir Tava yine kuşbaşı etin bölgede yetişen biber, domates ve kuyruk yağı ile tava içerisinde fırınlarda pişirilmesi ile sunulan bir lezzettir. Peravu, peynirli mantı ya da Kapadokya mantısı olarak da bilinir. Kare kesilen hamurlar içerisine çömlek peyniri konularak muska şeklinde kapatılır. Üzerine mantı sosu dökülerek servis edilir. Bağcılığın bir kültür olduğu Kapadokya’da bağ bozumu ile pekmezler kaynatılır ve köftürler yapılarak tepsilerde kurumaya bırakılır. Dolaz, Kaşitsi, Bulamaç, Kayısı Çorbası, Köftür Kavurması, Aside Tatlısı gibi birçok lezzetin yapımında pekmez kullanılır. Kuru Kaymak oldukça doğal ve geleneksel yöntemler ile yapılan bir lezzet. İlk olarak süt tandırın içerisinde uzun bir süre kaynatılır. Elde edilen kaymak bakır bir siniye alınır ve uzun bir süre kor ateşin üzerinde pişirilir. Daha sonra 5 gün kadar dinlenmeye bırakılarak enfes bir tat elde edilir. Ayva dolması hem et ve hem de meyvenin bir arada olduğu Kapadokya lezzetlerinden birisi. Ayvanın mayhoş yapısı yemeğe lezzetine lezzet katıyor. Tandır Ekmeği, Nevşehir Simidi ve Boşnak Böreği bölgede yapılan diğer lezzetlerdir. En iyi turizm köyü ödülü olan ve aynı zamanda bir muhacir köyü olan Mustafapaşa, kültürü, dokusu ve muhacir yemek kültürü ile sizlere farklı lezzetler sunar.

Kapadokya vadileri, peri bacaları, balonları, tarihi, kültürü, şarapları ve son zamanlarda ön plana çıkan gastronomisi ile de sizleri masalsı bir atmosfere davet ediyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha