20 Haziran 2024, Perşembe

Çemen’s, yöresel lezzetleri deneyimlemeye davet ediyor

Çemen’s, yöresel lezzetleri deneyimlemeye davet ediyor
Kayseri’nin lezzetli yöresel ürünlerini sunan Çemen’s; Gurme, Atölye ve Mutfak konseptleriyle çalışmalarını sürdürüyor. Kaliteli ve doğal ürüne odaklanan marka, yöresel ürünlere sahip çıkılması ve tanıtılması konusundaki çalışmalarıyla da beğeni kazanıyor.

2010 yılında ilk gurme satış mağazasını açarak sektöre giren Çemen’s, Kayseri’de yaygın olan geleneksel mağazaların dışına çıkarak, sunduğu farklı hizmet anlayışıyla bugün Kayseri’nin önemli markaları arasında yer alıyor. İlk gurme satış mağazasının ardından, 2012 yılında Byz Outlet Avm’de ikinci gurme satış mağazasını açan Çemen’s, 2013 yılından bu yana da Çemen's Atölye ile Anadolu ve Kayseri’ye mal olmuş unlu mamullerin üretimini yapıyor. 2015 yılının son çeyreğinde ise şehirdeki bir diğer açığı hizmete dönüştürmek için Çemen’s Mutfak adı ile restoran işletmeciliğine ve ardından 2016 ikinci çeyreğinde ise Mix Kayseri Yaşam Merkezinde Çemens Gurme ve Mutfak ile hizmet vermeye devam eden markanın kurucusu ise Hülya Tiritoğlu…

Kayseri’nin köklü ailelerinden olan Tiritoğlu, ev hanımlığından profesyonel hayata geçen hikayesini şöyle anlatıyor: “2010 yılında yöresinde yapılmış doğal ve kaliteli ürünleri tek bir mağazada müşterilerimize sunma fikriyle yola çıktım. Bu hikayede ilk ve en büyük çözüm ortağım ise aileme ait olan Başyazıcı Et Ürünleri oldu. Kısaca bahsetmek gerekirse; 1953 yılından bu yana, 55 yıllık ustalarıyla geleneksel Kayseri lezzetinin korunmasına titizlik gösteren ve aynı zamanda sektördeki son teknolojik gelişmeleri çalışmalarına yansıtan Başyazıcı Et Ürünleri, bünyesindeki ürünleri Türkiye'yle buluşturuyor. Şu an 21 şehirde 25 bayi ve modern kanalda ise 5100’ün üzerinde satış noktasında tüketicilere hizmet veriyor.”

Gurme lezzetler

Kaliteli ve doğal ürün satış mağazası denildiğinde ilk akla gelen gurme satış mağazası olmayı hedefleyen Çemen’s Gurme, yüksek kalitede ürün çeşitliliği ve yeniliklerle müşterileriyle buluşturup sağlıklı ve lezzetli yiyecekleri tanıtarak en iyi hizmet veren ulusal ve global bir marka olmak için faaliyetlerini sürdürüyor. Misyonunu, Kayserinin yöresel ürünlerini geleneksel ve doğal şekilde üretimini yapmak ve satışını gerçekleştirmek olarak ortaya koyan Çemen’s, ülkemizin çeşitli yörelerinde yapılan ürünleri; titizlikle araştırıp hijyenik ve sağlıklı ortamlarda müşterileriyle buluşturuyor. Çemen’s Gurme Şarküteri mağazaların da 600'ü aşkın yöresel ürün yer alıyor. Türkiye’nin tüm illerinden kendine özgü tatlar ile 60’a yakın ilden temin edilen ürünlerle yöresindeki üreticiye de destek olmayı misyon ediniyor.

Kadınların emeğiyle hayata geçen ürünler

Kayseri ve Anadolu yöresine özgü birbirinden lezzetli hamur işlerinin, ustalıkla yapılan mini bir atölye kurma fikriyle hayata geçen Çemen’s Atöyle, ardından da bir sosyal sorumluluk projesine dönüşmüş. Çemen’s Atölye bugüne kadar iş hayatında çalışma fırsatı sunulmayan fakat el mahareti olan kadınlara iş imkanı veren, tamamen el yapımı, katkısız, geleneksel metotlarla ürünlerini sunmayı tercih ediyor. Atölye’deKayseri’yle bütünleşen mantının coğrafi işaret tesciline sahip üretimini yapılırken, tepsi mantısı, şebit, yağ mantısı, katmer, asma yaprağı sarması, açma kete, çorbalık, erişte ve makarnalar da tazelik esası ve geleneksel tadıyla müşterilere sunuluyor. Tiritoğlu, “Üretimimiz kadın çalışanlarımızla çok keyifli şekilde ilerliyor. Hijyen ve malzeme konusunda çok detaycıyız. Her ürün evde nasıl yapılıyorsa, atölyede de o şekilde yapılıyor. Şu an 30 kişinin çalıştığı Çemen’s Atölye, günden güne büyüyen bir oluşum” diyor.

Atölye’den mutfağa

Çemen’s, Kayseri’nin yöresel yemeklerini geleneksel yöntemlerle sağlıklı ve hijyenik ortamlarda üreterek bu yöresel lezzetleri geleneksel pişirme yöntemleriyle kaliteli ve hijyenik bir şekilde Çemen’s Mutfak isimli restoranlarında misafirlerine tanıtıyor ve tattırıyor. Tiritoğlu, “Yöresel yemeklerin büyük kıymeti var ve hepimizin sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin mantı, yapımı o kadar zahmetli ki; bir tanesinin bile ziyan olmaması lazım. Yöresel ürünlerle hizmet vermek çok zor fakat bir o kadar da özel ki… Biz bu özelliğe odaklanıyor ve çalışmalarımızı heyecanla sürdürüyoruz” diyor.

Çemen’s Mutfak’ta günün her saati lezzetli bir deneyim yaşamak mümkün. Çemen’s Mutfak, kahvaltı konsepti için danışmanlık aldığı Ödüllü Şef Yunus Emre Akkor ile yöresel kahvaltıda Türkiye’nin en iyi kahvaltı mekanlarının arasında bulunuyor. Sıcak bir ev sahipliğini, ağırlama sanatının gereksinimleri ile bir araya getiren Çemen’s Mutfak yemek mönülerinde başlangıçlar için börekaşı çorbası ve kuzu etli kuru bamya çorbası servis ederken, ara sıcak olarak etli yaprak sarma, paçanga böreği, kağıtta pastırma ile lezzet serüveni yaşatıyor. Kıymalı yağlama, yağ mantısı, tepsi mantısı da ana yemeklerinden sadece bir kaçı. Tatlılarda ise meşhur incesu pekmeziyle şerbetlenen Nevzine, sadece Çemen’s Mutfak’ta tadılabilen elden kesme tel kadayıf ve sıcak servis edilen Aside tatlısı yer alıyor. Tiritoğlu, “Tepsi mantımız Hürriyet Gazetesi Dev Gastronomi Heyeti tarafından, Türkiye’nin en lezzetli 100 yemeği arasından 30’uncu seçildi. Çemen’s markasıyla ilgili hayallerimizin sonu yok elbette. Kısa vadede ise İstanbul’da bir şube açmayı planlıyoruz. Sonrasında ise doğru partnerlerle franchise çalışmaları yapabiliriz. Geçtiğimiz yıl Eataly’de 40 gün boyunca Pop-up restoran açtık ve çok sevildi. İstanbul’da şube açmak için bu deneyim bizi cesaretlendirdi” diyor.

www.cemens.com.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha