Bayer Stone House; asırlık binasında eşsiz bir Kapadokya deneyimi

Bayer Stone House; asırlık binasında eşsiz bir Kapadokya deneyimi
Kapadokya’nın Avanos bölgesinde asırlık bir konakta bulunan Bayer Stone House, konuklarına hem Kapadokya’yı bölge mimarisinden izler taşıyan odalarında deneyimleme imkanı sunarken onlara ev rahatlığı ve samimiyeti sunuyor.

Röportaj: Gülçin Acar

gulcin.acar@rafinemedya.com

Bayer Stone House, 2019 yılında Hayrettin Bayer ve Gül Eda Bayer çifti tarafından açılarak hizmet vermeye başladı. Bayer ailesi geçmişte 1976 yılından 2005 yılına kadar Avanos’un ilk pansiyonlarından biri olan Bayer Pansiyon’u işletmiş. Sektöre çok yabancı olmadıklarını söyleyen Hayrettin Bayer otelin açılış sürecini şöyle anlatıyor: “Çocuğumuzu İstanbul’un kargaşasında büyütmek yerine daha sakin ve doğal bir yaşam alanında büyütmek istedik. Bu nedenle 2018 yılında doğup büyüdüğüm yer olan Kapadokya Avanos’a yerleştik. Burada ben Nevşehir Hacı Bektaşı Veli Üniversitesi’nde hem yeni bir meslek edinmek hem de hobimi geliştirmek amacıyla Aşçılık eğitimi de almaya başladım. O dönemlerde Ekmekçi Halit Ağa Konağı’nın kiralık olduğunu öğrendik. Ailemin geçmişinde de hizmet sektörü deneyimi olduğu için bu işe aşinayım. Çocuğumun da sosyal ve enternasyonal bir kişilikle büyümesini isteyerek bu işe başladık.”

Geçmişte birçok önemli ismin evi olmuş tarihi bir konak

Kapadokya’nın el sanatları merkezi olan Avanos turistlerin de uğrak noktalarından biri. Göreme, Uçhisar, Ürgüp ve Ortahisar gibi lokasyonlara 8 ila 12 kilometre uzaklıkta bulunan Avanos, bölgenin de en yeşil ve sulak yeri. Bayer Stone House, konuklarına Avanos’u en keyifli şekilde deneyimleyebilecekleri bir noktada hizmet sunuyor. Bayer, “Otelimizden Kızılırmak’ın çağlaklardan akışını ve ırmaktaki kazların seslerini duyabilirsiniz” diyor. Bunun yanı sıra geçmişte Avanos’un eski dönemlerde Belediye Başkanı olan Ali Efendi (1921-1922) ve Hasan İnce’nin (1933-1938) de yaşamış olduğu asırlık bir konakta bulunması da konuklara otantik bir atmosfer yaratıyor. Oda ve kahvaltı şeklinde hizmet veren otelde beş oda bulunuyor. Orijinal mimaride en ufak bir değişiklik yapılmadığı için her oda farklı özelliklere sahip. Bu bağlamda aile suiti, standart oda ve ekonomik oda şeklinde üç farklı kategori oluşturulmuş. Odalara geçmişte burada yaşayan kişilerin isimleri verilmiş. Ekmekçi Halit odası Kapadokya ve Kızılırmak manzarasına hakim odası. Nadire Anne odası da manzarasının yanı sıra çocuklu aileler için hazırlanmış bir oda. Cumhuriyet öncesi son Şehremini Ali Efendi’de diğer odalara göre daha mütevazı olan ekonomik odaya isim vermiş. Zibide Ama olarak telaffuz edilen Zübeyde Hala doğumundan ölümüne kadar bu konakta yaşamış bir isim. Onun odası da kendi ismiyle konuklarını ağırlıyor. Bayer son olarak ahır isimli bir odalarının bulunduğu söyleyerek, “Bu konağın geçmişte ahırıyken restorasyon sonrası odaya çevrildi. Bu oda kemerli ve yüksek tavanlı karakteristik Kapadokya mimarisine sahip bir oda. Kapısı Kapadokya, Kızılırmak ve Erciyes Dağı manzarasına hakim büyük bir avluya açılır. Odalarımız el işçiliği ahşaplarla döşelidir. Biz de orijinalliğini bozacak şeylere yer vermemeye çalıştık.”

Aile ortamında konaklama

Bayer Stone House’un teras katında Amerikan mutfaklı bir kafeterya restoran alanı bulunuyor. Ahşap dekorasyona sahip bu alanda beş masa kapasiteli keyifli bir balkon da var. Avanos manzarası eşliğinde konuklar burada kahvaltılarını yapıp akşam kahvelerini ya da şaraplarını yudumlayabiliyor. Pandemi döneminde sosyal mesafe kurallarına uygun olmaması dolayısıyla kahvaltı servisine ara vermek zorunda kaldıklarını söyleyen Bayer, “Bu süre zarfında Amerikan mutfağımızı kısmen misafirlerin kullanımına açarak sokağa çıkma yasaklarında mağdur olmamalarını için elimizden geleni yaptık. Hatta bu süreçte kendimizi daha çok aile gibi hissettik diyebilirim. Biz zaten ‘nasıl daha fazla kar ederiz’ diye düşünmekten ziyade ‘nasıl daha mutlu bir işletmecilik yaşar ve yaşatırız’ mantığındayız” diyor.

Otelin Avanos kahvaltısı bölgenin yöresel lezzetlerini tatmak isteyenler için çok keyifli lezzetler barındırıyor. Bu kahvaltıda ev sucuğu, acılı süzme yoğurt, hamursuz, üzüm pekmezi, kendi bahçelerinden hazırlanan reçeller, patates kızartması ve ceviz gibi lezzetler bulunuyor. Ayrıca kaymak, peynir çeşitleri, zeytin, domates, salatalık gibi standart kahvaltı ürünleri de tabii ki konuklara kahvaltıda sunulan diğer çeşitler. Otel pandemi sürecinin bitmesiyle birlikte yöresel yemeklerin sunulduğu bir akşam yemeği konseptini de hayata geçirecek.

www.bayerstonehouse.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha